Lidovky.cz

Razii vyzradilo varování z mobilu. Patřil někomu z okolí policejního šéfa Tuhého?

Česko

  7:01aktualizováno  9. srpna 19:28
Údajný „brutální“ únik informací ze strany policejního prezidenta Tomáše Tuhého začíná nabývat konkrétních obrysů. Na policejního prezidenta totiž udeřila Šlachtova zpráva pro vyšetřovací komisi. Tuhý obvinění ale odmítá.

Policejní prezident Tomáš Tuhý foto:  Petr Topič, MAFRA

Údajný „brutální“ únik informací ze strany policejního prezidenta Tomáše Tuhého začíná nabývat konkrétních obrysů. Na policejního prezidenta totiž udeřila Šlachtova zpráva pro vyšetřovací komisi. Tuhý obvinění ale odmítá.

Stalo se tak den poté, co před sněmovní vyšetřovací komisí k reorganizaci v policii vypovídali bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta a olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. S obviněním, že je Tuhý podezřelý z úniku citlivých informací z vyšetřování, přišel v červnu šéf ostravské expozitury protimafiánské policie Jiří Komárek.

O co konkrétně mělo jít, uvedl včera Český rozhlas. Podle jeho zpráv se v okolí Tuhého objevil mobil, z něhož přišlo varování před důležitou policejní razií. Obdobnou zprávu zveřejnil i web Novinky.cz.

Čí to byl přístroj?

Detektivové pracují podle informací LN s indiciemi, že zmiňovaný telefon později použil někdo z nejbližšího okolí policejního prezidenta. „Byl kvůli tomu vypovídat i jeho náctiletý syn,“ dodal zdroj redakce. Tuhý nicméně popírá, že by byl do úniku zapojen. Pro ČTK pak uvedl, že podle předsedy vyšetřovací komise Pavla Blažka Šlachta před poslanci „zmíněné záležitosti neprezentoval“.

Žádné varování před razií jsem nikdy nedostal

Ad LN 30. 7.: Razii vyzradil mobil. Patřil blízkým Tuhého?

Naše společnost byla loni spolu s dalšími sedmi firmami skutečně obviněna z porušování hospodářské soutěže při přípravě IT zakázek, ale toto rozhodnutí bylo letos zrušeno státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství, což v článku chybělo.

LN ve svém článku tvrdily, že policisté zjistili, že jsem dostal den před razií varování z německé SIM karty. Nikdy jsem ale žádné varování před razií policie nedostal. Nedostal jsem tedy ani SMS varování z německé SIM karty. Ani jsem v této věci nebyl policií na nic dotazován.

Podezření na únik informací SMS zprávou prověřovala již před delším časem GIBS pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Pokud vím, tak nikdo v této věci nebyl obviněn.

V článku LN jsem se dále dočetl, že jsem byl obviněn sedm měsíců od nějaké schůzky Kadlece a Kyselého, kterou odposlouchávala policie, na které jsem nebyl, nic o jejím průběhu nevěděl. Skutečností však je, že jsem nebyl nikdy v žádné trestní věci obviněn.

Josef Tesařík, generální ředitel Tesco SW, a. s.

Upřesnění redakce: V článku bylo skutečně chybně uvedeno, že SMS obdržel Josef Tesařík. Ve skutečnosti ji podle policie obdržel David Tesařík, bývalý člen představenstva Tesco SW, a. s., který byl také s dalšími fyzickými osobami v dané kauze obviněn a jeho věc je dále šetřena. Za nepřesnost se omlouváme.

Nicméně první náznaky, že na uzavřeném zasedání komise zazněly podstatné zprávy, byly zřejmé okamžitě. Po dvanáctihodinovém jednání, které skončilo v pátek nad ránem, navrhl její člen Martin Lank (Úsvit), aby poslanci přijali usnesení s doporučením vládě reorganizaci odložit. Nenašlo se však dostatek hlasů pro přijetí návrhu.

