Lidovky.cz

Žalobci: Plníte plány mafiánů. Policie: Vyhrožujete. Odchod Šlachty rozpoutal válku

Česko

  9:51aktualizováno  14:52
PRAHA/OLOMOUC - Plán reorganizovat policii a následný odchod šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty rozpoutal tvrdý střet mezi vedením policie, vnitrem a státními zástupci. Podle žalobců se plán na reorganizaci a následné odstavení Šlachty zrodil již před třemi lety v hlavách lidí, které ÚOOZ vyšetřoval a policie tak vlastně nyní plní jejich plány. Ministr vnitra Milan Chovanec reagoval sdělením, že žalobci tlačili na vedení policie, aby od reorganizace upustilo.

Policejní prezident v klasické uniformě foto: MAFRA

Olomoučtí žalobci si již předvolali k výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Budou se jich ptát na to, proč chtějí rerganizovat policii. Státní zástupci se totiž bojí, že za reorganizací policie stojí snaha odstavit Šlachtu z funkce.

V minulosti žalobci z olomouckého státního zastupitelství získali zajímavý poznatek: určití lidé, které vyšetřoval ÚOOZ, se Roberta Šlachty báli a chtěli ho odstavit – jedním ze způsobů, jak protimafiánský útvar rozložit mělo být jeho sloučení s jinou jednotkou.

Šlachta rezignoval. Končím u policie, řekl po ranní schůzce na Policejním prezidiu

„Konkrétní subjekty, které prochází našimi kauzami měli v úmyslu se elegantně zbavit plukovníka Šlachty tím, že dojde ke sloučení ÚOOZ.

A z jiné kauzy víme, že zase jiné osoby detailně řešily skutečnosti, které nasvědčují tomu, že měli enormní snahu získat citlivé informace z živých věcí a osoba ÚOOZ je tou, která jim brání v jejich snaze,“ řekl serveru lidovky.cz žalobce náměstek olomouckého Vrchního státního zastupitelství Pavel Komár.

Podle něj se tyto informace objevily už před třemi lety. Žalobce proto velmi překvapilo, když se jen před týdnem objevil plán, který tuto starou teorii kopíroval.

„Tím není řečeno, kdo se čeho měl dopustit, je to ale závažné podezření, a když jsme se před týdnem dozvěděli, že se plánuje velice rychle a bez diskuze sloučení těchto dvou celorepublikových útvarů, tak nás to přimělo k tomu, že jsme nuceni toto podezření nějakým způsobem dále prověřit a zjistit, zda se zakládá na pravdě či nikoliv,“ řekl Komár.

„Už jsme nemohli už déle otálet, protože hrozilo naplnění snah těch osob, o kterých jsem hovořil,“ dodal žalobce.

A právě proto musí Tomáš Tuhý k výslechu. Žalobci se ho budou ptát, jestli současné plány policejních velitelů nejsou výsledkem aktivit lidí, o které se Šlachtovi lidé v minulosti zabývali. K výslechu ale podle žalobce půjdou i další lidé.

Ministr vnitra Milan Chovanec vzápětí uvedl, že před několika dny dostal od Tuhého a Laubeho záznamy o telefonátech ze zastupitelství v Olomouci. „Předmětem těchto telefonátů byly nepříliš konkretizované náznaky ohledně reorganizace celorepublikových útvarů a možné kriminalizace zodpovědných osob. Služební záznamy obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodovaní obou generálů ve věci připravované reorganizace,“ uvedl Chovanec. „Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost,“ dodal ministr.

Kvůli Šlachtově odchodu i sporům s olomouckými žalobci svolalo Policejní prezidium na odpoledne mimořádný brífink. Tomáš Tuhý se na něm však omezil pouze na tvrzení, že požádá ministra vnitra o svolání Bezpečnostní rady státu. Vadí mu, že státní zástupci zasahují do interních záležitostí policie.

Jen domluva termínů

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván tvrdí, že Tuhému s Laubem volal pouze kvůli vyjednání termínu pro výslech. „Z tiskové zprávy, kterou zveřejnili, vyplývá, že pánové z policejního prezídia, se kterými bylo hovořeno, si udělali z našeho telefonátu úřední záznam, který z nějakého důvodu předali ministrovi vnitra,“ vysvětluje žalobce pro server Lidovky.cz.

„Nevím co obsahují služební záznamy obou pánů. Upřímně řečeno se o to ani nezajímám, protože potřebujeme provést nějaké procesní úkony. Jestli mají nějaké obavy či nemají, k tomu se nemohu vyjadřovat. Nevím, jestli to na ně vytvářelo nějaký tlak, to nemohu posoudit.“ tvrdí.

Podle informací Práva si také žalobci stáhnou spisy a důkazy ke dvěma největším otevřeným kauzám, a to kauzy někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové) a kauzy Vidkun. Žalobci se obávají, že spojením jednotek dojde k únikům či ovlivněním, anebo nezákonným zásahům do případů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.