Lidovky.cz

‚Ukázkový střet zájmů.‘ Exmanažer ČEB Bakajsa nahrál budoucímu chlebodárci

Česko

  22:10
PRAHA - Rozhodoval o miliardových exportních úvěrech ve státní České exportní bance (ČEB). Pak byl ale místopředseda představenstva Michal Bakajsa mimo jiné pod tlakem regulátora bankovního trhu – České národní banky – odvolán.

Michal Bakajsa foto: ČTK

A podle zjištění Reportérů ČT skončil u podnikatele, jehož firmě ještě jako obchodní ředitel ČEB přiklepl jeden z nejproblematičtějších úvěrů, s nimiž se státní instituce dodnes vyrovnává.

Značka GE Money v Česku skončí. Banka se přejmenuje na Moneta Money Bank

Jde o případ výstavby slovenských oceláren Steel Mills Slovakia, na jejíž výstavbu v roce 2008 poskytla ČEB obří úvěr 4,6 miliardy korun. Neúspěšný projekt ovšem vloni definitivně zkrachoval a ČEB se několikrát neúspěšně pokusila pohledávku prodat, teď čeká alespoň na výtěžek rozprodeje majetku v konkurzu. Zbytek zaplatí daňový poplatník.

Bakajsa se u transakce objevil v roce 2009. Tehdy ČEB musela schválit, že se projektu výstavby ujme nový dodavatel. Konkrétně firma 1. Projektová, což byla společnost speciálně založená pro výstavbu slovenské ocelárny. Jejím šéfem v té době byl podnikatel Zdeněk Dvořák. A právě k Dvořákovi pak Bakajsa v roce 2014 pod odchodu z ČEB nastoupil.

Advantage Industry

Konkrétně do společností Advantage Industry – jako šéf představenstva - a do Advantage Fund – jako šéf správní rady. Obě firmy patří do Dvořákova impéria Advantage Group. V první skončil Bakajsa po roce vloni v prosinci, z druhé podle obchodního rejstříku odešel letos počátkem roku.

Banka Wells Fargo zaplatí rekordních 28 miliard ve sporu o hypotéky

„Ten úvěr byl schválený dávno před mým příchodem. To se mnou nemá nic společného,“ uvedl pro Reportéry ČT Bakajsa. Že právě za něj se ale měnil dodavatel stavby už nechal bez komentáře. Co ho pojí s Dvořákem, pak odbyl stroze: „Nevidím jediný důvod, proč bych vám to říkal.“

Podle šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondračky jde ale o ukázkový střet zájmů.

Ještě zbývá doplnit, proč bylo třeba dodavatele stavby měnit. Původně slovenské ocelárny dostaly úvěr díky tomu, že dodavatelem stavby bude kdysi slavný Škodaexport. Úvěr byl přiklepnut jen den poté, co firmu stát v privatizaci prodal strojírenskému impériu ČKD ovládanému miliardářem Petrem Speychalem. Škodaexport se však záhy octl v potížích a následně i zkrachoval. Dodnes se vedou spory, zda za to může stát, který prodával firmu v horším stavu, než tvrdil, nebo nový majitel, který firmu dovedl k bankrotu a vyváděl z ní peníze.

Každopádně podle informací LN právě v případě slovenské ocelárny, neměl Škodaexport v podstatě žádnou vůli se stavbou pohnout. Nicméně podle dochované dokumentace je zřejmé, že projekt a závazky smluvně postupoval 1. Projektové. Tudíž si za nezdařený projekt i nechal zaplatit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.