Lidovky.cz

Policie zadržela bývalou hejtmanku Vaňhovou. Spolu s dalšími lidmi ji stíhá kvůli eurodotacím

Česko

  10:01aktualizováno  21:07
PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM - Policie stíhá 24 lidí obviněných ze spáchání zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Podle informací serveru Lidovky.cz jsou mezi zadrženými bývalá hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová či podnikatel a bývalý člen ODS Daniel Ježek. Policie zadržela i bývalého senátora Alexandra Nováka.

Jana Vaňhová jako hejtmanka v roce 2011. foto: Karel Pešek, MAFRA

Sobotka: Policie konala svou práci

Policie podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) v případu stíhání 24 lidí kvůli zneužití evropských dotací dělá svou práci. Premiér nechtěl komentovat spekulace o jménech zadržených. "Je na policii, aby konala svou práci," řekl novinářům. ROP Severozápad není přítomností z pohledu ČSSD. "To je vzdálenější minulost, nedotýká se to už mandátu naší vlády," uvedl. Program byl podle něj spojen s celou řadou problémů. "Naše vláda už nastavila systém čerpání evropských prostředků jinak. Doufám, že peripetie se v současném systému nebudou opakovat," řekl.

Stíhaní se měli dopustit zneužití eurodotací v souvislosti s jejich činností v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad. Uvedl to v tiskové zprávě žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Policie v rámci probíhající akce zadržela i bývalou hejtmanku Janu Vaňhovou, která stála v čele Ústeckého kraje v letech 2008 až 2012. Serveru Lidovky.cz její zatčení potvrdil advokát Jaroslav Beneš. „Teď pojedu za klientkou, takže se teprve seznámím s usnesením, co je jí kladeno za vinu,“ sdělil advokát Beneš.

Vaňhová jako bývalá hejtmanka je tak nejvýše postaveným politikem, jehož policie v souvislosti s rozdělováním dotací v Ústeckém kraji stíhá. Životním partnerem Vaňhové byl vlivný člen ČSSD, podnikatel Roman Houska. Ten byl v listopadu 2013 zastřelen před domem, kde s Vaňhovou žil. Housku podle pravomocného rozsudku zavraždil bývalý voják Michal Krnáč. Dostal za to 13 let vězení. Více zde:

Oulický: Mně se to netýká

Serveru Lidovky.cz se také podařilo ověřit, že mezi zadrženými je i bývalý člen ODS a podnikatel Daniel Ježek. „Ráno mě informovali kriminalisté z NCOZ (Národní centrály proti organizovanému zločinu), že zadrželi mého klienta Daniela Ježka.,“ sdělil odpoledne serveru Lidovky.cz advokát Michael Kis, který Ježka zastupuje. Ježek už podle něj podal stížnost. „V podstatě se zrealizovalo to, co říkal pan Kušnierz, když mému klientovi loni na podzim vyhrožoval, že pokud mu nepřinese peníze, tak učiní jakési oznámení, a to tedy učinil. Teď je tvrzeno, že můj klient něco organizoval nějakým způsobem,“ řekl ČTK Kis.

Alexandr Novák u soudu v Chomutově v roce 2007.

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (uprostřed) v debatě s Ivo Rittigem (vpravo) a Patrikem Oulickým (sedí zády).

Daniel Ježek spolu s Patrikem Oulickým a Alexandrem Novákem představovali v předmětném období nejsilnější hráče regionální ODS. Oulický ovšem tvrdí, že se ho aktuální kauza nijak netýká. „O tom nic nevím. S policií jsem o ničem nemluvil,“ sdělil serveru Lidovky.cz Oulický.

Motorkářská převýchova kmotra Nováka: chce do předčasného důchodu a byl na AC/DC

Zato v policejní síti uvízl podle serveru Aktuálně.cz bývalý senátor Alexandr Novák, který už byl v minulosti odsouzen za korupci na čtyři roky a v roce 2015 kontroverzně předčasně propuštěn. Čtěte: Propuštění Nováka z vězení má dohru: Bradáčová podala kárnou žalobu

„V této věci jsem převzal jednu obhajobu, takže totálně bez informací. Až se potkám s klientem a dostanu od něj souhlas, nebo nesouhlas, tak se o tom můžeme dál bavit,“ sdělil serveru Lidovky.cz vyhýbavě Novákův advokát Jan Růžek. Novák vlastnil společně s Oulickým dům, ve kterém celý úřad sídlil.

Jedním z obviněných je bývalý předseda výboru, krajský předseda ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil. Potvrdil to jeho advokát Jiří Schüller. Obvinění podle něj stojí na dřívější výpovědi bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze.

„Policie v tuto chvíli na základě předloženého obvinění nemá nic zásadnějšího k dispozici než výpověď pana obviněného. Pan Kušnierz učinil nějakou výpověď a byla podkladem pro další vývoj situace,“ řekl ČTK Schüller.

Policie se v aktuálním případu zajímá i o ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladimíra Macholdu, jenž v minulosti působil jako hodnotitel projektů, jež se ucházely o dotaci. Na doporučení hodnotitelů řídící výbor ROP Severozápad rozdělení dotací schvaloval. „My ho od rána sháníme, není tady. A dovolenou nebo volno nahlášené nemá,“ sdělil serveru Lidovky.cz náměstek správy Jaroslav Tačner. Macholda má vypnutý telefon.