V pátek odpoledne pak jiný člen komise Bohuslav Chalupa (ANO) vyzval v dopise premiéra Bohuslava Sobotku, aby policejní šachy zastavil do doby, než vyšetřovací komise ukončí činnost.

Jenže změny, v jejichž rámci má vzniknout místo protikorupční a protimafiánské policie Národní centrála proti organizovanému zločinu, startují už v pondělí. A poslední zasedání kabinetu před vládními prázdninami se konalo ve středu. Ani výroky zástupců koaličních stran nenasvědčují tomu, že by vláda reálně o stopce policejních změn ještě rozhodla.

„Ministr vnitra nebude komentovat cílené úniky informací, jejichž pravdivost nemá jak ověřit,“ vzkázala mluvčí Milana Chovance (ČSSD).

Policejní šéf vnímá nařčení jako účelově vymyšlenou konstrukci s cílem „dehonestovat jeho osobu a destabilizovat vedení policie“. Prezident ani jeho mluvčí však neodpověděli na otázku, jestli byl Tuhého syn vypovídat před detektivy. Mluvčí Jana Macalíková k tomu jen uvedla: „Synovi policejního prezidenta je teprve patnáct let a pan prezident si nepřeje, aby byl do těchto kauz jakkoliv vtahován.“

Varovná SMS

Jak se vlastně policejní šéf dostal do podezření? Dne 30. září 2014 bylo na Moravě živo. Protikorupční policie spustila razii, při které si šla pro důkazy o údajně „cinklých“ zakázkách na IT. V jejich hledáčku uvízla společnost Tesco SW Josefa Tesaříka, jenž je bratrem Martina Tesaříka, sociálnědemokratického senátora a bývalého olomouckého hejtmana. Bylo provedeno na 40 prohlídek, a to jak v sídle společnosti Tesco, tak i na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně a na zlínském a olomouckém hejtmanství.

Policisté však podle dvou důvěryhodných zdrojů LN zjistili, že tehdejší člen představenstva společnosti David Tesařík dostal den před razií varování z německé SIM karty. A právě tento incident se nyní nepříjemně dotýká přímo policejního prezidenta, v jehož okolí se prý později inkriminovaný telefon objevil.

Firma Tesco už dříve uvedla, že nařčení ze zmanipulovaných zakázek kategoricky odmítá. „Vedení společnosti Tesco SW nemělo žádné informace o chystaných krocích policie. Nikdo z vedení neměl a nemá kontakty s panem Tuhým,“ napsal v reakci na dotaz LN Tomáš Jelínek, mluvčí společnosti. Přijetí SMS popírá i sám David Tesařík s tím, že taková SMS nepřišla nikomu z rodiny a ani nikomu jinému z vedení společnosti.

Obdobná zpráva dorazila i od Tuhého. „Policejní prezident nedisponuje žádnými relevantními informacemi k této fabulaci, vyjma konstatování, že zmiňované osoby nezná,“ uvedla jeho mluvčí.

Nicméně exšéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek, jehož má vyslechnout vyšetřovací komise v půli srpna, na adresu Tuhého v ČT minulý měsíc uvedl: „Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je, řekněme, osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stomilionových částkách.“ O co jde, ale tehdy neuvedl.

V případě okolo Tesco SW vrchní státní zástupci v Olomouci vyšetřují jedenáct veřejných soutěží a zakázek z let 2009 až 2012 v celkové hodnotě 438 milionů korun. Naposledy bylo o kauze slyšet letos v březnu, a to když Nejvyšší státní zastupitelství v Brně na základě stížností obviněných zrušilo stíhání osmi právnických osob včetně firmy Tesco SW.

