Lidovky.cz

Babiš: Finanční správa dluhopisy kontroluje a doměřuje zdanění. Sobotka chce téma řešit na koaliční radě

Česko

  11:54
PRAHA - Finanční správa korunové dluhopisy naprosto běžně kontroluje a doměřuje jejich zdanění. Metodiku má dobře nastavenou, napsal v pondělí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Odmítá, aby se téma stalo náplní odpoledního zasedání koaliční rady.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Premiér Sobotka chce na podvečerním jednání koaliční rady projednat usnesení sněmovního rozpočtového výboru z minulého týdne ohledně korunových dluhopisů. Konstatování poslanců, že mohl být v roce 2012 při emisi těchto obligací obcházen zákon, považuje za závažné. Sobotka to řekl novinářům po dnešním jednání vlády.

Sobotka chce na radě navázat na jednání rozpočtového výboru z minulého týdne. Konstatování poslanců, že mohl být v roce 2012 při emisi těchto obligací obcházen zákon, považuje za závažné. Sobotka to řekl novinářům po pondělním jednání vlády. Podle Babiše byly závěry výboru pouze sběrem předvolebních bodů pro lídry ČSSD.

Babiš zveřejnil závěry auditorů, potvrdily jeho výdělek 2,4 miliardy

Sněmovní výbor přijal usnesení, ve kterém daňovou správu pověřuje prověřením korunových dluhopisů. Podle Babiše k tomu nemá oprávnění. „K rozdělování takových úkolů nemá rozpočtový výbor žádnou pravomoc,“ uvedl Babiš v dopise. Poznamenal, že příště může zaúkolovat policii, nebo rovnou soud.

Vicepremiér Andrej Babiš, který v minulosti nakoupil dluhopisy své někdejší společnosti Agrofert, odmítá záležitost projednávat, netýká se podle něj koalice. Sobotka v tomto bodu programu nevidí problém. „Nechceme řešit problém, který má Andrej Babiš, ten si musí vyřešit sám,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci.

ČSSD chce ale slyšet, že daňová správa bude usnesení poslanců, ve kterém také ukládají Generálnímu finančnímu ředitelství úkoly, respektovat. „A prověří případy, které jsou podezřelé. To není jen o Andreji Babišovi, ale o všech podezřelých situacích,“ dodal Sobotka.

Média spekulují, zda měl Babiš dost peněz na nákup Agrofertu

  • Zveřejněné zprávy o příjmech vicepremiéra Andreje Babiše vyvolávají podle některých médií pochybnosti o tom, zda měl ministr financí dost peněz na odkoupení podílů ostatních vlastníků v holdingu Agrofert a na uložení do fondu Hartenberg. V pondělí o tom píšou servery Neovlivní.cz a HlídacíPes.org. Analytici společnosti TPA uvedli, že zprávy auditorských firem se zabývaly pouze Babišovými příjmy a nelze z nich vyčíst, jaké byly jeho výdaje.
  • Babiš si nechal zpracovat zprávy od mezinárodních auditorských firem EY a PwC, aby potvrdil, že měl v roce 2013 dostatečké prostředky pro nákup korunových dluhopisů Agrofertu, který tehdy vlastnil. Zprávy kontrolující jeho příjmy od roku 1996 ukázaly, že Babiš měl do té doby čisté příjmy přes 1,8 miliardy korun, což na nákup dluhopisů za zhruba 1,5 miliardy stačilo.
  • "Co však zůstává záhadou, je to, kde se vzalo dalších více než pět miliard korun ve fondu Hartenberg Holding, což mají být údajně z větší části soukromé finance Andreje Babiše, ke kterým se také několikrát veřejně přihlásil," napsal ke zveřejněným informacím HlídacíPes.org.
  • "Andrej Babiš otevřel otázku, kde vzal miliardy na nákup Agrofetu a z čeho investoval další miliardy do společnosti Hartenberg? V roce 2000 vlastnil pouze 35 procent Agrofertu, musel tedy dokoupit zbývajících pětašedesát procent. A Hartenberg místo Andreje Babiše roky investoval - dle jeho vlastního vyjádření soukromé peníze - především do zdravotnictví," připojil se server Neovlivní.cz. Upozornil, že po odečtení výdajů na nákup dluhopisů Agrofertu by podle zveřejněných zpráv zbývaly Babišovi souhrnné příjmy ve výši 0,9 miliardy korun.
  • Analytička společnosti TPA Jana Skálová sdělila, že zveřejněné zprávy o Babišových výdajích nevypovídají. "Předložené zprávy potvrzují příjmy, ale nezabývají se ostatními výdaji osoby A.B., tedy zda nakupoval akcie dalších společností, zda nakoupil nemovitosti, či jaké další výdaje i na osobní spotřebu sebe a své rodiny, tedy investice za tvrzená období udělat. Pouze srovnání příjmů s výdaji, může poskytnout lepší vypovídací hodnotu," uvedla.
  • Podle ní by podobné informace bylo možné zjistit na základě ustanovení zákona o daních, které se zabývá výzvou k prokázání příjmů. "Podle tohoto ustanovení je správce daně oprávněn vyzvat poplatníka k prokázání vzniku a původu příjmů, pokud má pochybnosti o tom, že nárůst jeho jmění spotřeby či jiných vydání přesahuje jeho přiznané příjmy. Tedy správce daně by měl zkoumat, zda došlo nejen k nárůstu majetku, ale třeba i to, jaké jsou výdaje dané osoby (za nájmy lodí, nemovitostí) a zda všem těmto výdajům odpovídají příjmy, které poplatník přiznal a zdanil," uvedla Skálová.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.