Lidovky.cz

Samková se brání hrozbě trestu za prokletí velvyslance Turecka, vadí jí víra šéfa senátu

Česko

  5:00
PRAHA - Známá advokátka Klára Samková hraje o to, aby mohla dál vykonávat svou praxi. Česká advokátní komora totiž projednává její loňské extempore před tureckou ambasádou, kde třikrát proklela velvyslance. Za tento výstup jí v krajním případě hrozí vyřazení ze seznamu advokátů. Samková na výsledek řízení nečeká se založenýma rukama, oficiálním podáním se vymezila proti dvěma členům kárného senátu. U jednoho jí vadí, že má být katolík.

Advokátka Klára Samková. foto: Yan Renelt, MAFRA

„Namítla jsem podjatost senátu, nyní čekám na rozhodnutí o podjatosti,“ sdělila serveru Lidovky.cz Samková. Její vystoupení má na starosti tříčlenný kárný senát. Jeho úkolem je vyhodnotit, zda se advokátka svým projevem před tureckou ambasádou v Praze provinila proti stavovským regulím. Samková byla loni v červnu ústřední postavou antiislámské sešlosti, na níž velvyslance Turecka třikrát proklela.

Známé advokátce se nelíbí, kdo dostal její případ na starosti. Ze senátu chce v první řadě vytlačit předsedu, důvodem má být jeho údajná katolická víra. Protože se její kauza vztahuje rovněž k náboženství, vedoucí senátu prý kvůli své víře nemá patřičný odstup. „Bylo by samozřejmě zcela lhostejné, jakého je člen kárného senátu vyznání, kdyby se ovšem projednávaná věc úzce nedotýkala náboženství – v tomto případě islámu,“ píše Samková v námitce.

Problém podle ní je, že předsedu jako katolíka údajně zavazuje povinnost ctít papežskou neomylnost. Současná hlava katolické církve, papež František, se staví k islámu tolerantně, zatímco Samková náboženství muslimů ostře kritizuje. „Proto považuji za vyloučené, aby rozhodnul v mé věci proti názoru nejvyššího představitele své církve, zvláště když je jeho názory ve věcech věroučných formálně vázán,“ podotkla Samková.

Neorientují se v kauzách, kde jde o státní zájem, míní o členech senátu Samková

Katolickou víru vedoucího senátu odvozuje od toho, že je příbuzný se správcem jednoho kostela v Brně a angažuje se v církevních aktivitách. Současně jdou podle Samkové předseda a vedle něj i druhá členka senátu podjatí, protože o ní rozhodovali už v jiné kauze. Předloni advokátce vyměřili pokutu 50 tisíc korun za výroky, že orgány prověřující kauzu Opencard jsou „buď pitomé, nebo podplacené.“ „Podle mého názoru se neorientují v kauzách, ve kterých je obsažen ‚státní zájem‘,“ podotkla na jejich adresu advokátka.

S námitkou Samkové se musí vypořádat šéf kárné komise České advokátní komory (ČAK) Pavel Čáp. Zda už se jí začal zabývat, není jasné. „Nic vám k tomu říci nemohu, neboť jsem v tomto směru vázán mlčenlivostí,“ sdělil serveru Lidovky.cz Čáp. Nicméně oba členy senátu může vyměnit, pokud podle jeho uvážení nejsou schopni vést řízení se Samkovou nestranně „Náhradní členové kárné komise jsou určován tak, aby měli sídlo praxe co nejdále od sídla kárně obviněného,“ vysvětlil Čáp.

Kárnou žalobu si vysloužila Samková loni v prosinci. Tehdy došla komora k závěru, že její chování před tureckou ambasádou bylo nepřístojné. „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ pronesla advokátka na adresu velvyslance Ahmeta Bigaliho. „Budete-li zasahovat do našich věcí, pošleme na vás své syny,“ dodala. Samková tím vrátila velvyslanci kritiku za jiné její protiislámské vystoupení, v němž přirovnala víru muslimů k nacismu. Ambasador kvůli tomu nepřímo vyzval české žalobce ke stíhání právničky.

Samková už jednou riskovala trest, přirovnala islám k nacismu

„V Etickém kodexu jsou ustanovení, jak má advokát vystupovat. A my jsme došli k závěru, že v tomto případě byl etický kodex porušen,“ vysvětlil už dříve serveru Lidovky.cz důvody ke kárnému řízení šéf kontrolní rady ČAK Jan Mikš. Právnička svými výroky na adresu velvyslance mohla podle něj ublížit důstojnosti advokátského stavu. Reakce Samkové na sebe nenechala dlouho čekat, komora prý podlézá současnému režimu.

Případ výrazné advokátky by mohla komora uzavřít do konce první poloviny letošního roku. Otázkou je, do jaké míry se na rychlosti vyřízení kauzy projeví podaná námitka. „Obvykle první stupeň kárného řízení trvá kolem 6 měsíců, než se rozešle žaloba, než se kárně obviněný k ní vyjádří, než je nařízeno jednání a jednání bývá i několik před vynesením rozhodnutí,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Demonstrace před tureckou ambasádou v červnu 2016, akce měla podpořit advokátku...
Obhájkyně Klára Samková přichází na soudní jednání v případu obžalovaného...

Samková už jednou kvůli svým antiislámským výpadům riskovala trest. ČAK prověřovala její zmíněný projev z loňského května na konferenci Máme se bát islámu? na půdě Poslanecké sněmovny, kde přirovnala islám k nacismu. Komora však nakonec ke kárnému řízení nepřistoupila. „Jednání advokátky nepřekročilo meze stanovené advokátům Etickým kodexem, neboť i advokát má právo veřejně vyjadřovat svůj názor, a to i k otázkám, které mohou být chápány jako politické a konfliktní,“ uvedla v únoru mluvčí ČAK Chaloupková.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.