Lidovky.cz

Středočeský kraj ruší žákovské jízdné a proplácení pohotovosti

Česko

  15:03aktualizováno  16:01
PRAHA - Středočeský kraj přestane hradit žákovské jízdné a proplácet poplatky za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. Rozhodli o tom radní na úterním jednání, sdělila Helena Frintová z tiskového oddělení kraje. Nová koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tak zrušila praxi zavedenou za někdejší vlády ČSSD. Bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD) to označil za velkou chybu.
Autobus - ilustrační foto.

Autobus - ilustrační foto. foto: Juliana KřížováLidové noviny

Středočeský kraj byl posledním, který regulační poplatky ještě proplácel. Od loňského ledna byla většina poplatků celostátně zrušena a kraj pacientům hradil jen 90 Kč za návštěvu pohotovosti. Tato praxe má skončit k 31. prosinci. „Kraj již nebude proplácet regulační poplatky za poskytnutí pohotovostní služby. Prostředky uvolňované z krajského rozpočtu na tyto účely investuje výhradně do rozvoje zdravotnických služeb tak, aby bylo možné poskytnout co nejlepší péči zejména pacientům s nejvážnějším onemocněním,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později přešel na takzvaný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů Kč. Od srpna 2010 do konce letošního září hejtmanství vyplatilo 74,8 milionu Kč a vyhovělo 51 700 žadatelům.

Duplicitní dávka

Kraj přestane platit i žákovské jízdné vyplácené středočeským žákům, učňům a studentům na pokrytí nákladů na dojíždění do školy. „V koalici jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá a duplicitní sociální dávka. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky,“ uvedla hejtmanka. Prostředky se podle ní dají využít efektivněji, třeba na vybavení mateřských nebo středních škol.

Předchozí vedení plánovalo vyčlenit na žákovské jízdné v rozpočtu na příští rok 40 milionů korun, tedy stejně jako na letošek. Projekt byl spuštěn od školního roku 2009/2010 a celkově dosud kraj vyplatil 385 milionů korun a vyhověl 155 700 žádostem. Dalších 4000 žádostí zbývá k vypořádání. „Tím, že se žádosti nebudou muset vyřizovat, omezí se výrazně už tak přebujelá byrokracie na krajském úřadě,“ očekává radní pro školství Jan Skopeček (ODS).

Proplácení zdravotnických poplatků bylo spolu se žákovským jízdným někdejším předvolebním slibem ČSSD, tehdejší opozice to označovala za mrhání penězi. Bývalého hejtmana Peteru zrušení této praxe mrzí. „To je velká chyba, kterou koalice udělala, a to se jim do budoucna ještě vymstí,“ řekl. S rušením nesouhlasí podle prohlášení svého klubu ani komunisté, kteří bývalou vládu ČSSD nejdříve podporovali a v dalším období se sociálními demokraty vládli v koalici.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.