Lidovky.cz

Čeští poslanci budou jednat v Sýrii. Zajistí humanitární pomoc v hodnotě 1,5 milionu

Česko

  15:32
PRAHA - Skupina českých poslanců bude v Sýrii jednat s představiteli parlamentu a přijme je také ministr zahraničí Valíd Mualim. Členové petičního výboru dorazili do Sýrie v pondělí společně s další dodávkou humanitární pomoci v hodnotě přibližně 1,5 milionu korun, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí.

Válka v Sýrii (ilustrační snímek). foto: Reuters

Proti cestě protestovali poslanci pravicové opozice, nelíbí se ani představitelům koaliční KDU-ČSL. Podle nich oficiální setkání legitimizuje režim Bašára Asada.

„Paralelně s dodávkou humanitární pomoci budou v Sýrii ve dnech 12. - 16. prosince 2016 jednat poslanci Petičního výboru Poslanecké sněmovny PČR o situaci v regionu, zajištění humanitárního přístupu do všech oblastí Sýrie v souladu s rezolucemi Rady bezopečnosti OSN a o bilaterálních vztazích mezi ČR a Sýrií,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Čtveřice poslanců ve složení Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM), Ivana Dobešová (ANO), Radim Holeček (ODS) a Leo Luzar (KSČM) bude jednat s členy syrského parlamentu, ministrem zahraničí Mualimem a sejde se také s ministrem pro místní zprávu, jehož resort koordinuje poskytování humanitární pomoci. Poslanci se setkají také s představiteli humanitárních organizací a navštíví centra pro vnitřně vysídlené obyvatele a řeckokatolický patriarchát v Damašku.

Když organizační výbor koncem listopadu zahraniční cestu delegace petičního výboru schvaloval, zazněly na ni podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) různé názory. „Pro mě bylo klíčové doporučující stanovisko našeho zastupitelského úřadu v Sýrii,“ sdělil v pondělí ČTK Hamáček. Česká velvyslankyně Eva Filipi v Sýrii cestu poslanců podpořila.

Cestu zpochybňoval místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek. „Ptal jsem se, zda se česká parlamentní delegace skutečně setká se zástupci režimu, který, jak to vypadá, zabíjí vlastní lidi,“ řekl Bartošek. Bylo mu, jak uvedl, řečeno, že jde o legitimně zvolenou vládu. „Zajímalo mě, na jakém procentu území tyto volby proběhly a do jaké míry je pro nás tato vláda relevantním partnerem,“ dodal.

Bartoškův spolustraník a předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík, doufá, že poslanci budou dbát na to, aby se oni ani česká pomoc nestali součástí propagandy Asadova režimu, který je podle něj podobně krvavý jako islámští radikálové. „Zneužitelné to je. Je otázka, jestli delegace poslanců bude dostatečně obezřetná,“ uvedl na dotaz ČTK. Setkání českých poslanců s politickou reprezentací Asadovy vlády se nelíbí místopředsedovi TOP 09 Marku Ženíškovi. „Nevidím v tom žádný přínos, pouze ho (Asadův režim) tím legitimizujeme,“ napsal ČTK.

Delegace sněmovních výborů cestují do zahraničí pravidelně, obvykle dvakrát do roka. Plán cest, jak si je výbory odsouhlasí, schvaluje vždy před koncem roku na další rok organizační výbor. Destinace se ale později můžou měnit. Organizační výbor pak schvaluje konkrétní cesty ještě jednou před jejich uskutečněním.

Členové petičního výboru, který má na starosti i lidská práva, měli původně jet na Kubu. Letos v listopadu změnili destinaci na Sýrii se zdůvodněním, že kubánská strana nemůže cestu připravit ještě letos. Hlasovali pro to všichni přítomní. Do Sýrie poslanci odjeli s cílem zabývat se vnitřní migrací a rozdělováním humanitární pomoci.

Následky bombardování Aleppa.
Všudypřítomné sutiny v Aleppu.

Vleklá občanská válka v Sýrii vyvolala pnutí na mezinárodní politické scéně. Velmoci nejsou jednotné v tom, kterou z bojujících stran podporují. Zatímco Rusko stojí na straně Asada, Spojené státy podporují umírněnou opozici.

Nepřehledné boje mezi syrskou armádou, takzvaným Islámským státem a protirežimními povstalci si už vyžádaly tisíce civilních obětí. Podle zpráv OSN Asadova armáda i islamisté používali také chemické zbraně.

Kritická je v posledních měsících situace ve městě Aleppo, které bylo do roku 2012 rozdělené na povstaleckou a vládní část. V průběhu konfliktu v něm zůstávaly uvězněny statisíce lidí a hrozilo jim vyhladovění. Dnes syrská vláda oznámila, že ovládla 98 procent města, což Asad v minulosti označil za významný krok k vítězství v občanské válce. Ve východní části druhého největšího města Sýrie jsou podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) desítky tisíc civilistů, kteří trpí nedostatkem pitné vody a jídla.

Česká republika je jedinou zemí EU, která má na území Sýrie své velvyslanectví, český úřad na místě zastupuje i americkou diplomacii. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v polovině listopadu uvedl, že Česko chce ambasádu zachovat, protože odvádí dobrou práci jak na poli humanitární pomoci, tak při pomoci jiným státům. Zaorálek také odmítl, že by existence velvyslanectví zvyšovala legitimitu režimu syrského prezidenta Asada.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.