Lidovky.cz

Účet za Gottwaldův hrob? Komunisty přišlo čištění na 30 tisíc korun

Česko

  6:00
PRAHA - Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy zaplatil za obnovu náhrobní desky hrobu Klementa Gottwalda a jeho vyčištění 30 tisíc korun. Hrob prvního komunistického prezidenta, za jehož vlády docházelo k největším zločinům totalitní éry, polil někdo červenou barvou koncem srpna. Policie pachatele doposud nedopadla.

Hrob někdejšího komunistického prezidenta Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech v Praze někdo polil červenou barvou. foto: ČTK

„Hrob byl vyčištěn a nápisy byly obnoveny,“ řekl serveru Lidovky.cz tajemník Krajského výboru KSČM Praha Viktor Pázler. Rudá barva na pomníku na Olšanských hřbitovech překryla nápisy jmen lidí, kteří v hrobě leží. Kromě Gottwalda a jeho manželky Marty jde o spisovatelku Marii Pujmanovou, rudoarmějce Gustava Klimenta, ministra Václava Kopeckého, političku a manželku odbojáře Julia Fučíka, Gustu Fučíkovou, a další příznivce komunistického režimu.

Gottwaldův hrob někdo polil červenou barvou, případ řeší policie

Podle ředitele Správy pražských hřbitovů byly vedle Gottwaldova hrobu znečištěny i okolní soukromé hroby a zeď Olšanského hřbitova. Celková škoda se nakonec vyšplhala na 30 tisíc korun, které uhradila KSČM z vlastních prostředků. „Pojištění nejsme. Pokud se najde pachatel, bude se částka vymáhat po něm,“ uvedl Pázler. Komunisté současně řeší, jak místo bezpečnostně zaopatřit, aby se podobný incident neopakoval.

Hrob Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech.
Hrob Klementa Gottwalda.

Poškozeného hrobu si všimli strážníci 26. srpna večer. Případ předali policii, která jej řeší pro podezření z trestného činu poškození cizí věci - sprejerství. Pachateli hrozí až rok vězení. Policii se jej ovšem stále nepodařilo vypátrat, informoval tiskový mluvčí Tomáš Hulan.

Členové KSČM si Gottwaldův odkaz neustále připomínají. U příležitosti 120. výročí jeho narození uspořádají konferenci „O úloze osobností v revolučním hnutí“.

Gottwald byl zvolen prezidentem Československa čtyři měsíce po převzetí moci komunisty v roce 1948. Podle historiků je přímo odpovědný za smrt mnoha desítek odpůrců komunismu, mimo jiné i za politickou vraždu Milady Horákové. U hrobu, do něhož byl umístěn se zpožděním až v 90. letech, se scházejí komunisté u příležitosti různých výročí. Například v únoru 2015 se tam konalo shromáždění u příležitosti 67. výročí komunistického převratu v roce 1948.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.