„Na úřadu Regionální rady Severozápad policie nezasahuje, úřadu se tedy zásah netýká,“ uvedl mluvčí úřadu Pavel Žinčík pro server Lidovky.cz. Z jeho vyjádření vyplývá, že policie se nezaměřila na úředníky. Je tedy možné, že zásah směřuje buď k příjemcům dotací, nebo ke členům řídícího výboru, který rozdělení dotací v konečné fázi schvaluje.

Trestní oznámení podával Steiner

„Tisková zpráva je to jediné, co v tuto chvíli můžeme poskytnout. Případně další informace bude možné uvolnit v pozdní večerní hodiny, nebo zítra,“ uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jádro případu se točí kolem členů výboru regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, v němž sedí politici z Ústeckého a Karlovarského kraje. Jde o dotace, které byly vyplaceny v období 2007 - 2013. Podle informací LN zásah vyplynul z šetření trestního oznámení z roku 2012, které podal Leo Steiner.

V probíhající kauze s největší pravděpodobností kriminalisté rozkrývají celý systém, podle něhož se s dotacemi v ROP Severozápad zacházelo. Bývalý úředník dotačního úřadu Leo Steiner už před čtyřmi lety veřejně upozornil na to, že nastavení dotací je prokorupční. „Systém byl od samého počátku směrem hodnotitelů žádostí o dotace, přes politiky schvalujících dotace a až po jejich konečné příjemce nastavený tak, aby peníze končili u vybraných podnikatelsko-politických struktur,“ sdělil serveru Lidovky.cz Steiner. Jeho tezi by odpovídal i vysoký počet stíhaných lidí, které policie od pondělí vyšetřuje.

Dlouhodobé potíže

Regionální operační programu (ROP) Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni všichni ředitelé úřadu, úředníci i politici.

Bývalý vysoký úředník Petr Kušnierz, který čelí žalobě z machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad, začal spolupracovat s policií.

Hned v několika kauzách figuruje bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za údajné ovlivňování projektů. A Kušnierz se rozhodl mluvit.

Evropská unie pozastavila dotace z 'kmotrovského' ROP Severozápad

„Poté, co jsem si trest odseděl, jsem žádal o pomoc, všichni se ke mně chovají jako k prašivému psovi,“ řekl Kušnierz, který nemohl sehnat zaměstnání. V únorové výpovědi označil za organizátory dotačních podvodů majitele firmy Herkul Vladimíra Repáče a podnikatele Ježka.

Dále Kušnierz jmenoval řadu politiků, kteří se podle něj měli na ovlivňování podílet: Petra Gandaloviče (současného velvyslance v USA), exhejtmanku Vaňhovou, bývalého krajského radního Arno Fišeru či bývalé hejtmany Jiřího Šulce (Ústecký kraj) a Josefa Novotného (Karlovarský kraj).

Spolu s Kušnierzem byl odsouzen i další bývalý ředitel Pavel Markvart, někdejší náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová. Všichni dostali podmínky.

Předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová tehdy naznačila, že obžalovaní nebyli hlavními hybateli dění kolem ROP Severozápad. „Soudu je známo, že ještě nad Irenou Kotlanovou pak stál kromě Koudy, Markvarta ještě Kušnierz, nad Kušnierzem v podobě osob Patrik Oulický, Alexandr Novák, Daniel Ježek,“ řekla soudkyně. Ve výpovědi Kušnierz detailně popsal schůzky s podnikatelem Danielem Ježkem, odsouzeným exsenátorem Novákem v Chomutově či Oulickým.

Kauzy kolem ROP Severozápad

  • V kauze ovlivňování projektů ROP Severozápad soudu zbývá ještě rozhodnout o úřednici Kláře Odvárkové, jejíž případ vyloučil v samostatnému projednání.
  • V březnu 2014 policie obvinila pět bývalých či současných zaměstnanců ROP Severozápad, kteří podle ní nesou odpovědnost za uzavření statisícových konkurenčních doložek pro exředitele úřadu Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po odchodu z funkcí, úřad jim peníze vyplatil. Obžalováni byli ředitelka ROP Severozápad Jana Havlicová, někdejší předseda výboru a bývalý hejtman Jiří Šulc, exředitel Markvart, bývalý právník úřadu Jan Martinovský a Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený. Kauzu začal ústecký soud projednávat loni v listopadu.
  • Soud také řeší podezření z předražení zakázky Krajské zdravotní na nákup přístrojů. Část obžaloby se týká nákupu přístrojů za více než 400 milionů korun, na který Krajská zdravotní získala dotaci z ROP Severozápad. Obžalováni jsou bývalí i současní manažeři společnosti. Hlavní líčení bude pokračovat v únoru 2017.
  • Žalobce Tomáš Minx dnes oznámil, že kriminalisté zahájili trestní stíhání 24 lidí kvůli zneužití evropských dotací. Trestných činů se měli dopustit v souvislosti s činností v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad. Obvinění jsou podezřelí ze spáchání zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dalších trestných činů. Jedním ze zadržených je podle informací ČTK i ústecký podnikatel Patrik Oulický.
Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.