Lidovky.cz

‚Spekulace z intimního vztahu.‘ Milenka při zpronevěře nepomáhala, řekl definitivně soud

Česko

  16:10
PRAHA - Rozhodování soudů v případu obří zpronevěry na Praze 4 připomínalo ping pong. Nejprve soud účetní Danielu Jírů uznal vinnou za to, že z městské společnosti pomáhala vysát téměř 7 milionů korun. Vrchní soud sice případ vrátil k novému projednání, nižší instance ale trest potvrdila. A definitivní rozhodnutí z letošního července věc zvrátilo zcela: soud totiž ženu zprostil obžaloby.

Kulturní centrum Novodvorská, dříve spadající pod společnost 4-Volnočasová, dnes spravuje soukromá firma. foto: Wikipedia/Dezidor

Společnost 4-Volnočasová

  • Společnost 4-Volnočasová vznikla v dubnu roku 2008. Dne 14. ledna 2011 byl řízením pověřen Petr Hoffmann, ředitelem byl jmenován k 1. únoru, téhož dne nastoupila Daniela Jírů na pozici účetní. Podle svých výpovědí spolu začali po čtyřech až pěti měsících mít poměr, poté spolu nějakou dobu žili jako druh a družka.
  • Společnost byla dlouhodobě ztrátová. V roce 2010 byla její ztráta 5,4 milionu, o rok později to bylo 4,4 milionu. V roce 2012 skončilo hospodaření společnosti v mínusu 3,3 milionu korun.

Vrchní soud v Praze opět projednával případ obří zpronevěry na Praze 4. Když Petr Hoffmann v roce 2011 nastoupil do městské společnosti 4-Volnočasová, měl za úkol postarat se o kulturní vyžití obyvatel čtvrté městské části. Po čase však byl odsouzen na pět let za to, že z účtu firmy vysál více než 6,7 milionu korun (o případu jsme detailně psali ZDE). Nyní se soudy ještě zabývaly rolí jeho tehdejší účetní a milenky v jedné osobě Daniely Jírů.

Městský soud v Praze ji totiž nejprve uznal vinnou a udělil jí trest tři roky podmíněně se zkušební dobou na pět let. Zároveň dostala po stejnou dobu stopku na práci v účetnictví (více čtěte ZDE). Vrchní soud však věc vrátil k novému projednání, role Jírů prý mohla být mnohem intenzivnější a Hoffmannovi mohla ke zpronevěře napomáhat. I po odvolání si ale městský soud stál za svým a Jírů trest potvrdil.

A v červenci letošního roku došlo na poslední kolečko odvolání, ve kterém vrchní soud překvapil: Jírů totiž s konečnou platností zprostil obžaloby. Server Lidovky.cz získal desetistránkový rozsudek podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Spekulace o intimním vztahu

Podle předsedy trestního senátu Miroslava Pavrovského totiž městský soud hodnotil důkazy „jednostranně v neprospěch obžalované Jírů“. „Závěry o vině zůstaly nadále v rovině spekulací, dovozovaných z pozdějšího intimního vztahu s ním a nesprávně vedeného účetnictví,“ píše soudce na osmé straně rozhodnutí.

Městský soud prý nedbal na obhajobu Jírů. Ta totiž od začátku tvrdila, že o tom, že Hoffmann peníze nepoužívá na provoz městské společnosti, nýbrž pro vlastní potřebu, nevěděla. Právě proto myšlenka, že Jírů Hoffmannovi „poskytla součinnost“, je podle nadřízené soudní instance nepodložená a neodpovídá důkazům.

„Bylo naopak zjištěno, že se s Petrem Hoffmannem seznámila až při svém nástupu do společnosti 4-Volnočasová. Nic proto nenasvědčuje tomu, že by se (s Hoffmannem) na páchání trestné činnosti předem domluvila nebo, že by o ní v době svého nástupu věděla,“ argumentuje soudce Pavrovský. Její obhajobu prý potvrdil i sám Hoffmann, který si už odpykává trest pěti let za zpronevěru (více čtěte ZDE).

