Lidovky.cz

Tripartita projedná zvýšení minimální mzdy i peníze pro horníky

Česko

  9:59
PRAHA - Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se budou v pondělí zabývat návrhem na zvýšení minimální mzdy z nynějších 9900 korun měsíčně na 11 000 korun, rozšířením kompenzací pro horníky ze severních Čech i návrhem státního rozpočtu na příští rok.
Dávky - ilustrační foto

Dávky - ilustrační foto foto: MAFRA - Tomáš Krist

Odpoledne pak tripartita se zástupci krajských hospodářských a sociálních rad probere také mzdy řidičů autobusů a financování regionálního školství.

Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by se minimální mzda mohla od ledna příštího roku zvýšit na 11 000 korun, nebo ve dvou krocích od ledna na 10 600 korun a od července na 11 000 korun.

Tripartita se shodla na podobě rozpočtu. Obsahuje i rezervu na zvládnutí migrace

Měsíční minimální mzda stoupla od začátku letošního roku z 9200 na 9900 korun. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v minulých dnech řekl, že odbory budou požadovat zvýšení až na 11 500 korun. Zaměstnavatelé už dříve uvedli, že jako reálné vidí přidání o 600 či 700 korun. O zvýšení minimální mzdy rozhoduje vláda.

Finanční podpora pro horníky

Tripartita bude jednat také o souboru opatření, které navrhuje MPSV v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Nejvíce diskutovaný je možný příspěvek, který by mohli propuštění zaměstnanci dolu ČSA pobírat a který už v květnu vláda schválila pro všechny propuštěné zaměstnance OKD. Ti dostanou finanční podporu 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Příspěvek chce ministerstvo průmyslu nyní rozšířit i pro severočeské horníky z dolu ČSA, u kterého vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby. MPO má podporu zaměstnavatelů, odborů a Ústeckého kraje. Rozšíření kompenzací odmítá ministr financí Andrej Babiš (ANO) a rezervovaně se k němu v minulých týdnech vyjadřoval i předseda vládních lidovců Pavel Bělobrádek.

Opatření pro pracovní trh

Zástupci zaměstnavatelů a odborů budou s vládou diskutovat také o opatřeních, která mají řešit problémy na tuzemském trhu práce. Zaměstnavatelé v Česku nabízejí více než 130 000 pracovních míst, ale i přes zhruba trojnásobný počet lidí v evidenci úřadu práce nemohou najít vhodné pracovníky.

Horníci budou moci odcházet do penze o sedm let dřív, shodli se poslanci

Dalšími tématy pondělní tripartity budou návrh rozpočtu na příští rok, nemocenské pojištění, podpora zemědělcům, čerpání z evropských fondů a situace kolem prioritních dopravních staveb, které mají stanovisko EIA, což je posouzení vlivů na životní prostředí, podle staré legislativy.

Odpoledne se pak zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů sejdou ještě s krajskými tripartitami. Probrat mají mimo jiné nízké mzdy řidičů linkových autobusů, kvůli kterým dopravní odbory hrozily stávkou, a financování regionálního školství. Vláda by měla příští týden rozhodovat o růstu platů ve školství od září, původně se mluvilo o navýšení od ledna příštího roku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.