Lidovky.cz

Využívá policie věštce? přišel dotaz na prezídium. Ne, ale musíme je prověřit, míní kriminalisté

Česko

  7:50
PRAHA - Vyrojí se u mediálně známých případů a chtějí policii pomoc dopadnou pachatele. Řeč je o psychotronicích, kteří kriminalistům v dobré víře někdy ztrpčují život. Nedávno na policejní prezidium přistál dotaz, zdali policie věštce aktivně využívá. To sice strážci zákona odmítají, jedním dechem však dodávají, že i informace od těchto podivínů musí prověřit.

Psychotronici mohou přidělávat policistům práci. foto: Shutterstock

Využívá policie při své práci psychotroniky? Pokud ano, jaké? Ptala se nedávno na policejním prezídiu tazatelka pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Policie České republiky při pátrání po hledaných či pohřešovaných osobách nebo věcech nepoužívá nestandardní postupy popsané v předmětné žádosti o informace,“ dostala se jí odpověď od Jiřího Vokuše z tiskového oddělení.

Zvláště u mediálně sledovaných případů je velmi časté, že policii kontaktují osoby s „nadpřirozenými schopnostmi“, kteří chtějí kriminalistům pomoc v pátrání po ztracených či hledání vraha. I když vyšetřovatelé vědí, že je to zbytečné, musí s psychotronikem podle zákona promluvit.

Policie ČR - ilustrační foto.

„Policie je povinna při pátrání po hledaných či pohřešovaných osobách nebo věcech prověřit každý získaný poznatek bez ohledu na to, jaký je jeho původ,“ reagoval Vokuš.

To mimo jiné potvrzuje i legenda české mordparty Jiří Markovič. „Oni se ozývali, to bezesporu. Sice jsme s nimi promluvili, ale moc nás to nezdržovalo, protože jsem je nepoužívali,“ řekl serveru Lidovky.cz. „Brali jsme to s rezervou. Nezažil jsem případ, kdy by nám to pomohlo. Nikdo tam nebyl natolik funkční, aby to zapadlo do případu,“ míní.

Někdy mohou pomoci

Podle psychopatolog a experta na masové a sériové vrahy Adama Drbohlava však mohou mít i „psychotronici“ někdy pravdu, byť by šlo o opravdu zvláštní souhru náhod. „Tito lidé mohou velkou část svého života strávit v psychiatrických nemocnicích, kde není úplně vyloučeno, že se mohou setkat s někým sice duševně nemocným, ale skutečným pachatelem trestného činu,“ tvrdí.

Údajný věštec tak mohl například na různých terapiích od skutečného vraha získat některé důležité informace, které pak interpretuje skrze své představy a halucinace. „Kdo to vyslechne a trpí duševním onemocněním, nemusí tu informaci předat v tak čisté podobě,“ upozorňuje Drbohlav.

Co ale vede samozvané věštce a psychotroniky k tomu, aby se snažili policii v případech pomoc? „Viděl bych v tom snahu stát se pro sebe a pro svůj paranoidní svět významným tím, že přispěchá s vidinou, která může policistům pomoci. Mohou se tak i prezentovat mezi lidmi, že policie s nimi situaci konzultují, ač to tak vůbec není,“ doplnil Drbohlav.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.