Podivné výběry z bankomatů

  • Z výpisů bankovního účtu společnosti například vyplynulo, že Hoffmann v průběhu několika hodin vyzkoušel různé bankomaty. Podle soudu doslova zkoušel, kolik mu přístroj vydá. Začínal třeba na částce dvacet tisíc, poté zkusil vybrat patnáct, deset, osm tisíc a tak dále až třeba k částce pět tisíc korun.
  • Státní zástupce u soudu argumentoval také tím, že větší část zpronevěřených peněz vybral Hoffmann z bankomatů v neobvyklou denní dobu, a to nejčastěji v nočních hodinách a na různých místech po Praze.
  • Za jednu noc například vybral:
  • 0:15 hodin – vybral 15 tisíc
  • 01:12 hodin – vybral 30 tisíc
  • 01:13 hodin – vybral 15 tisíc

Systém, kdy Hoffmann ze společnosti postupně vysával miliony, byl podle soudů poměrně jednoduchý: bývalý šéf 4-Volnočasové z účtu firmy postupně vybíral malé částky, které nakonec daly dohromady více než 6,7 milionu korun. Jeho tehdejší družka Jírů měla poté tyto výběry - skrze fiktivní doklady o výplatě peněz - zaúčtovat do účetnictví na zvláštní podúčet. Pikantním však na celém případu je, že Hoffmann peníze z větší části vybíral po nocích. Před soudem tvrdil, že nemohl spát, a proto pracoval (viz box Podivné výběry z bankomatů).

Podle vrchního soudu naopak Hoffmann zneužil Jírů v tom smyslu, že ačkoli ve 4-Volnočasové působila jako účetní, neměla s ním prakticky žádné zkušenosti. Jen krátce před nástupem do firmy absolvovala krátký, čtyřměsíční kurz v délce 160 hodin. „Této situace si byl odsouzený Hoffmann nepochybně vědom,“ konstatoval soudce. I o to se Jírů ve svém - podle soudu „obsáhlém a doplněném odvolání“ - opírala. Namítala například, že ačkoli byla s Hoffmannem v intimním vztahu, v práci mu byla podřízena a byl to on, kdo „jí dával závazné pokyny jak postupovat, účetnictví kontroloval a nesl za něj odpovědnost“.

Chyby v účetnictví

Zejména si pak vrchní soud ve svém červencovém rozsudku několikrát rýpl do městského soudu coby předchozí instance. Třeba v tom, že v rámci dokazování nepovolal odborníka z oboru účetnictví.

„Pokud by (soud) věnoval opatřenému účetnictví opravdu pozornost a zkoumal jeho obsah, musel by učinit zjištění, že jeho součástí jsou žlutý (2011) a modrý (2012) šanon, ve kterém jsou uloženy mj. velice pečlivě vedené týdenní výpisy z účtu 4-Volnočasová,“ uvedl například soudce Pavrovský a ihned dodal: „Touto skutečností se však Městský soud vůbec nezabýval.“

Sama Jírů ale ke zprošťujícímu rozsudku nechtěla pro server Lidovky.cz komentář poskytnout. „Myslím, že je v tomto okamžiku již bezpředmětný, vše vyplývá z rozsudku,“ napsala pouze.

  • Soud rozhodoval také o Ondřeji Turkovi, jednateli společnosti Media House, který měl pro 4-Volnočasovou jako jedna z mála ztotožněných osob poskytovat služby. Za to měl od Hoffmanna inkasovat peníze v hotovosti.
  • I u něj pražský vrchní soud rozhodl o tom, že ho definitivně zprošťuje obžaloby.

Konečně se proto pražský vrchní soud musel řídit zásadou in dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obžalovaného. Obhajoba Jírů, že Hoffmannovi nikterak nepomáhala, prý vyvrácena nebyla.

„Není sice pochyb o tom, že obžalovaná řádně účetnictví nevedla, nebyla však vyvrácena její obhajoba, že tak činila z odborné nezkušenosti, kdy si vážila nového zaměstnání po předchozí nezaměstnanosti a bez vědomí toho, že odsouzený Petr Hoffmann jako ředitel páchá trestnou činnost a úmyslu mu v ní napomáhat,“ konstatoval v závěru soud.

Stěžejní pachatel případu

Bez pochybností podle soudu nicméně zůstává, že „stěžejní postavou a pachatelem trestné činnosti“ byl Petr Hoffmann. Toho už soud loni odsoudil za zpronevěru a nyní si odpykává trest pěti let vězení (více čtěte ZDE). Coby ředitel společnosti měl na starosti například kulturní centrum Novodvorská, chatu Vápenku nebo kino Sigma.

Do funkce nastoupil v únoru 2011 a svou pozici si tehdy vychvaloval. „Když se na začátku minulého roku uvolnilo místo ředitele, přihlásil jsem se do výběrového řízení. Od té doby mě ta práce pohltila. Krásné na ní je, že v podstatě co si vymyslíte, to můžete udělat,“ pochvaloval si v roce 2012 pro Mladou frontu Dnes. Hoffmann začal společnosti 4-Volnočasová šéfovat v době, kdy v Praze 4 vládl starosta ODS Pavel Horálek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.