Lidovky.cz

Zvlčilý Ovčáček, život v bublinách a muž proti státu. Deset událostí LN roku 2016

Česko

  21:24
PRAHA - Stejně jako v předchozích letech i letos se redakce serveru Lidovky.cz snažila čtenářům poskytnout obsah, který bude něčím výjimečný. Sledovali jsme kauzy, věnovali se datové žurnalistice a vytvářeli interaktivní vizuály. Vybrali jsme deset unikátních projektů a událostí, kterým jsme se v roce 2016 věnovali nebo o nich informovali jako první.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Gentleman Hitler?

Nové informace jsme pravidelně přinášeli v pokračující kauze Peroutka, která ani letos nedostála svému rozuzlení. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček totiž stále zatím nenašel článek „Hitler je gentleman“, který podle prezidenta Miloše Zemana měl napsat spisovatel Ferdinand Peroutka v časopise Přítomnost ve 30. letech.

Spor mezi Hradem a vnučkou českého publicisty Terezií Kaslovou, která s tvrzením nesouhlasí, tak musel rozhodnout soud. Ten dal Kaslové za pravdu a pravomocně nařídil Kanceláři prezidenta republiky, aby se za Zemanův výrok do sedmi dnů omluvila a omluvu na 30 dnů zveřejnila i na internetových stránkách Hradu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz.
Danny Douglas a relikviář svatého Maura.

K tomu ovšem nedošlo, neboť prezident na existenci článku stále trvá. K omluvě kancelář nepřiměla ani stotisícová pokuta od exekutora. Kaslová tak podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který na podzim rozhodl, že Hrad se zatím pravomocnému rozsudku podřídit nemusí, neboť by mu „nenávratně vyřčená omluva mohla způsobit závažnou újmu“.

Zlatý Maur

V tichu a tmě září relikviář svatého Maura. Danny Douglas, muž, bez něhož by zlatý poklad stále ležel v suti hradní kaple, se přes třicet let snaží ze sebe smýt nálepku chtivého zloducha. V exkluzivním vyprávění pro Lidové noviny se snažil vylíčit, jak tomu tehdy při objevení druhé nejcennější památky na českém území skutečně bylo. „Opravte ten příběh, který stvořila komunistická propaganda,“ žádal Douglas. Redaktor Lidových novin tak poznáváním příběhu šestasedmdesátiletého Američana strávil několik měsíců, aby jej následně celý zrekonstruoval.

Danny Douglas na konci srpna 2016.

Ušatý traktorista

Jako první jsme přinesli také zprávu o aktivistovi, který za to, že se vysmíval policistům, obdržel tučnou pokutu. Tomáš Zelený, pseudonym, pod nímž byl aktivista po celou dobu prezentován, kritizoval policejní práci při zásahu proti levicovým radikálům. Ve svých článcích a blogových příspěvcích nazval mimo jiné exšéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu „ušatým traktoristou“ a jednotku oslovoval „Zdar útvare!“.

Zasedání skončilo, aniž by se Šlachta dostal ke slovu.

Ačkoliv se vyvaroval vulgarismů a jednání policie spíše ironizoval, byla mu uložena pořádková pokuta osm tisíc korun. Soud nakonec sankci zrušil. Dospěl totiž k závěru, že minimálně ve dvou případech byl skutek promlčený.

Rada nad zlato

V srpnu jsme informovali o studentovi dokumentaristiky Jakubu Charvátovi, který natočil film o kontroverzních praktikách finančních poradců z OVB. Dokument s názvem Rada nad zlato se však stal nežádoucím materiálem. Upozorňoval totiž na skutečnost, že poradci nabízeli lidem nevýhodné smlouvy, ve kterých jim jde převážně o co největší provizi, a ne dobrou radu klientovi.

Jedna z největších firem na poradenském trhu proti mladému tvůrci podala žalobu a ochranu pověsti a požadovala po něm odškodné sto tisíc korun. Charvátův snímek ale vyvolal velký zájem lidí o pomoc proti ‚finančním šmejdům‘. Stovky postižených, kteří s poradci mají špatné zkušenosti, Charváta v tomto boji dokonce finančně podpořili.

Havlova osmdesátka

První prezident České republiky Václav Havel by letos 5. října oslavil své 80. narozeniny. Od jeho smrti uplynulo již pět let, mnozí Češi však jeho památku uctívají dodnes. Připomenout si Havlův odkaz se rozhodly i Lidové noviny, které oslovily několik desítek jeho přátel a blízkých spolupracovníků. Výsledkem byl projekt s názvem 80 vzpomínek na Václava Havla přibližující někdejší hlavu státu ze všech možných – i dosud nepoznaných - úhlů.

