Lidovky.cz

Komunisté mu sebrali statek. Sedlák se po 66 letech dočkal rehabilitace

Česko

  14:43
PRAHA/HODONÍN - Hodonínský soud v úterý rozhodl o posmrtné rehabilitaci sedláka Metoděje Hlobílka. Někdejší československý legionář byl v padesátých letech nuceně a bez zákonného podkladu i se svou rodinou vysídlen ze svého domova v Mistříně na Hodonínsku. K perzekuci došlo v rámci takzvané akce Kulak, jejímž cílem bylo získání majetku soukromých hospodářů. Pozůstalí mají nárok na odškodnění.

Statek - ilustrační foto. foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Sedlákovi se dostalo morální satisfakce po 66 letech. Návrh na rehabilitaci podalo devět příbuzných, mezi nimiž byly dvě dcery, pět vnoučat a dvě pravnoučata. Vystěhování Metoděje Hlobílka (1895-1975) z Mistřína, dnes jde o sloučenou obec Svatobořice-Mistřín, se uskutečnilo 21. dubna 1951. Přistaveno bylo nákladní auto a za přítomnosti příslušníka Sboru národní bezpečnosti mohla rodina naložit jen to, co se vešlo na auto. O ostatní majetek přišla. Obdobně byla ze statku vysídlena i rodina Metodějova bratra Antonína, objekt muselo ten den nuceně opustit celkem deset lidí.

„Táta to strašně špatně nesl. Byl z toho zhroucený. Když nás Němci vystěhovali, říkala jsem si, že jsou naši nepřátelé a musíme to strpět,“ uvedla v úterý dcera Metoděje Eliška Kolečkářová. Společně s příbuznými má nyní nárok na finanční odškodnění, ačkoliv jejich právní zástupce Lubomír Müller je v tomto ohledu spíše skeptický. „Ministerstvo spravedlnosti v těchto případech odmítá jakékoliv odškodnění vyplácet,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Rodina byla vystěhována na samotu poblíž obce Jestřabice na Kroměřížsku, kde žila v jedné místnosti s hliněnou podlahou, bez jakéhokoliv vybavení a elektrického proudu či vody.

Metodějův syn Milan tehdy byl na internátu při Vyšší rolnické škole v Opavě. Tam pouze dostal zprávu, že se domů už nemá vracet. Na Krajském národním výboru v Ostravě mu následně oznámili, že studium se mu přerušuje a má nastoupit do práce na Státní statek ve Studnici u Osoblahy. Krátce nato byl povolán do Pomocného technického praporu.

Trestný čin, za který nenese nikdo zodpovědnost

Právě Milan kvůli celé záležitosti podal před několika lety trestní oznámení, v němž mimo jiné uvedl, že „ani za okupace s nimi (rodinou) nebylo zacházeno tak krutě jako v tomto případě“.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) oznámení o podezření z trestného činu proti rodinám Hlobílkových ovšem v roce 2008 odložil. Funkcionáři, kteří se na nezákonnostech mohli podílet (celkem připadlo v úvahu 39 osob), totiž až na jednoho už zemřeli. Proti tomu, jenž zbýval, nebyly potřebné důkazy.

„Nicméně je nepochybné, že k trestnému činu ze strany samosprávy nebo orgány státní správy došlo. Bylo to aktem zjevně nezákonným,“ popsala serveru Lidovky.cz ředitelka ÚDV Eva Michálková.

K vysídlení rodiny došlo v rámci celostátně vedené akce K (Kulak). Jejím záměrem byla likvidace soukromě hospodařících zemědělců, získání jejich majetku a zastrašení dalších občanů. K dosažení takového cíle bylo využíváno různých forem nátlaku, šikanování, trestů a účelově vedených přestupkových a trestných řízení. V případě Metoděje Hlobílka došlo k násilnému vystěhování bez bez jakéhokoli písemného podkladu či rozhodnutí, žádný z členů rodiny ani nebyl trestně stíhán. Ústní pokyn vydal blíže příslušník místního národního výboru.

Statek v době vysídlení měl Metoděj spolu s bratrem v družstvu, kromě statku šlo o pozemky o rozloze asi 83 hektarů. Protože šlo o družstvo, rodina majetek nemohla získat zpět v restituci. Statek už neexistuje, na jeho místě stojí čerpací stanice.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.