Lidovky.cz

Stát přitlačil, centru Klinika vypnul vodu. Aktivisté chystají demonstraci

Česko

  6:04
PRAHA - Podle nepravomocného rozsudku by se měli aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově stáhnout, centrum však dosud setrvává na místě. Plánovanou demonstrací hodlají aktivisté ukázat, že má jejich projekt smysl. Současně tím reagují na čerstvou komplikaci v chodu centra, stát jim zarazil přívod vody.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

„Demonstrace má ukázat, že Klinika má podporu a že za fungováním toho projektu lidé stojí,“ sdělil serveru Lidovky.cz jeden ze zakladatelů centra Arnošt Novák. Manifestaci svolali aktivisté na 9. dubna odpoledne do centra Prahy. Půjde o jejich první výrazný veřejný projev po lednovém rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3, jenž jim v důsledku nařídil budovu v Jeseniově ulici v pražské části Žižkov vyklidit.

Jeden ze zakladatelů Autonomního sociálního centra Klinika Arnošt Novák.

Odstavit aktivisty od možnosti budovu využívat chce její vlastník, jímž je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Správa má s budovou jiné plány, ráda by objekt opravila, zřídila v něm kanceláře a přesunula tam některé své zaměstnance. Proti tomu staví aktivisté svůj argument, že poskytování zázemí pro různé druhy přednášek, koncerty či volnočasové aktivity rodičů s dětmi má pro život ve městě zásadnější význam.

Manifestace je současně reakcí na poslední vývoj přímo v objektu, aktivisté totiž před pár dny přišli o zdroj vody. Podle nich jim nechala přívod vypnout právě SŽDC, prý je tím chce donutit se z budovy stáhnout případně jim alespoň provoz centra znepříjemnit. „Nikdo se o tom s námi nebavil. Pouze zprostředkovaně jsme se od lidí, co nám to přišli z vodáren odpojit, dozvěděli, že si vlastník nepřeje, aby v budově bylo odběrové místo,“ popsal Novák.

Vodu vypnuly vodárny, SŽDC je o to požádala

Přívod vody uzavřela firma Pražské vodovody a kanalizace, kohoutem společnost otočila na žádost SŽDC. „Majitel objektu požádal o dočasné odpojení od vodovodní a kanalizační sítě do doby oprav objektu,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí firmy Tomáš Mrázek. Novák tvrdí, že k odpojení vody nebyl důvod. „Neměli jsme žádné dluhy a platili jsme,“ podotkl.

Záchrana Kliniky? Nejde o dům, centrum se stalo symbolem, říká člen komunity

Vypnutá voda představuje pro provoz centra komplikace. Pro hygienické potřeby využívají aktivisté dešťovou vodu, k pití pak slouží kupovaná balená voda. Dubnová manifestace má tedy vyjádřit nesouhlas s vypnutím vody, současně tím chtějí představitelé Kliniky navázat dialog se státem vedoucí k urovnání sporu. „SŽDC s námi nekomunikuje, odmítá se s námi bavit,“ poznamenal Novák.

Jako kompromis nabízí centrum dohodu na smlouvě o dočasném užívání objektu do doby, než SŽDC zahájí první stavební práce. Správa počítá se startem rekonstrukce v roce 2018. Jak se SŽDC k návrhu aktivistů staví, není jasné. Na dotaz serveru Lidovky.cz jen správa zopakovala svůj záměr s budovou. „Naše stanovisko je neměnné, připravujeme rekonstrukci objektu a jeho využití pro naše zaměstnance,“ řekla serveru Lidovky.cz vedoucí tiskového oddělení SŽDC Kateřina Šubová.

