Lidovky.cz

Církevním školám se daří. Římskokatolická církev investovala 100 milionů

Česko

  16:04
Přes 100 milionů korun investovala římskokatolická církev do škol za poslední rok. Další investice chystá.

Řádové sestry vyučují vedle běžných učitelek například na Základní škole svaté Voršily v Praze foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kříž na stěně a dvě nebo tři povinné bohoslužby za školní rok. Na první pohled se církevní školy od těch běžných moc neliší. Možná právě proto do nich své potomky posílají i ateistické rodiny. Přednost jim dávají rodiče, kteří pro své děti chtějí bezpečné prostředí, a doufají, že jim ho škola poskytne – včetně morálních hodnot a nulové tolerance vůči šikaně a drogám.

Podle údajů České biskupské konference funguje v České republice 138 církevních škol, většinou zřízených římskokatolickou církví. Nové církevní školy letos otevřeli například v Plzni nebo Prostějově, v Moravských Budějovicích mají novou školku. Další školy by měly přibývat. Část majetku získaného v restitucích plánují totiž církve využít právě pro rozvoj vlastního školství.

Největší, římskokatolická církev investovala za poslední rok do škol přes 100 milionů korun, což je o dvacet procent víc než před rokem. „Oblast církevního školství je pro nás nadmíru důležitá a snažíme se ji velmi podporovat. Jsme přesvědčeni o tom, že je to pro nás jedna z nejlepších investic a vklad pro dobro této společnosti. Jde o přínos pro lidi bez rozdílu vyznání,“ přiblížil postoj církve ke školství generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Oficiální statistika, která by sledovala poměr mezi nevěřícími dětmi a křesťany navštěvujícími tento typ škol, sice neexistuje, většina oslovených ředitelů ale uvedla, že jsou mezi jejich žáky a studenty praktikující katolíci v menšině. „Pokřtěných dětí, které chodí ke svátostem, tedy ke svatému přijímání a ke zpovědi, máme tak do deseti procent,“ říká například ředitelka Církevní základní školy v Plzni Jana Černíková.

Jak to v církevních školách vypadá? Musí se tam děti modlit? Platí školné? A mají v rozvrhu povinné náboženství?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.