Lidovky.cz

‚Lex Babiš‘: členové vlády nebudou moci vlastnit média. Šéf ANO se obrátí na právníky

Česko

  10:51aktualizováno  14:23
PRAHA - Sněmovna schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů i s některými omezeními pro podnikání členů vlády, které zjevně míří na předsedu ANO Babiše.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  František Vlček, MAFRA

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělil, že své stanovisko zveřejní až po projednání normy Senátem.

Členové kabinetu sice budou moci dál ovládat firmy, společnosti ale nebudou mít přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Zákon, který nyní zamíří k posouzení do Senátu, po sněmovních úpravách zakáže budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Pro předlohu hlasovalo 135 ze 183 přítomných poslanců, proti jich bylo 39. Normu nepodpořili jen poslanci hnutí ANO a několik nezařazených členů dolní komory.

Premiér zákon uvítal

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal, že Poslanecká sněmovna ve středu schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů. Oligarchové si podle novely musí vybrat členství ve vládě, nebo dotace, zakázky a vlastnictví médií, uvedl na twitteru. O novele se diskutovalo především v souvislosti s ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, vlastníkem skupiny Agrofert.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) zdůraznil, že novela je jedním z opatření připravovaných v souladu s vládním plánem boje proti korupci.

Zákaz ohledně médií prosadil sociální demokrat Jan Chvojka, má platit až pro nově jmenované členy vlády. Úprava předpokládá, že člen vlády by musel nejpozději do dvou měsíců od nástupu do kabinetu ukončit provozování televize a rozhlasu nebo vydávání periodického tisku, případně opustit provozovatelskou nebo vydavatelskou společnost, v níž by figuroval. Pokud by z firmy neodešel, ztratil by v ní hlasovací práva.

Restrikce se má podle pozměňovacího návrhu týkat taky například budoucích poslanců, senátorů, některých krajských a obecních politiků i dalších veřejných funkcionářů.

Zákon „o jednom člověku“ není podle opoziční ODS ideální. „Přesto je potřebný. Nejsme v normální situaci, a proto musíme volit nestandardní cesty. ODS nejde o politické divadlo, ale o efektivní ochranu občanů před oligarchy a všemi, kteří zneužívají moc ve svůj prospěch. Proto jsme zákon podpořili,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Podle místopředsedy vládní KDU-ČSL Jana Bartoška zákon nemíří na Babiše, nýbrž je univerzální.

Návrh zákona zavádí podle sociálních demokratů změny, které posílí přehlednost, transparentnost a kontrolovatelnost při výkonu veřejné funkce. Přijaté pozměňovací návrhy pak „zabraňují srůstání byznysu a politiky pro členy vlády“. „Bylo klíčové, aby vládní návrh zákona byl přijat,“ popsal poslanec sociální demokracie Jan Chvojka, proč netrval na všech svých pozměňovacích návrzích. Sněmovna v dílčím hlasování neschválila, aby členové vlády nemohli dál ovládat firmy. Hrozilo podle něj, že by celá novela nebyla schválena.

„Bylo to logické vyústění jednání o pozměňovacích návrzích, takže nakonec jsme na to nahlédli, že by to mohl být protiústavní krok,“ řekl k pozměňovacímu návrhu Chvojky Bartošek. Členové kabinetu sice podle poslanců budou moci dál ovládat firmy, společnosti ale nebudou mít například přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Budoucím členům vlády norma zakáže provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Zákon nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Výroky poslanců a členů vlády

„Sebetvrdší a sebelépe nastavený zákon sám o sobě samozřejmě nevyloučí jakýkoli střet zájmů, že to je i otázka politické kultury, že prostě některé věci by se dělat neměly, pokud někdo vykonává veřejnou funkci,“ uvedl Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Žijeme v době, kdy je možné, že člen vlády, který má svá významná vlastnická práva ve svých soukromých společnostech, uzavírá obchod se státem, kde hájí vlastnická práva daňových poplatníků. Všichni asi víme, že budeme-li hrát poker sami se sebou jako osoba A i osoba B v jedné osobě, vždycky se můžeme snadno rozhodnout, která z těch osob vyhraje,“ komentoval Miroslav Kalousek (TOP 09).

