Lidovky.cz

Ať Babiš do konce dubna vyvrátí podezření z daňových úniků, žádá Sněmovna

Česko

  16:31aktualizováno  18:08
PRAHA - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl vyvrátit do konce dubna „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. V usnesení to ve středu uvedla Sněmovna. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky. Podle Babiše jde o manipulace a lži.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Ministr financí by měl ve stejné lhůtě taky „věrohodně“ vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Návrh usnesení formálně podala vládní KDU-ČSL. Jde o mírně upravený text, který připravil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jaké důsledky by měl ministerský předseda vůči Babišovi vyvodit, dokument neuvádí.

„Pokusili jsme se v Poslanecké sněmovně kultivovat návrh usnesení Miroslava Kalouska tak, aby nebyl útočný a osobní a zároveň, aby byl věcný. Myslím si, že se nám to podařilo,“ uvedl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle Bělobrádka je třeba, aby Babiš vyvrátil podezření z daňových úniků. Je to podle něj důležité pro důvěryhodnost koaliční vlády. Na dotaz, zda mu při těchto podezřeních nevadí být ve vládě s Babišem řekl, že mu jde o prosazení programu. „Ve vládě nesedíte s lidmi kvůli tomu, že je to pro vás příjemné nebo protože z toho máte rozkoš,“ poznamenal.

Babiš nedorazil na jednání sněmovny o jeho daních, ANO protahuje jednání

Babiš se dnešního jednání Sněmovny neúčastnil. Podle Bělobrádka tak ukazuje, že má „na háku jak občany, tak Poslaneckou sněmovnu“. Sám by považoval za normální, aby předseda ANO situaci vysvětlil na plénu.

Kalousek před novináři konstatoval, že Babišovým heslem je zřejmě „Všeci kradnú, iba já legálně čerpám a optimalizuji“. Na dotaz, co bude dělat v případě, že Sobotka nevyhoví usnesení Sněmovny řekl, že nebude podezírat premiéra z toho, že bude ignorovat Sněmovnu. Prodej bezcenného majetku vlastní společnosti za půl miliardy je podle Kalouska učebnicový daňový podvod, o kterém jsou vyučováni inspektoři daňové správy. „Neumím si představit věrohodné vysvětlení, ale třeba je to něco, co si zatím představit neumím,“ konstatoval.

Sněmovna také podpořila dřívější usnesení svého rozpočtového výboru, který se firemními korunovými obligacemi zabýval. Výbor sdělil, že existují doložitelná podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony. Výbor požádal finanční ředitelství, aby vydalo metodický pokyn k prověření těchto emisí.

Podle Kalouska se Babiš přiznal k daňovým podvodům. Já je nedělám, reagoval ministr

Sněmovna hlasovala o usnesení po bodech, celkem třikrát. Zhruba ze 130 přítomných zákonodárců je pokaždé podpořilo více než 90 z nich, proti byli vesměs jen zástupci za hnutí ANO.

Bod s názvem Daňové podvody ministra financí prosadil na program schůze předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Původně navrhoval v detailech odlišné usnesení, podpořil i v diskusi dokument formálně předložený lidovci.

Hnutí ANO pokládá záležitost za pseudokauzu, která má dostat Babiše z české politiky. Ministr financí se středečního jednání dolní komory neúčastnil, ale vyjádřil se k němu po jeho skončení.„Jsou to všechno manipulace a lži a já to odmítám a nic nebudu zdůvodňovat. Já jsem všechno zdůvodnil,“ uvedl. Stal se prý obětí mediální kampaně. Také předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek, ČSSD Bohuslav Sobotka a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek by podle něj měli zveřejnit svá daňová přiznání za posledních 20 let.

„Podle prezidenta (Miloše) Zemana je koaliční partner největší nepřítel, takže já jsem pro ČSSD největší nepřítel od krajských voleb. I teď na sjezdu jsem byl oligarcha, ohrožení demokracie a fíkus teďka nově,“ připomenul slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který koaličního partnera přirovnal na stranickém sjezdu ČSSD k parazitovi ze světa rostlin.

Babiš také uvedl, že poslanci ho nechtěli vyslechnout, jinak by podle něj počkali na večer, kdy se debaty účastnit chtěl. „Nechtěli, abych tam byl, měl jsem nějaký plánovaný program dopředu, když mě nechtěli vyslechnout, tak to tam pan (Jaroslav) Faltýnek přečetl, já k tomu nemám co říct,“ uvedl. Na dotaz, zda podle něj vláda dokončí mandát v původně plánovaném termínu, uvedl, že na to mají odpovědět premiér Sobotka a předseda lidovců Bělobrádek.