Demonstrace může být na Václavském náměstí, Kliniku prý město potřebuje

O přesném místu demonstrace ještě lidé z Kliniky jednají, ale proběhnout by měla v centru Prahy. Ve hře je místo z nejexponovanějších. „Uvažuje se o tom, že to bude na Václavském náměstí,“ uvedl Novák. Na demonstraci se očekává účast několika stovek lidí, mluvené slovo organizátorů doplní hudební produkce. „Chceme budoucnost pro sociální centrum, které Praha potřebuje. Přijďte s námi naplnit ulice a ukažte, že svůj prostor ve městě si vzít nenecháme,“ stojí v pozvánce na akci.

Klinika využívá objekt už přes rok prakticky nelegálně. Loni 2. března jí totiž s tehdejším majitelem budovy, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, vypršela smlouva o výpůjčce. Úřad ji po podnětu od stavebního odboru Městské části Praha 3 neprodloužil. Ukázalo se, že stavba byla zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení. „Užívání uvedené budovy k jinému účelu než jako zdravotnické zařízení je tedy z hlediska stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů užíváním nelegálním,“ upozornila tehdy městská část.

Budovu, kterou nelegálně obývá Autonomní sociální centrum Klinika, získala od...
Noční zásah na Klinice.

Aktivisté ale přesto v budově setrvali. Úřad tak podal žalobu, aby dosáhl vyklizení objektu. Před soudem už stát reprezentovala SŽDC, která objekt loni na podzim převzala. Soud dal letos v lednu žalobcům za pravdu. „Vždy jsem říkala, že zástupci Kliniky pobývají ve státním objektu nelegálně. Jsem ráda, že soud dal naší žalobě za pravdu,“ reagovala ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.

Aktivisté se chtějí proti rozsudku odvolat, verdikt ještě není napsaný

Centrum nicméně na místě funguje dál. Jeho představitelé si počkají na písmenné odůvodnění rozsudku, poté se prakticky najisto odvolají. „My tvrdíme, že okolnosti neprodloužení smlouvy, jinak tehdy platné, zakládají na rozpor s dobrými mravy. Požadavek na vystěhování je tímto způsobem právně oslaben,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz postoj Kliniky její advokát Pavel Uhl. Soud ještě odůvodnění verdiktu nevypracoval, nově si stanovil termín na 30. března.

Autonomní sociální centrum Klinika

Centrum Klinika představuje alternativní platformu pro komunitní život v hlavním městě, aktivisté budovu v Jeseniově ulici obsadili v listopadu 2014 nejprve nelegálně. Na jaře 2015 ale dosáhli se státem dohody, díky níž vznikla smlouva o výpůjčce objektu.
Centrum na místě mohlo dál rozvíjet své aktivity, jako jsou koncerty, jazykové kurzy, divadelní představení či rukodělné dílny.
Klinika se pak, s největší pravděpodobností kvůli vyjádření solidarity s uprchlíky, stala loni v únoru terčem žhářského útoku. Jednání hlavního aktéra nakonec vyhodnotila policie jako přestupek.

SŽDC počítá s objektem jako sídlem pro své lidi ze Správy železniční geodézie, jež pod SŽDC spadá. Aktivisté vnímají tuto snahu jako účelovou. Upozorňují, že správa vlastní svých jiných prázdných budov dostatek. Územní plán Prahy podle nich navíc nedovoluje budovu rekonstruovat a zřídit v ní kanceláře. „Je tam potřeba změnit územní plán, což je běh na dva roky nebo i víc, a po tu dobu stejně nebudou moci zahájit rekonstrukci,“ podotkl Arnošt Novák.

Železničáři naopak trvají na využití budovy v Jeseniově ulici, v Praze prý pro své lidi z geodézie jiné místo k dispozici nemají. „Nemáme žádnou jinou volnou budovu, kam bychom mohli naše zaměstnance přemístit. Vzhledem k tomu, že všichni mají pracovní poměr v Praze, těžko je přestěhujeme například do Dolní Poustevny ve Šluknovském výběžku nebo do Meziměstí v Broumovském výběžku. Aktivistům můžeme tato místa klidně nabídnout,“ řekl už dříve řekl LN náměstek pro správu majetku SŽDC Tomáš Drmola.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.