Lidovky.cz

Desítky lidí dnes drží hladovku. Za oběti komunistického režimu

Česko

  10:23
PRAHA - Celodenní hladovku za oběti komunistického režimu v sobotu budou držet desítky lidí. Hladovka je další z řady akcí, které se konají v týdnu před výročím popravy političky Milady Horákové. Vyvrcholí v pondělí 27. června, který se dnes slaví jako Den památky obětí komunistického režimu. Akce pořádá platforma Bez komunistů.cz.

Milada Horáková v roce 1946. foto: Reprofoto

Připomínková kampaň Jdu s hlavou vztyčenou začala 20. června. Symbolem připomínky je stužka, jejíž součástí je trikolóra a kousek provázku. Stužky se rozdávaly v pondělí v ulicích, až do pondělí, na které připadá 66. výročí od popravy Horákové, jsou k dispozici v pokladně Muzea Kampa. V neděli se od 14:00 do 18:00 v muzeu uskuteční otevřená dílna, kde si zájemci mohou také stužku vyrobit. Od 16:00 se v parku budou veřejně číst jména obětí komunismu.

‚Začnu jíst, jen když splníte požadavky‘, hrozí anarchista. Hladovkáři ve vazbě jsou výjimeční

„Počet obětí komunismu se pouze odhaduje, známé je číslo ukazující justiční vraždy, ale příčina smrti lidí ve věznicích a lágrech byla často zakamuflovaná,“ uvedl Petr Marek z pořádající platformy. „Historici počet obětí celkově odhadují na 5000 až 20 000 lidí, my se přikláníme k počtu 10 000,“ říká.

Řetězová hladovka připomněla podle něj už 1350 obětí komunismu, vždy jeden člověk od půlnoci do půlnoci drží hladovku za jednu z nich. V současném teplém počasí budou hladovějící pít vodu. Řetězovou hladovku začali před třemi lety držet studenti na protest proti účasti komunistů ve vedení krajů. Sobotní hladovka bude čtvrtá společná.

V den výročí smrti Milady Horákové kampaň vyvrcholí happeningem Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu. Svíčky ve 21:00 vzplanou na oetrově Kampa a při břehu Vltavy.

Den památky obětí komunistického režimu se 27. června připomíná od roku 2004. V tento den byla v roce 1950 po vykonstruovaném procesu popravena Milada Horáková. Byla jedinou ženou popravenou v rámci těchto politických procesů. Její neústupnost tváří v tvář představitelům zločineckého režimu z ní učinila symbol odporu proti totalitě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.