První náznak

Že detektivové a žalobci mají stopy, které vedou k Tuhému a IT zakázkám pro Tesco SW, napsal jako první v polovině června web Neovlivní.cz. Podle jeho informací to vyplynulo z tajně monitorovaného rozhovoru mezi vysoce postaveným policistou z Olomoucka Karlem Kadlecem a Ivanem Kyselým, vlivným místním podnikatelem a přítelem exministra vnitra Ivana Langera. Jejich setkání, které proběhlo 23. února loňského roku v olomoucké kavárně Cafe Delux, sledovali Šlachtovi lidé. Tuhý se v kódovaných rozhovorech aktérů údajně skrýval pod označením „kamarád z Ostravy“. Před příchodem do Prahy byl Tuhý krajským policejním ředitelem v Ostravě. Bratři Tesaříkové pak mají být „velký a malý strejda“.

V rámci kauzy Vidkun policisté zaznamenali tuto pasáž rozhovoru mezi Kadlecem a Kyselým: „...co se týká, to mě zajímalo, Tesařík, že tam bude sdělovačka.“ O sedm měsíců později byl Josef Tesařík obviněn. Nikoli však generální ředitel, nýbrž jeho syn a jmenovec Josef Tesařík junior, který byl až do listopadu 2015 místopředsedou představenstva Tesco SW. .

Web Neovlivní.cz dodal, že spojení „kamarád z Ostravy“ a „velký a malý strejda“ jsou uvedena v dokumentu pro soud, ve kterém protimafiánský útvar požadoval věci zabavené v razii Vidkun. Dodejme, že hlavním vyšetřovatelem tohoto případu byl právě šéf ostravské expozitury ÚOOZ Komárek. „Své důvody mám. Obhajoval jsem je dnes na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Dál se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl LN v týdnu Komárek.

Ostatně policejní prezident Tuhý byl v polovině června vyslýchán na policejním prezidiu, a to vrchními olomouckými žalobci Petrem Šeredou a Pavlem Komárem. Spolu se svým náměstkem Zdeňkem Laubem odpovídal na dotazy státních zástupců čtyři hodiny.

Žalobci po jednání uvedli, že je zajímá jedna historická a druhá aktuální kauza. „Ta jedna skutečně je staršího data, druhá je poměrně aktuální. Obě dvě jsou ale stále živé a aktuální,“ řekl tehdy Komár. Podle informací médií šlo o historický případ Nagygate, v němž protimafiánští detektivové poprvé zachytili plán na to, jak se zbavit Šlachty účelovou reorganizací.

Turboreforma

Právě narychlo představená as nikým neprojednaná policejní reforma vzbudila nyní podezření z účelově připravených změn. Policejní šéfové a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který reorganizaci podepsal, však tento motiv odmítli. „Vedení Policie České republiky se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností. Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz,“ uvedl Tuhý ještě před svým výslechem.

Bývalý detektiv Komárek ale minulý týden na policejního prezidenta, jeho náměstka Zdeňka Laubeho a ministra vnitra Milana Chovance podal trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Té se měli dopustit reorganizací, kterou prý znemožnili plnění úkolů policie.

A zásadní problém s policejními šéfy naplno vyjevil i nynější plukovník ve výslužbě Šlachta. „Jsou věci, kvůli kterým ti lidé nemají naprosto moji důvěru. S lidmi, jako je pan prezident, jeho náměstek Laube a ministr Chovanec, nechci mít nic společného. Chci to všechno nechat na komisi,“ okomentoval změny pro LN Šlachta.

Upřesnění: Vyjádření zástupců firmy Tesco SW

„V průběhů několikaměsíčního jednání sněmovní vyšetřovací komise vyšlo najevo, že tok SMS zpráv byl odlišný od toho, než s čím pracovala při svém vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podnikatel David Tesařík uvedl, že varovnou zprávu nedostal. Podle jeho právních zástupců byl tok zpráv mezi Tesaříkem a neznámým kontaktem následující:

Klient: „Ahoj. David“

Klient: „Podarilo se ti zjistit podrobnosti?“

Číslo „312“: „Napis tady pls“

Klient: „Muj zdroj jen vedel, ze si maji prijit pro tatu. Duvod nevedel.“

Číslo „312“: „Kurva“

Číslo „312“: „Ted uz jen tady prosim“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.