Lidovky.cz

‚Šibalové‘ už ČSSD nevadí? Odsouzený exprimátor Ústí zůstal v okresním vedení

Česko

  5:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek jim říkal šibalové. Mínil tím straníky, kteří se zapletli do machinací s veřejnými penězi a vyšetřovala je policie. V současnosti u některých sociálních demokratů nevadí ani odsouzení. Ústeckého exprimátora Víta Mandíka a jeho bývalého kolegu z radnice Josefa Macíka soud potrestal podmínkou za předraženou zakázku, ale stranické průkazky si nechali.

Vít Mandík byl ústecký primátor v letech 2010 až 2014. foto: MAFRA

„Okresní výkonný výbor ČSSD Ústí nad Labem vyjádřil jednomyslnou podporu oběma členům,“ sdělila serveru Lidovky.cz bez dalších podrobností předsedkyně ústecké okresní ČSSD Michaela Vaňková.

Výbor se za oba kolegy postavil na posledním zasedání, jež proběhlo minulý týden. Oba muži tak nejenže legitimaci dočasně neodložili, podle informací LN navíc zůstali i členy zmíněného okresního vedení ústeckých sociálních demokratů. „Jsou tam,“ potvrdil LN zdroj z blízkosti výboru.

Bývalý radní Josef Macík (vlevo) a exprimátor Vít Mandík (vpravo).

Stíhaní straníci členství obvykle pozastaví, aby co nejméně ublížili pověsti partaje. Loni v prosinci se takto zachovala kvůli kauze ROP třeba bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, její někdejší náměstek Arno Fišera kvůli stejnému případu dokonce z ČSSD odešel.

Oba si přitom vyslechli teprve obvinění, zatímco u Mandíka s Macíkem už rozhodoval soud. V lednu dostali za porušení povinnosti při správě cizího majetku 18 měsíců podmíněně s odkladem na tři roky.

Šlo o předraženou zakázku na zajištění akce vítání občánků z roku 2011, Mandík a tehdejší městský radní Macík ji svými kroky nasměrovali k firmě Darothore blízké ČSSD. Společnost byla personálně propojená s jedním ze sponzorů strany.

Když město vyhlásilo první soutěž, radnice oslovila čtyři spřízněné společnosti včetně Darothore. Do tendru však vstoupila i nepozvaná firma Atlantis, která předložila nejlevnější nabídku. Radní Macík obratem inicioval zrušení soutěže.

Tlačili na to, aby zakázku získala konkrétní firma, uvedl soud

„Koordinovaně jednali v rozporu s péčí řádného hospodáře. Tlačili na to, aby zakázka byla přidělena konkrétní firmě,“ uvedl ústecký soudce Pavel Kuděla, když oba muže 30. ledna potrestal. Podmínky druhého kola soutěže už radnice nastavila tak, že se přihlásila jen Darothore. Výběrová komise její nabídku ani neposuzovala. „Věděli, že do prvního výběrového řízení se přihlásila firma, která by věc zajistila o stovky tisíc levněji, přesto bez jakýchkoli pochybností uzavřeli smlouvu s Darothore,“ uvedl soudce.

Vítání občánků se 72 billboardy

Primátor Vít Mandík kontrakt se společností Darothore podepsal 12. prosince 2011. Vítání občánků představuje slavnostní společenskou akci, kterou radnice pořádá pro rodiče čerstvě narozených dětí.
Smlouva přitom nepočítala jen s květinami, fotografiemi či drobnými dárky pro matky, zahrnovala i výraznou kampaň o 72 billboardech, vyvěšení 30 plakátů v okrasných rámech, vytištění pozvánek pro představitele města či zaplacení pěveckého sboru na samotné akci.
Naprostá většina z toho se však kvůli předčasnému ukončení smlouvy nerealizovala. Samotné město pak ještě platilo dárkové šeky pro matky na 5 tisíc korun.

Smlouvu původně uzavřel Mandík za město na tři roky na 5,22 milionu korun. Když však okolnosti zakázky začala rozplétat policie, Ústí od kontraktu po roce a čtvrt ustoupilo. Darothore tak inkasovala „jen“ 1,74 milionu korun. Škodu nakonec soud vyčíslil na 348 tisíc korun, oběma mužům ji nařídil uhradit a každému ještě uložil zaplatit pokutu 100 tisíc korun. Policie chtěla v kauze stíhat i poslankyni Zuzanou Kailovou, ale sněmovna ji nevydala.

Šéf severočeské sociální demokracie Miroslav Andrt by na rozdíl od kolegů z okresu přivítal, kdyby odsouzení muži své členství zmrazili. „Kdyby bylo na mně, doporučil bych jim, aby si požádali o pozastavení členství,“ uvedl Andrt pro server Lidovky.cz. „Souvisí to s tím, že jsme deklarovali, že se chceme očistit od lidí, kteří se zamotali do těchto kontroverzních záležitostí,“ podotkl krajský předseda. Sám však žádné nástroje nemá, aby je k tomu donutil.

Podle politologa Mandík s Macíkem myslí spíše na sebe než na ČSSD

Podobně jako Andrt uvažuje politolog Daniel Kroupa, jenž mimo jiné působí na ústecké univerzitě. „Politická strana je založená na důvěře občanů. Lidem, jimž na této straně záleží, má na prvním místě jít o to, aby oni sami důvěru v tuto stranu nepoškodili,“ sdělil serveru Lidovky.cz Kroupa. Podle něj takoví straníci myslí více na svou politickou kariéru než na dobré jméno jejich partaje.

Oba muži s médii o své kauze odmítají komunikovat, před soudem však vinu odmítli. „Nic jsem neporušil, skutek se nestal,“ řekl při startu procesu Mandík. „Obvinění považuji za vykonstruované. Na policii jsem doslova řekl, že ho považuji za blbý sen,“ prohlásil zase Macík. Mandík byl primátorem Ústí nad Labem v letech 2010 až 2014, dnes už na ústecké radnici nepůsobí. Macík zůstal řadovým zastupitelem.

Politici jsou připravení hájit si i nadále, proti rozsudku se na místě odvolali. Než ale kauzu projedná nadřízený krajský soud, potrvá to ještě dlouho. Odůvodnění prvoinstančního rozsudku ještě není ani napsané. „Vhledem k mimořádné složitosti této trestní věci a mému vytížení další pracovní činností byla předsedou soudu lhůta pro vyhotovení uvedeného rozsudku prodloužena do 2. května,“ sdělil serveru Lidovky.cz soudce Kuděla.

Vít Mandík byl ústecký primátor v letech 2010 až 2014.
Ústecký primátor Vít Mandík dostal za vítání občánků podmíněný trest 18 měsíců...
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.