„Já mám práci na ministerstvu financí, já pracuji jako ministr a nemám potřebu poslouchat ty kydy a lži pana Kalouska a jeho nějakých kámošů ve Sněmovně,“ uzavřel.

Vybrané výroky z debaty o kauze dluhopisů vicepremiéra Babiše

  • Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Dovolte, prosím, abych teď zdůvodnil, proč jsem Sněmovnu požádal o zařazení tohoto bodu s poměrně výstižným názvem 'Daňové podvody ministra financí'. Nevím, kolik jich je doopravdy. To možná ví jenom pan ministr sám. Ale z otevřených zdrojů jsou dohledatelné čtyři."
  • "Proč Daňová Kobra v tomto případě se stala daňovým slepýšem, to asi není těžké uhodnout. Skutečností je, že jsme v přímém přenosu viděli, jak pan generální ředitel (Generálního finančního ředitelství Martin) Janeček a jak paní náměstkyně (ministra financí Alena) Schillerová se skutečně kroutili jako slepýši a kobry nepřipomínali ani omylem."
  • Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek: "Doporučuji si bedlivě tuto knihu (kterou o Kalouskovi vydal Nadační fond proti korupci - pozn. ČTK) přečíst, přátelé, protože pan Kalousek a jeho fungování ve státní správě je ukázkovým příkladem netransparentnosti, nevýhodných prodejů, a musím to říct, prostě i korupce."
  • "To, co tady předvádí opozice, bohužel s našimi koaličními partnery sociální demokracií a KDU, já považuji za určité pokrytectví a je to další vymyšlená pseudokauza, která má samozřejmě odradit a odstranit pokud možno pana Babiše z české politiky. Možná by bylo fajn, kdybychom tady všichni třeba do konce ještě volebního období ukázali svá daňová přiznání za posledních dvacet let, tak jak to udělal pan Babiš."
  • Faltýnek citoval z Babišova stanoviska: "Firmy jsem nepořídil z neznámých prostředků. Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních dvacet let. Já skutečně nemám co skrývat. Pořád čekám, až se ke mně někdo z kolegů předsedů parlamentních stran přidá."
  • "Firmy jsem prodal za cenu, kterou určil soudem jmenovaný znalec."
  • "Agrofert jsem roky vlastnil transparentně jako fyzická osoba. Žádný Kypr, Holandsko, různé ostrovy jako kamarádi mnoholetého ministra financí. Nyní vlastní Agrofert Český svěřenecký fond. Nikdy jsem se neskrýval za nepřehledné zahraniční struktury, nemám k tomu žádný důvod."
  • Leoš Heger (TOP 09) v reakci na Faltýnka: "Nebudu hodnotit tu druhou menší polovinu jeho projevu, tady je jistě finančních odborníků celá řada, nechám to na nich, ale chtěl bych jenom říct, že podle jednacího řádu rozprava má být k věci a v té první polovině ta rozprava byla v podstatě součet urážek, které tady citoval pan předseda Faltýnek."
  • Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL): "Skoro by se mi chtělo říct s klasikem: Nechte toho kočkování, džentlmeni, kdyby situace nebyla tak vážná. Je to velice složité, a teď mi dovolte, abych odhlédl od stranické příslušnosti, a opakovaně už 3,5 roku tady slyším od zástupců hnutí ANO, kdo různě kradl nebo krade, ať už jsou to útoky na poslance Kalouska, ať už jsou to útoky na poslance (ČSSD Milana) Urbana nebo na kohokoli jiného. Jestliže takto zásadní obvinění zde zaznívají, tak buď nechť je doprovází trestní oznámení a potrestání viníků a pak to bude projevem síly, dostatku argumentů a rozhodnosti, a jestliže to pouze tři roky slyšíme, tak je to pouze rétorické cvičení a je to spíš projevem slabosti než rozhodnosti."
  • Martin Komárek (ANO): "Ono je to trošku legrace, že my si myslíme, že v téhle místnosti - tedy já si to nemyslím, ale kolegové napravo si to myslí - že v této místnosti se dá udělat volební kampaň. Nedá se, přátelé. Budete si to muset stejně odpracovat."
  • Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: "Asi bych musel být člen poslaneckého klubu ANO, abych byl vděčný, že pan ministr je - ochoten - přijet do Poslanecké sněmovny. On je taky poslanec, ne jenom ministr. A možná když navrhuje, že chce snížit počet poslanců na 100, nebo 101, tak byste taky mohli navrhnout, že Parlament zasedá, když má Andrej Babiš čas a chuť a je ochoten přijet."
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.