Lidovky.cz

Bezpečnostní radu nelze účelově svolávat. Nesmí nahradit policejní šetření, tvrdí Sobotka

Česko

  18:45aktualizováno  21:20
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítá snahy zatahovat Bezpečnostní radu státu do živého policejního vyšetřování. Rada tu podle něj není od toho, aby jakkoliv nahrazovala policejní šetření, k tomu slouží zákonné postupy. Bezpečnostní radu podle něho nelze účelově svolávat, sejde se proto až v řádném červencovém termínu. Konání Bezpečnostní rady státu kvůli reorganizaci policie důrazně požadují lidovci a hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš k jejímu svolání Sobotku vyzval dopisem.

Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA

Sněmovní výbor pro bezpečnost se sejde ve čtvrtek. Dorazí Šlachta i Ištvan

Předseda vlády předtím odložil radu z 22. června na 20. července. Účast na ní v červencovém termínu nevyloučil prezident Miloš Zeman, k reorganizaci policie se chce vyjádřit tento čtvrtek.

Sobotka večer novinářům při příchodu na poslanecký klub ČSSD řekl, že dalším důvodem pro odklad jednání bezpečnostní rady je i to, že ve středu zasedne vláda a po ní koaliční rada. Na jednání bezpečnostní rady už tak podle něj nebude čas.

Zneužívání policie v politickém boji je podle Sobotky nepřípustné. „ČSSD zásadně odmítá válku o politické uchvácení policie či zastavení změn, které mají vést k její efektivnější práci a lepším výsledkům,“ uvedl premiér. Očekává, že o aktuálním vývoji reorganizace policie bude vládu do konce června písemně informovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Sobotka zdůraznil, že reorganizace policejních složek a útvarů je plně v kompetenci Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. „Nelze připustit, aby do nich bylo jakkoli zasahováno či se v této věci vedla politická kampaň. Takové jednání je nebezpečné a zásadně nabourává nezávislost policie v naší zemi,“ uvedl.

Dění kolem Kubiceho zprávy

Chceme vyšetřovací komisi, volá ČSSD i TOP 09

Poslaneckému klubu ČSSD se nelíbí způsob, jakým místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Bronislav Schwarz z vládního hnutí ANO svolal na čtvrtek mimořádné jednání výboru k situaci v policii. Sociální demokraté také budou iniciovat vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se měla spory v policii zabývat. Po večerním jednání poslaneckého klubu ČSSD to novinářům řekl jeho předseda Roman Sklenák.

Vyšetřovací komisi chce zřídit i opoziční TOP 09. Požaduje, aby se vysvětlily kroky některých státních zástupců a policejních důstojníků, které považuje za nestandardní.

Právě Tuhý v úterý podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení kvůli pondělnímu prohlášení šéfa ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka. Tuhý je podle něho podezřelý z úniku informací. Komárek a odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta by svá podezření kolem změn v policii měli ve čtvrtek sdělit sněmovnímu bezpečnostnímu výboru, který svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO).

Reorganizace policie počítá se sloučením protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí Šlachty naznačují, že změny se připravují především proto, aby byl ÚOOZ rozprášen. Žádali svolání bezpečnostního výboru, aby mohli informovat o údajném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí.

Sobotka ale podotýká, že zákon nepřipouští, aby trestní věci projednával výbor pro bezpečnost nebo Bezpečnostní rada státu. Hnutí ANO se podle něj chová podobně jako ODS v roce 2006 a celá situace prý nápadně připomíná dění okolo takzvané Kubiceho zprávy. „Tlak směřuje dokonce od stejného policejního útvaru, který se angažoval v politickém boji již před deseti lety, kdy došlo k účelovému úniku směsi dezinformací, jež zásadně narušily průběh tehdejších voleb a soutěž politických stran,“ dodal Sobotka.

Tuhý podal trestní oznámení kvůli nařčení z ‚brutálního úniku informací‘

Před deseti lety tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice předložil poslancům zprávu, která upozorňovala na sílící vliv organizovaného zločinu v Česku. Jelikož část utajovaného dokumentu unikla do médií a bylo těsně před volbami, vzbudila zpráva vlnu nevole především v řadách tehdy vládní ČSSD.

Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra, žalovala jak sociální demokracie, tak i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Strana nakonec žalobu stáhla, Paroubkovo dovolání Nejvyšší soud v dubnu 2011 odmítl a potvrdil, že Kubice se mu za zprávu nemusí omlouvat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.