Lidovky.cz

‚Vlastizrádní lidovci, hanba Schapirovi‘. Letná oslavovala Zemana

25 let svobody

  6:00
PRAHA - Ohlušující pískot, urážky, všudypřítomná nespokojenost. Podobizny současné hlavy státu Miloše Zemana se upřeně dívaly ze všech stran a zelené karty plápolaly ve větru. Stoupenci Miloše Zemana ve čtvrtek, v den kdy si Česko připomnělo události 17. listopadu 1989, oslavovali jeho činy. „Ať žije Zeman!“ neslo se pražskou Letnou.

Zemanovi příznivci se setkali na Letné. foto: Robert Sattler, Lidovky.cz

Odhadem pět stovek příznivců prezidenta Miloše Zemana, který celý sváteční den strávil v Lánech, se ve čtvrtek odpoledne shromáždilo na pražské Letné, aby vyjádřilo podporu současné hlavě státu a „vlasteneckým silám“.

O dění 17. listopadu jsme napsali:

Akci odstartovaly úvodní proslovy organizátorů Oldřicha Lukáše a Jana Dlouhého, po nichž se hrála česká hymna v celém znění. Do zpěvu obou slok písně Kde domov můj? se sborově zapojila většina účastníků demonstrace. Mnozí z nich také zaplnili svými podpisy petiční archy za zákaz práva šaría v České republice nebo se hrdě prezentovali zelenými kartami s podobiznou Miloše Zemana.

Ať žije Zeman

Během odpoledne vystoupilo na pódiu několik řečníků, mezi nimiž nechyběla například poslankyně Olga Havlová, bývalý voják Marek Obrtel či zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Bloku proti islamizaci a Klubu českého pohraničí. Nejčastějším tématem jejich proslovů byla kritika české migrační politiky a některých členů vlády v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), jež označili za vlastizrádce.

Nevybíravě se vyjádřili i na adresu bývalého prezidenta Václava Havla a amerického velvyslance Andrewa Schapira, kterého účastníci pro změnu počastovali slovy „fuj“ a „hanba“. A vůbec jim nepřekáželo, že to byl prezident Zeman, kdo se vůči americkému velvyslanci dopustil neférového osočení, za což se pak Hrad omlouval. Čtěte: Zeman se nepřímo omluvil Schapirovi. Za chybu prý může Forejtův odbor

Transparenty oslavujícími prezidenta Miloše Zemana se to mezi zástupy lidí jen hemžilo, stejně tak standartami a vlajkami různých organizací. Pódium bylo z obou stran obklopeno poutači s varovnými nápisy a plakáty „Jsme s vámi, pane prezidente.“ Lidé byli oděni v národních barvách nebo měli na oděvu přidělanou placku „Ať žije Zeman!“. Akce probíhala v celku poklidné atmosféře, policie nemusela řešit žádný incident. Obavy ze střetů se Zemanovými odpůrci se tak nenaplnily.

„Mluvme pravdu, šiřme pravdu a zejména pravdu, jen tak můžeme vzdorovat čistému zlu, které chce naší zemi vymazat z mapy a jehož poskoci dnes zablokovali Prahu,“ pronesla jako první řečník čtvrtečního programu Julie Královská, za což si vysloužila hlasitý potlesk.

Shromáždění příznivců Miloše Zemana na Letné u příležitosti státního svátku 17....
Na podporu prezidenta Zemana v rámci shromáždění na Letné jsou pro účastníky...

Tím byl odměněn i předseda Klubu českého pohraničí Milan Richter, který oznámil, že organizace poslala prezidentovi dopis požadující odvolání ministra Hermana coby strůjce politické destabilizace. „Veřejnost proti Zemanovi burcují lidovci, především ministr kultury Daniel Herman a předseda strany Pavel Bělobrádek,“ řekl. Dav jeho projev doplnil pokřikem „vlastizrádci“.

Podívejte se na fotogalerii

Někteří dali jasně najevo, co si myslí o současném prezidentovi.

U mikrofonu se objevila i poslankyně Olga Havlová (Úsvit-NK). Tématem její řeči byly geneticky modifikované potraviny a porážky zvířat podle muslimské tradice, takzvané halal, kvůli kterým se opřela do některých svých nejmenovaných kolegů v Poslanecké sněmovně. Podle bývalého vojáka Marka Obrtela, který sloužil na misích v Afghánistánu či Kosovu, je zase obrana České republiky v troskách, neboť armáda nedokáže ubránit území naší země.

Nevolte, burcoval taxikář Ponert

Hlavním vystupujícím, na něhož všichni netrpělivě čekali, byl zpěvák s kontroverzními texty Tomáš Ortel. „Řečníků tu bylo dost. K lidem chci promlouvat pomocí songů,“ prohlásil po svém příchodu. Lidé jej přivítali s nadšením a se vztyčenými zelenými kartami. Ortel postupně zazpíval písně Marnost, Sviním, Oportunismus, Mešita, Defenestrace. Pódium opouštěl za bouřlivého aplausu.

Před koncem demonstrace se o slovo přihlásil i Zdeněk Ponert, podnikatel a pražský taxikář obžalovaný z předražování jízdného cestujícím. Ten se přihlížející snažil přesvědčit, aby příští roky nechodili k volbám a zůstali raději doma ve svých postelích. „Odmítáme politické strany ve volbách,“ řekl.

Pár minut po čtvrté hodině se skupina podporovatelů Miloše Zemana rozdělila. Někteří se ještě střídali na pódiu u mikrofonu a diskutovali o situaci v České republice. Druhá část se za přítomnosti desítky policistů vypravila v průvodu vedeném Markem Obrtelem přes Letenské a Chotkovy sady do centra města. Od původního plánovaného pochodu k Úřadu vlády organizátoři ustoupili. Vydali se na Betlémské náměstí, kde se spojili s demonstranty instituce Aliance národních sil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.