Bratislavské zdržení

Podrobně jsme se věnovali i říjnové cestě prezidenta na pohřeb bývalého prezidenta Slovenska Michaela Kováče v Bratislavě, kam česká delegace v čele s Milošem Zemanem a jeho předchůdcem Václavem Klausem dorazila s několikaminutovým zpožděním. Hrad tehdy odmítal přiznat vinu a zdržení postupně přisuzoval různým původcům.

Jednotlivé důvody zpoždění prezidentského letu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tehdy ze zpoždění nejdříve vinil špatné povětrnostní podmínky. Poté prohlásil, že pozdní přílet do Bratislavy mohou letoví dispečeři na pražském ruzyňském letišti, kteří prezidentskému speciálu neumožnili plynulý odlet. Kancléř Vratislav Mynář zase pár dní nato poukázal na nezkolaudovanou ranvej, aby Ovčáček mohl později opět upřít pozornost k počasí. Jako nejpravděpodobnější se přitom jeví varianta, jak ukázala zjištění serveru Lidovky.cz, že výprava prostě jen nepočítala s dostatečnou časovou rezervou.

Ovčáčkovy terče

Mluvčí prezidenta republiky sehrál klíčovou roli i v dalším projektu serveru Lidovky.cz. Vzhledem k tomu, že na sociálních sítích rád prezentuje názory, které mnohdy vybočují z jeho kompetencí, jsme se rozhodli prozkoumat jeho twitterový účet. Jako inspirace posloužil americký deník The New York Times, který v říjnu vytvořil seznam 282 lidí a institucí, jež na Twitteru urazil nastávající prezident Donald Trump.

Detailně jsme tak prošli 2606 tweetů, které hradní mluvčí napsal od začátku své „twitterové“ kariéry do 31. října 2016, a vybrali jsme všechny příspěvky, v nichž se o někoho otřel. Ze získaných dat vyplynulo, že každý pátý příspěvek někoho napadá, zesměšňuje či je jinak kontroverzní. Nejvíce pozornosti přitom Ovčáček upíral k takzvané pražské kavárně, reprezentující opozici Miloše Zemana, ministru kultury Danielu Hermanovi, který s Hradem vedl spor o vyznamenání svého strýce Jiřího Bradyho, či premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Loučení po italsku

Pražské hlavní nádraží musela po třinácti letech opustit italská společnost Grandi Stazioni. Firma, která na největší vlakové stanici v Česku zrekonstruovala odbavovací halu a komerční prostory, musela v říjnu skončit, protože nedodržela jednu z podmínek smlouvy uzavřené s původním majitelem nádraží Českými drahami – opravit historickou Fantovu budovu. Rekonstrukce měla být původně hotová v roce 2013. České dráhy ovšem firmě smluvním dodatkem umožnily tříletý odklad,

Hlavní nádraží - Fantova kavárna.

Jenže Grandi Stazioni ani tento termín nesplnila. Zpoždění vysvětlovala špatným technickým stavem objektů a změnou stavebních předpisů. Nádraží nyní spravuje současný majitel Správa železniční dopravní cesty, který italské společnosti vyplatil přes půl miliardy korun za investice prostavěné v rámci rekonstrukce.

Sociální bubliny

Češi žijí v zajetí sociálních bublin. V nich se navíc navzájem utvrzují o správnosti vidění svého světa. Ukázal to alespoň unikátní projekt, v němž server Lidovky.cz v listopadu propojil české uživatele Facebooku s médii, která se jim líbí, a s politickými subjekty, jimž vyjádřili své sympatie.

Prošli jsme data více než 360 tisíc uživatelů a zjistili jsme, že zdroje informací, které sledují příznivci tradičních a antisystémových stran, se zásadně liší. Zatímco uživatelé, kteří „lajkují“ facebookové příspěvky tradičních stran, sledují mainstreamová média jako DVTV, ČT24 nebo iDNES, příznivci antisystémových uskupení sledují alternativní zdroje informaci, jako Parlamentní Listy, Eurozprávy či Protiproud. Vyzkoušet si v aplikaci můžete, i jak by v analýze dopadl váš soukromý profil.

Já, robot v Amazonu

Americký internetový obchod Amazon je druhý největší zaměstnavatel na světě. Pracuje pro něj téměř 270 tisíc lidí, přitom více než jedno procento z nich, zhruba tři tisíce, jsou zaměstnáni v logistickém centru ve středočeské Dobrovízi, jen pár kilometrů západně od Prahy.

Před Vánocemi, nejvytíženějším obdobím roku, se tento počet dokonce zdvojnásobuje. Jak náročná je práce v Amazonu v předvánočním shonu, si vyzkoušel i redaktor Lidových novin, který inkognito prošel přijímacím řízením a v Dobrovízi pracoval několik dní. Na vlastní kůži si tak vyzkoušel, jaké je zaměstnání pracovníka u pásu a jakým přísným nařízením musí denně čelit. Své pocity a zážitky následně vylíčil v poutavé reportáži.

Já, robot v Amazonu
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.