Babiš se poradí s právníky

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) počká, až zákon o střetu zájmů posoudí Senát a prezident, pak se poradí o dalším postupu s právníky. Novinářům to řekl poté, co Sněmovna schválila novelu, která ministrům zakazuje například vlastnit média. Babiš odmítl označení za oligarchu, trvá na tom, že se chová transparentně.

Šéf hnutí ANO novinářům řekl, že šéf opoziční ODS Petr Fiala definitivně potvrdil, že zákon je namířen přímo proti jeho osobě. „Nerozumím, proč někdo upírá základní právo vlastnit,“ uvedl. Tradiční politické strany hlasovaly znovu spolu, dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na schválení předpisu uvedl, že si oligarchové musí vybrat mezi členstvím ve vládě a dotacemi, zakázkami a vlastnictvím médií. Babiš označení za oligarchu odmítl. „Oligarchie je nedemokratická forma. Hnutí, které jsem založil, bylo zvoleno v demokratických volbách,“ řekl.

    ‚Lex Babiš‘ vyvolává od jara napětí ve vládní koalici

    • Ještě před novelou zákona o střetu zájmů, která by měla upravit pravidla až pro příští ministry, přitom rozhodovali poslanci o jiném zákonu, který se mohl dotknout Babišova podnikání již nyní. V březnu Sněmovna hlasovala o zákonu o veřejných zakázkách, do kterého navrhoval poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přidat ustanovení, podle kterého by se o zakázky nemohly ucházet firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády.
    • Plíškův návrh podpořila nejmenší vládní strana KDU-ČSL, sociální demokraté stejně jako ANO ale byli proti. "Zdá se, že návrh je v rozporu s evropskými pravidly," řekl tehdy například poslanec ČSSD Jan Chvojka a podobě hovořila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Dolní komora nakonec Plíškův pozměňovací návrh neschválila, pro omezení hlasovali vedle lidovců a poslanců TOP 09 a ODS hlavně komunisté.
    • Nyní Sněmovna schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů i s některými omezeními pro podnikání členů vlády, které zjevně míří na Babiše. Členové kabinetu sice budou moci dál ovládat firmy, společnosti ale nebudou mít přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Zákon, který nyní zamíří k posouzení do Senátu, po sněmovních úpravách zakáže budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.
    • Proti novele ostře vystupovalo hnutí ANO. "Toto je samozřejmě další útok na moji osobu, já říkám, ať poslanec rovnou navrhne zákon, aby Babiš nebyl v české politice, protože k tomu to směřuje," řekl 17. března předseda ANO.
    • Chvojka od počátku tvrdí, že o žádný "lex Babiš" nejde. Při březnovém jednání sněmovního ústavně-právního výboru například zdůraznil, že by se vztahoval až na nově jmenované členy kabinetu, koaličního partnera ale tato poslancova slova nepřesvědčila. První místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek dokonce označil 21. března po mimořádném zasedání předsednictva ANO Chvojkův návrh za porušení koaliční smlouvy.
    • Novele zákona o střetu zájmů se koaliční strany věnovaly opakovaně, jednání ale ke změně názoru ani jednoho z partnerů nevedla. "Je to další zákon namířený proti mé osobě, já si počkám na finální verzi, jak se to schválí. Potom se poradím, jestli to není protiústavní, jestli mi to neupírá právo něco vlastnit nebo jít do politiky. Je to další pokus, jak mě vyautovat z české politiky," řekl novinářům Babiš koncem června, když zákon ve Sněmovně zamířil do třetího čtení.
    • ANO ale postupně mírně změnilo rétoriku, doprovázející nesouhlas se zákonem. Zatímco ještě v březnu hovořil Faltýnek v této souvislosti o hrozbě konce koalice, koncem srpna už připustil, že postoj sociálních demokratů a lidovců není důvodem pro zánik vládní sestavy. "Ekonomice se daří, daně se vybírají, takže já věřím tomu, že toto volební období dotáhneme úspěšně do konce," dodal druhý muž hnutí. Zároveň ale řekl, že ANO uvažuje o tom, že se kvůli zákonu obrátí na Ústavní soud.
    Autor:
    zpět na článek


    © 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.