Lidovky.cz

Zrušte dražbu Invalidovny. Nejcennější objekty si má stát ponechat, žádají akademici

Česko

  17:43
PRAHA - Vedle akademiků a soukromé iniciativy protestuje proti plánované dražbě historického objektu pražské Invalidovny také náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Požádala proto ředitelku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřinu Arajmu, aby zrušila vyhlášenou dražbu budovy. Má se konat již 8. srpna.

Základní kámen Invalidovny byl položen za­účasti císaře Karla VI. dne 15.­srpna 1732 (v té době však byla budova již rok rozestavěna). foto: Yan Renelt, MAFRA

Mluvčí úřadu Radek Ležatka prohlásil, že žádný důvod ke zrušení dražby není. „Během návštěvních dnů se v Invalidovně bylo podívat několik potenciálních zájemců,“ řekl. V případě neúspěchu aukce se o nemovitost možná bude ucházet Národní památkový ústav.

ÚZSVM oznámil v červnu, že dlouho nevyužívanou budovu prodá ve veřejné dražbě. Minimální cena je 637,7 milionů korun. Mělo by jít o nejvýznamnější prodej státního majetku v letošním roce. Proti dražbě v tomto týdnu vystoupila skupina akademiků a historiků s tím, že podobně významný historický objekt by měl zůstat v rukou státu. Národní památkový ústav deklaroval svou vůli předložit koncepci využití včetně zpřístupnění veřejnosti a podílet se na její správě.

Stejně tak vystupuje Iniciativa pro Invalidovnu, která sdružuje několik developerů, podnikatelů či architektů, kteří odmítají prodej a navrhují alternativní využití barokního komplexu - částečně jako coworkingové komunitní centrum, částečně s nabídkou služeb. Kromě podnikatele Nisana Jazairiho iniciativu podporují architekti Vlado Milunič, Miroslav Masák a Jakub Cigler či designérka Eva Eislerová.

Praha chce stavbu zrekonstruovat

„Nechceme přece opakovat chyby z 90. let, kdy se důležité pozemky a kulturně cenné objekty prodávaly soukromníkům jen z bezradnosti, jak s majetkem nakládat. Veřejný sektor musí najít využití u takto významných objektů, a to i ve spolupráci se soukromými firmami,“ sdělila Kolínská. Požaduje zrušení dražby a dodává, že Praha je připravena aktivně se podílet na postupné rekonstrukci a oživování této cenné barokní stavby.

Zájem stát se majiteli Invalidovny mají také památkáři. „Pokud se nikdo do dražby nepřihlásí, tak Národní památkový ústav bude jednat s ministerstvem kultury,“ řekla jeho ředitelka Naděžda Goryczková v České televizi. Goryczková předpokládá, že ústav následně projeví o budovu zájem.

Teoretici umění a architektury z univerzit v Praze, Olomouci a Brně, z Akademie věd a Vysoké školy uměleckoprůmyslové poslali ve středu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, v němž ho žádali o zrušení dražby. „Jsme přesvědčeni, že prodej a následná komerční přestavba Invalidovny by byla neodčinitelnou chybou, která by vážně ohrozila budoucnost jedné z nejcennějších památek svého druhu v Evropě,“ uvádějí.

Karlínská Invalidovna byla od svého založení v rukou státu. „Díky příznivým historickým okolnostem se do dnešní doby dochovala v mimořádné autenticitě včetně mnoha unikátních barokních detailů. Na této skutečnosti naštěstí mnoho nezměnily ani povodně, které objekt v roce 2002 zasáhly,“ upozorňují odborníci.

Invalidovna zevnitř: stát prodává největší budovu v historii za skoro 640 milionů

Invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 podle plánů slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, jehož sakrální i profánní stavby patří k nejvýznamnějším barokním památkám v Evropě. Přestože byla realizována jen část původního velkorysého záměru, jedná se o jednu z největších barokních staveb v Čechách, která v evropském kontextu snese srovnání jen s nepoměrně známější Invalidovnou v Paříži. K ubytování válečných invalidů pražská budova sloužila do roku 1935.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.