Lidovky.cz

Prouza: Pro Čechy se zatím nic nemění. Británie zůstane členem EU ještě aspoň dva roky

Evropa

  17:55
PRAHA - Britové ve čtvrtek sice rozhodli, že už nechtějí být součástí osmadvacítky. Na jejich vztahu k Evropské unii se však zatím nic nemění. „Británie zůstává členem se všemi právy a povinnostmi až do rozvodu, což bude nejdřív za dva roky. Pro Čechy se zatím nic nemění,“ řekl v rozhovoru pro LN státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD).

Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU foto: Foto Michal ŠulaMAFRA

LN: Co znamená pro nás Brexit znamená?
Ekonomicky to pro nás neznamená vůbec nic. Británie zůstává členem se všemi právy a povinnostmi až do rozvodu, což bude nejdřív za dva roky, pravděpodobně později. Teď pro české firmy, které tam exportují, pro ty, které tam podnikají a pro Čechy, kteří tam pracují, se nic nemění. Dokonce padá pod stůl i dohoda, která se sjednala s Cameronem v únoru, takže jeho snaha omezit sociální dávky migrantům vlastně nebude platit. Z krátkodobého pohledu příštích dvou let je to vlastně pragmaticky pro lidi, co pracují v Británii, lepší. Od toho roku třetího to začne být problém. Po rozvodu se z Británie stane obyčejná třetí země, která nemá žádné speciální dohody s EU, takže bude složitější podnikat, vyvážet, pracovat a strávíme dalších několik let debatou, jak ty vztahy nově nastavit.

BREXIT ŽIVĚ: Historický okamžik. Končím, oznámil po hlasování Cameron

LN: Není tedy nic co by se projevilo během krátké chvíle?
Přesně tak. Z pohledu právního nastavení věci se nic nemění. Bude to mít nějaké dopady na kurz libry vůči euru. Předpokládám, že chvilku budou akciové trhy dole, takže tyhle dopady ano. Z pohledu dělání byznysu, z pohledů někoho, kdo pracuje v Británii, tak věcně se do samotného vystoupení nic nemění.

LN: Jaké to bude mít politické důsledky v EU a jednotlivých členských státech?
Z pohledu unie jako celku budeme muset velmi rychle začít s vážnou debatou, jak unii změnit. Je jasné, že díky tomu, jak to děláme dneska, ztratili lidi důvěru a najednou nevidí smysl Evropské unie. To musí být krok číslo jedna. To, co jsme chápali před dvanácti lety, když jsme do unie vstupovali, že to není jen o ekonomických benefitech, že je to především politická garance jistoty, se nám úplně vykouřilo z hlavy. Potřebujeme se vrátit k tomu, co znamená být členem EU, a pak se také reálně bavit o tom, co jako sedmadvacítka děláme. Dneska těch věcí děláme zbytečně hodně, jdeme do zbytečného detailu, věnujeme se věcem, které rozdělují, místo toho, abychom byli rádi, že nás něco spojuje. Typicky je to například debata o migraci. Soustředili jsme se na nesmysl, který všem ublížil, místo toho, abychom se soustředili na něco, na čem jsme se už před rokem byli schopni shodnout.

LN: Donald Tusk ráno své vyjádření zakončil citátem: Co tě nezabije, to tě posílí. To přísloví má ale dvě strany. Jaká je možnost, že Brexit Evropskou unii zabije? Mluví se o dalších exitech.
Myslím, že další členské země následovat nebudou. Dokonce ani Holandsko, které má velice liberální zákon o referendech, myslím, že holandská vláda nevypíše hlasování o odchodu z EU. U nás to reálně podporuje pár zoufalců, kteří nemají žádnou jinou agendu než rozkopávat bábovičky. Nemyslím si, že to je reálná věc. Řada lidí má otazník nad Francií, která má prezidentské volby příští rok. Ale podle mě jsou Francouzi natolik rozumní, že nezvolí Marii Le Pen za prezidentku a nebudou chtít odejít z Evropy. Nemyslím si, že se bavíme o smrti, ale bavíme se o tom, že potřebujeme restart. Potřebujeme se soustředit na pár jednoduchých věcí, které budou mít smysl.

LN: Mluvili jsme o dvou letech, které by mělo trvat vystupování. Budou to ale skutečně jen dva roky?
Budou to dva roky minimálně. A záleží také na tom, kdy se začnou počítat. Británie musí také formálně oznámit, že vystupuje. Cameron říkal, že by to měl udělat až ten nový premiér. Takže to bude nejdřív v říjnu. Otázkou je, jestli nový premiér nebude chtít mít oficiální mandát britského parlamentu. Taky se může stát, že to Britové oficiálně oznámí na jaře 2017 a teprve potom se budou počítat dva roky. Článek 50, který hovoří o vystoupení, navíc počítá s tím, že se ty dva roky prodlouží, když to nebude dojednané. Ta nejistota bude zejména ekonomická, dostane to Evropu trochu dolů, řada lidí může začít přemýšlet nad tím, jestli má investovat v Evropě nebo v nějakém jiném regionu. Pokud ty jednání půjdou věcně a rychle, pak by ekonomické dopady mohly být minimální. Pokud se zakopeme v zákopové válce, pak to může znejistit celou Evropu. Ten problém bude globální, už nejen o tom, jestli bude někdo investovat v Česku nebo na Slovensku.

Kudy dál po brexitu? Unijní politiky čeká týden plný schůzek a jednání

LN: V momentě, kdy bude Británie venku, bude to pro Čechy srovnatelné například se Švýcarskem?
Může to být varianta. Na druhou stranu i Švýcaři chtějí omezit počet cizinců, který tam žije. Není na to úplně jednoduchý model. To, co nám pomáhá je spousta Britů, kteří žijí v Evropě. Ne tolik v Čechách, ale například ve Španělsku je jich třeba čtvrt milionu. A platí, že základním principem diplomacie je reciprocita, takže pokud to budou Britové příliš ztěžovat Evropanům, tak se Evropa logicky zachová zrcadlově. Není to tak, že všechny triumfy v ruce má Británie, spíš naopak.

LN: A co důsledky z dlouhodobého hlediska?
Bude strašně záležet na tom, jestli se dokážeme shodnout na prioritách a jestli zvládneme vysvětlit lidem, k čemu Evropa je. Věci se musí změnit. Pokud to nedokážeme, tak Evropa bude neakceschopná, nebude toho moc dělat a ne že by se asi rozpadla, ale bude irelevantní, řadu věcí si budou členské země dělat samy. Ale to si myslím, že je špatně. Dnes jsou naším reálným konkurentem USA, Kanada, Mexiko a proti tomu Čína, Indie a zbytek Asie. Ten svět je mnohem propojenější. Myslím, že si nemůžeme dovolit vrátit se do doby před EU, kdy měl každý pocit, že to zvládne sám. Nezvládne.

LN: Teď bude mít Evropa spoustu práce s tím, aby odchod Británie vyřešila. Nebude tím oslabená?
Myslím, že naopak. Jedno z témat, kde může být shoda, je síla Evropy vůči zbytku světa. Bezpečnostní spolupráce, boj proti terorismu. To jsou věci, které chtějí všichni. Na tom se dá vysvětlovat, proč je ta spolupráce důležitá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.