Lidovky.cz

Plány ministra Pelikána děsí zaměstnance exekutorů

Právo

  15:22
PRAHA - Přes čtrnáct stovek zaměstnanců exekutorských úřadů jich podepsalo petici, která varuje před snižováním mezd a propouštěním kvůli chystanému poklesu příjmů exekutorů.

Zaměstnanci exekutorů se bojí o práci. foto: MAFRA: Jindřich Mynařík

Už od příštího roku hodlá šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) seškrtat odměny českých exekutorů o třetinu. Ti se ale brání a už několik měsíců proti změně razantně vystupují. Nyní se přidalo více než 1400 jejich zaměstnanců, což je zhruba polovina všech lidí, kteří pro české exekutory pracují – od právních expertů přes administrativní aparát až po vykonavatele v terénu.

Máme obavy, že snížením odměn exekutorů dojde k propouštění, nebudou se vyplácet pohyblivé složky mezd a postupně dojde k likvidaci našich zaměstnavatelů. Už dnes přitom cítíme, že narážejí na ekonomické dno, v úřadech se šetří na každé položce,“ stojí v dopise zaslaném petičním výborem premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Tento scénář potvrzují i exekutoři, s nimiž LN mluvily – nejprve propouštění, snižování mezd, omezování činností úřadu, a pokud ani tato opatření nepomohou, svůj úřad zkrátka zavřou.

O ekonomických problémech exekutorů delší dobu hovoří i Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR. „Už teď má řada kolegů vážné finanční potíže a zvažuje propouštění či přímo uzavření úřadů,“ říká s tím, že po snížení odměn by většina exekutorů vydržela jen několik měsíců.

Zaměstnaneckou petici organizoval kladenský exekutor Petr Kučera. „Jde nám hlavně o to, aby se možnými dopady snížení našich odměn někdo seriózně zabýval. Měla by být ustavena odborná komise, nemělo by jít jen o rozhodnutí jediného člověka – ministra spravedlnosti,“ řekl LN. „Osud tisíců horníků z OKD řeší už řadu měsíců vláda a exekutoři zaměstnávají přes tři tisíce lidí,“ dodává Kučera.

Potíže v regionech

„Ministerstvo spravedlnosti vydáním vyhlášky (o snížení odměn – pozn. red.) způsobí ztrátu pracovních míst, a to často v regionech, kde je vysoká míra nezaměstnanosti,“obávají se účastníci podpisové akce. Na příkladu Šumperska to ukazuje tamější exekutor Marcel Kubis, jehož úřad patří k největším v celé republice.

„V našem okrese je oproti zbytku republiky vyšší nezaměstnanost, a to až o desítky procent. V regionu je několik výrobních firem, které poptávají hlavně technické a dělnické profese. Já zaměstnávám zejména absolventy středních a vysokých škol, kterým nabízím kvalifikovanou a ekonomicky zajímavou práci. Pokud budu nucen propustit až 80 procent svých zaměstnanců – tedy asi 65 lidí –, je otázkou, jaké najdou uplatnění v regionu jako Šumpersko,“ řekl LN Kubis s tím, že propuštěný člověk skončí buď na úřadu práce, nebo bude muset přijmout dělnickou pozici, jež nebude odpovídat jeho vzdělání a kvalifikaci. „Nabídka práce se zaměřením na administrativu je totiž v regionu mizivá, kdnešnímu dni přesně devět pracovních míst. Ekonomický dopad poté nepocítí pouze jednotlivec, ale celá rodina,“ dodává.

Obavy jsou liché, zní z resortu

Ministerstvo spravedlnosti nicméně strach mírní a odmítá, že by připravovaná změna mohla mít tak drastické dopady. „Já nepotřebuji dělat plány na věci, které nemohou nastat,“ odvětil Robert Pelikán na sněmu exekutorské komory na dotaz Miloslava Zwiefelhofera z Prahy, zda je připraven na situaci, že nastane hromadné zavírání exekutorských úřadů.

„Petice pracuje s naprosto nesprávnými údaji, a tudíž je obava v ní vyjádřená zcela lichá a nedůvodná,“ uvádí Jakub Říman z tiskového oddělení resortu. Exekutoři totiž operují s snížením celkových příjmů o jednu až dvě třetiny, podle výpočtů resortu přitom přijdou jen o patnáct procent. „Naše analýzy jednoznačně prokázaly, že je prostor pro bezprostřední snížení odměny exekutora. To by nemělo mít žádný negativní dopad na vymahatelnost práva. Úřady by měly být i nadále přiměřeně ziskové, není tedy žádný důvod k jejich zavření či propouštění zaměstnanců,“ doplňuje Říman.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.