Lidovky.cz

Zakrvácení sloni v Praze. Neobvyklé graffiti má upozornit na barbarství pytláků

Česko

  11:00
PRAHA - Utrhané či uřezané kly. Zmrzačení sloni bezbranně ležící v kalužích krve. Okolí Barrandovského mostu, jednoho z nejfrekventovanějších dopravních míst v Praze, zdobí neobvyklé graffiti. Řidiče a kolemjdoucí má upozorňovat na zvěrstva, jež pytláci v Africe páchají na ohrožených zvířecích druzích.

„Změnilo mi to život. Když jsem zjistil, že na světě chodí posledních dvacet jedinců, kteří mají kly až k zemi, přišlo mi to naprosto otřesné. Cítím se za ty hrůzy být zodpovědný,“ říká Císařovský. foto: Soukromý archiv Pavla Císařovského

Několik desítek metrů dlouhou a zhruba pět metrů vysokou betonovou zeď podél takzvané Pobřežní cesty zkrášlují vedle běžných tagů (podpisů – pozn. red.) umělců a pestrobarevných nápisů také pro dané místo nečekaně ‚krvavé‘ malby exotických zvířat.

Upozorňují na řádění pytláků, jež pro kilogramy slonoviny či rohoviny neváhají zabít ohrožené druhy. „Když vidím, co se tam (v Africe – pozn. red.) děje, tak nešlo, abych po zdech maloval běžné věci, jako jsem dělal kdysi. Musel jsem to celé změnit o 360 stupňů,“ vypráví jejich autor, street artista Pavel Císařovský. Graffiti se začal věnovat koncem 90. let, kdy se tento druh výtvarného umění stával v Česku výrazně populárním.

Pavel Císařovský během malby.

„Koupili jsme si spreje a šli jsme řádit do ulic,“ popisuje svou dřívější tvorbu s tím, že k malování slonů přešel až loni na jaře poté, co procestoval část afrického kontinentu. Tehdy se dozvěděl o smrti jednoho z největších a nejznámějších afrických chobotnatců Sataa, jenž padl za oběť nenasytným pytlákům. Od té chvíle se prakticky jiné tématice ani nevěnuje.

Satao byl považovaný za jednoho z největších slonů afrických žijících v Keni....
„Změnilo mi to život. Když jsem zjistil, že na světě chodí posledních dvacet...

„Změnilo mi to život. Když jsem zjistil, že na světě chodí posledních dvacet jedinců, kteří mají kly až k zemi, přišlo mi to naprosto otřesné. Cítím se za ty hrůzy být zodpovědný,“ líčí.

Zaznívá i kritika

Legální plochu vyčleněnou pražským magistrátem na pravém břehu Vltavy u Barrandovského mostu si vybral z jasného důvodu. „Chci by to všichni viděli. Maluji tak tam, kde je to vidět,“ říká Císařovský, jehož se sprejem v ruce můžete v blízkosti zdi potkat téměř každý víkend. Když mu přijde, že graffiti je na místě už dlouho, jednoduše zeď přetře načisto a začne malovat znovu.

„V Africe byli šťastní, že ji maluji,“ přibližuje Císařovský. Zatímco v místech, která navštívil se podle jeho slov dočkaly pouze pozitivních reakcí, v Česku prý zaznívá kritika, zejména kvůli vyobrazované brutalitě. Umělec má pro kritky pochopení, konstatuje však, že jen maluje smutnou realitu.

Slon Satao byl považovaný za jednoho z největších slonů afrických žijících v Keni. Známý byl především pro své dlouhé kly, které se téměř dotýkaly země. Právě kvůli nim jej nakonec pytláci v keňském národním parku Tsavo East zabili s cílem prodat kly na největší slonovinovém trhu na světě v Číně. Zaměstnanci parku Sataa nalezli 30. května 2014 s otráveným šípem zabodnutým v levém boku.

Kromě Sataa je jeho častým námětem jeho obrazů také samice nosorožce Hope, jíž v dubnu roku 2015 pytláci brutálně uřízli roh. Hope pak ještě necelý rok žila. Ze zranění, kvůli němuž měla v lebce vsazené ocelové šrouby, se snažila zotavit, v březnu loňského roku však zemřela.

Několik desítek metrů dlouhou a zhruba pět metrů vysokou betonovou zeď podél takzvané Pobřežní cesty už řadu měsíců zkrášluje vedle běžných tagů umělců a pestrobarevných nápisů také malby ukrývající drásavý příběh.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.