Lidovky.cz

Brexit a Česko? Chceme zajistit práva našich občanů, shodli se zástupci stran

Česko

  10:14aktualizováno  11:02
Praha - Zachování práv českých občanů, ekonomických vazeb a spojenectví v bezpečnostní a vojenské oblasti jsou prioritami Česka pro jednání o vystoupení Velké Británie z EU. Na středeční schůzce, kterou svolal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), se na tom shodli zástupci sněmovních stran.

Bohuslav Sobotka foto: ČTK

Podle premiéra jde o vzácnou shodu české politické scény. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) věří tomu, že tato shoda posílí Česko při jednání o společné evropské vyjednávací pozici. Schůzky zástupců stran by měly pokračovat i do budoucna.

Výsledkem schůzky, na kterou dorazili předsedové ČSSD, KDU-ČSL, ODS, KSČM, TOP 09 a hnutí Úsvit - Národní koalice, je prohlášení, které bude podle Sobotky připojeno k mandátu české vlády pro jednání o brexitu. Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše zastupoval europoslanec Pavel Telička. V prohlášení se předsedové všech stran zavázali, že budou usilovat o co nejužší politické, ekonomické a bezpečnostní vztahy s Londýnem. Komunisté a Úsvit podepsali dokument s podmínkou, že ho ještě projednají stranické orgány.

„Hlavními prioritami pro jednání o podmínkách ukončení členství Spojeného království v Evropské unii jsou z pohledu ČR především zachování stávajícího přístupu na trh zboží a služeb, zajištění práv našich občanů a vyřešení rozpočtových záležitostí,“ píše se v textu.

Jako zásadní předsedové stran označili také nastavení budoucích vztahů Česka a Británie v oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti. „Shodujeme se na nutnosti dalšího rozvoje našeho spojenectví v bezpečnostní a vojenské oblasti,“ uvedli v dokumentu.

Sobotka po schůzce ocenil, že opozice a vláda se dokázaly na českém postoji dohodnout. „Dnešek je vzácný okamžik shody. Takových tady v posledních deseti patnácti letech mnoho v Poslanecké sněmovně nebylo. Já myslím, že je dobrý signál, že se česká politická reprezentace dokázala shodnout na tom, co je náš národní zájem v rámci vyjednávání, která povede Evropská unie,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání.

Podle Bělobrádka může shoda pomoci Česku prosadit jeho priority i do společné evropské pozice pro vyjednávání s Brity. „Pokud v Evropské radě řeknete, že to je průřezová dohoda všech politických sil ve Sněmovně, tak to samozřejmě svoji váhu má,“ řekl vicepremiér ČTK. Za nejdůležitější považuje, aby se nezhoršilo postavení českých občanů v Británii.

Skupina se podle Sobotky bude scházet i v budoucnu zřejmě na úrovni místopředsedů stran. Nadále se bude zabývat brexitem, otevřít by se ale mohla i otázka reformy Evropské unie. Jednání o vystoupení Británie z EU povedou členské země společně. Podle prohlášení se Česko chce aktivně podílet na formování společné pozice EU a zároveň docílit toho, aby nové vztahy mezi Londýnem a Bruselem zohledňovaly národní zájmy ČR.

Oficiálně proces vystoupení Británie z EU začne nejspíš v březnu, až britská premiérka Theresa Mayová oznámí v Bruselu, že její země na základě výsledků loňského referenda odchází z unie.

Předpokládá se, že jednání nebudou snadná, spory se očekávají především v oblasti volného pohybu a v přístupu na unijní trh. Mayová už dala na vědomí, že chce takzvaný tvrdý brexit, tedy úplně oddělení od EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.