Lidovky.cz

Na summitu NATO ve Varšavě jednal Zeman i s afghánským prezidentem

Afghánistán

  12:10
VARŠAVA - Česká delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem jednala na okraj summitu NATO s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Zeman při setkání mluvil o možnosti oprav afghánských vrtulníků v Česku nebo o výcviku afghánských pilotů vrtulníků.

Prezident Miloš Zeman přichází na summit Severoatlantické aliance ve Varšavě foto: ČTK

Za českou stranu se kromě Zemana setkání zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

NATO posiluje na východě. Umístí prapory do Polska, Estonska, Lotyšska a Litvy. ‚Zůstanou dokud bude potřeba‘

O budoucnosti alianční mise v Afghánistánu jednali představitelé NATO v sobotu. Česko již v minulých měsících slíbilo, že do země vyšle své jednotky i po roce 2016: příští rok chce mít v Afghánistánu až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna, vyslovit pro se ještě musí Senát a Zeman.

V současné době čeští vojáci střeží především spojeneckou leteckou základnu Bagrám. Další se podílejí na výcviku pilotů vrtulníků nebo působí v mezinárodní vojenské nemocnici na základně na kábulském letišti.

Polsko i Česko jsou pro vstup Gruzie do NATO

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski řekl novinářům na okraj summitu NATO, že Gruzie je připravena na vstup do Severoatlantické aliance a Varšava takový krok nebude blokovat. Je podle něj nyní na spojeneckých zemích, aby o přijetí kavkazské země rozhodly.

Gruzínci o členství dlouhodobě usilují. Společná komise NATO-Gruzie se na úrovni ministrů zahraničí sešla v pátek. Dokument, který přijala, uvádí, že gruzínský ministr Mikheil Džanelidze označil gruzínské členství v NATO za zásadní prioritu své země.

Spojenci ocenili trvalou snahu Gruzie o posilování demokracie, ekonomický rozvoj a efektivnější obranné struktury i modernizované ozbrojené síly. Tbilisi podle nich dosáhlo od posledního aliančního summitu ve Walesu výrazného pokroku.

Gruzie, která například výrazně přispívá k aktivitám NATO v Afghánistánu, je podle expertů na případné členství připravena lépe než další zájemci Makedonie či Bosna a Hercegovina.

Také dlouhodobou českou pozicí je podpora gruzínského vstupu do aliance. „Na (pátečním) jednání zazněly různé odstíny podpory,“ řekl informovaný diplomat.

Aliance v roce 2008 na summitu v Bukurešti možnost budoucího přijetí Gruzie naznačila, země ale musí splnit potřebné podmínky. Některé členské státy NATO ale připomínají pravděpodobně silně podrážděnou reakci Ruska na podobný krok v době už tak mrazivých vzájemných vztahů aliance s Moskvou.

Přesto aliance nekončí se svou politikou otevřených dveří, což ostatně dokazuje i přítomnost premiéra Černé hory na nynějším summitu. Milo Djukanović se účastní jako zástupce země, která se plnoprávným 29 členem NATO stane po konci potřebné ratifikace mezi stávajícími členskými státy.

Přistoupení Černé Hory k NATO je prvním rozšířením Severoatlantické aliance od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.