Lidovky.cz

Projekt ukončen, vzkázal stát Iráčanům, kteří se chtějí dostat do Česka

Česko

  6:00
PRAHA - Měli se natrvalo usadit v Česku. Kvůli rozhodnutí vlády pár dní před jejich odletem však iráčtí křesťané uvízli ve své domovině. Bez peněz i práce. Ani po čtvrt roce nevědí, co se s nimi bude dít – nikdo z české strany s nimi nekomunikuje.

Rasha Nazarová (nahoře uprostřed) se svou rodinou. Manžel Fádí, dcery Assal a Maria. foto: archiv Rashy Nazarové

Podle zjištění serveru Lidovky.cz považuje ministerstvo vnitra záležitost za uzavřenou a jejich situaci už neřeší. Tyto rodiny tak doplácí na krajany, kteří Česko před časem dobrovolně opustili a zamířili do Německa či Iráku.

„Byli jsme šťastní, že jsme měli možnost jet do České republiky. Ale stále čekáme, co se bude dít. Nevíme, jestli nás odsud odvezou, nebo ne,“ vylíčila v rozhovoru pro Lidovky.cz z iráckého Erbílu farmaceutka Rasha Nazarová.

„Nevíme ale, jestli je to ještě možné. Nikdo s námi není v kontaktu,“ dodala vzápětí s patrným zklamáním. S Iráčany nekomunikuje ministerstvo vnitra, ani nadační fond Generace 21. Ocitli se tak ve velké nejistotě.

Nazarová však měla štěstí. Před odjezdem se svým manželem, doktorem Fáídem, nestihla rozprodat všechen majetek, odhlásit děti ze škol a vzdát se práce, jako to udělali její krajané, kteří byli také na seznamu nadačního fondu a těšili se na odjezd do Česka. Ti na svá velká rozhodnutí doplácí dodnes.

„Mají sice kde bydlet, ale opustili práci a děti odhlásili ze škol. Vůbec netuším, kde berou peníze,“ popsala matka dvou dcer Nazarová. Bez pomoci církve a humanitárních organizací by se rodina neobešla.

Vláda s obnovou projektu nepočítá

Resort vnitra však situaci iráckých křesťanů přestalo řešit. „Rozhodnutí vlády nepočítá s tím, že by projekt mohl pokračovat nebo být dokončen v původně plánovaném rozsahu,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Klára Pěknicová.

Tu samou odpověď ministerstvo zaslalo redakci již před několika dny na dotaz týkající se celého projektu Generace 21. Samotnou situaci rodin uvízlých v Iráku tak resort zvlášť nekomentoval.

S rodinou ‚uvízla‘ v Iráku. Pořád doufáme, že se cesty do Česka dočkáme, líčí křesťanka

Zloba křesťanů, kteří museli zůstat v Iráku, míří na rodiny, kteří opustili Česko a odjeli do sousedního Německa. Právě oni byli jedním z důvodů, proč ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) projekt zastavil. „Přesídlovací projekt Generace 21 byl ukončen z rozhodnutí vlády v dubnu tohoto roku poté, co více než polovina již přesídlených osob odešla do Německa, případně zpět do Iráku,“ uvedla mluvčí Pěknicová.

Česká televize (ČT) odpoledne oznámila, že Iráčané z Okrouhlíku balí zavazadla...
Iráčané, kteří na jaře odcestovali z Česka do Německa.

Přestože nadační fond Generace 21 stojí nyní kvůli rozhodnutí vnitra trochu stranou, zvažuje, že by znovu za určitých podmínek nabídl pomocnou ruku. A to třeba i uprchlíkům, kteří se mají podle soudního verdiktu vrátit do konce roku zpátky do Česka.

„Zvláště jednotlivým rodinám s dětmi, o kterých víme, že do Německa neodjely dobrovolně - byly ‚donuceny‘ vlivnějšími členy velké rodiny -, a samy si nikdy nestěžovaly ani na podmínky, ani na budoucnost v Česku, bychom mohli pomoci,“ vysvětlil mluvčí organizace Martin Frýdl.

Generace 21 si pohrává i s myšlenkou, že by mohla v budoucnu znovu přivést pronásledované křesťany.

Předběžný návrh mimo jiné hovoří o vyslání spolupracovníka organizace na tři měsíce do uprchlických táborů v Erbílu, který by důkladně vybral křesťany k přesídlení. Prozatím se však takový plán jeví jako záležitost časově velmi vzdálená. Šance je však s ohledem na vyjádření ministerstva mizivá.

Návrat uprchlíků z Německa do Česka

  • Do Česka se má z Německa vrátit 20 z 25 iráckých křesťanů, kteří se v tuzemsku vzdali azylu a odjeli do spolkové republiky.
  • Lhůta pro jejich vrácení končí 23. prosince, po návratu budou umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku.
  • V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. U zbylých pěti osob podle vnitra německé úřady prověřují žádost o sloučení rodiny, v Německu mají údajně příbuzné.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.