Lidovky.cz

Blíží se vydání kmotra Nováka z kauzy ROP? Češi odpověděli, na tahu jsou Němci

Česko

  6:00
PRAHA - České úřady jsou podle všeho blíže k získání jednoho ze dvou hlavních aktérů údajně zločinecké skupiny v kauze ROP Severozápad Alexandra Nováka. Bývalý senátor za ODS od počátku ledna sedí v německé vazbě, policie ho zatkla na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Vydání Nováka ke stíhání do Česka dosud bránila nevyřízená žádost německých žalobců o informace k případu, fakta už však podle zjištění serveru Lidovky.cz česká strana poskytla.

Alexandr Novák si v Česku odseděl půlku svého čtyřletého trestu za korupci. foto: MAFRA

„Potvrdím vám jednu informaci. V rámci extradičního řízení (řízení o vydání) jsme opravdu byli požádáni o konkrétní informace a ty jsme sdělili,“ řekl serveru Lidovky.cz státní zástupce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, jenž vyšetřování dozoruje. Čeští kriminalisté mají Nováka za jednu ze dvou hlavních postav, které v letech 2008 až 2011 určovaly účelové rozdělování dotací z programu ROP Severozápad. Podle žalobců je škoda 13,9 miliardy korun.

Vydání bývalého senátora za ODS Nováka do Česka se protahuje

Jsou to právě fakta k případu od českých úřadů, na které němečtí žalobci čekali. Vydání Nováka je v rukou Vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem, tomu musí dát podnět frankfurtská generální prokuratura. „K rozhodnutí o přípustnosti vydání jsou třeba doplňující informace od českých úřadů. Ty jsme dosud neobdrželi,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí státních zástupců ve Frankfurtu Alexander Badle ke zdržení, na něž před časem upozornili Reportéři ČT.

Situace by se však měla brzy posunout, čeští žalobci už požadované informace německým kolegům zaslali. Konkrétně se činilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. „Bylo to v březnu. Zprávu jsme podali, nešlo o nic složitého. Šlo o základní informace,“ upozornil na nový vývoj v kauze server Lidovky.cz žalobce Minx. Čeho se konkrétně Němci dožadovali, nechtěl Minx s odvoláním na běžící trestní řízení prozradit. Stejně reagoval i jeho frankfurtský protějšek Badle. Nabíledni však je, že vrchní žalobci z Prahy dodali podrobnosti k podstatě kauzy.

Novák sedí ve vazbě skoro tři měsíce, soud mu ji naposledy prodloužil koncem února

Kdy se zaslané podklady dostanou Němcům do rukou, není zřejmé. Každopádně frankfurtská generální prokuratura se kvůli odevzdání někdejšího senátora za ODS do Česka na soud dosud neobrátila. „Pouze na žádost generální prokuratury může Vrchní zemský soud ve Frankfurtu rozhodnout o přípustnosti vydání. Takovou žádost jsme dosud neobdrželi,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Ingo Nöhre. Nicméně po posledním kroku pražských státních zástupců by se mělo vše urychlit a podnět od prokuratury ve Frankfurtu by měl být jen otázkou času.

Nováka sebrala německá policie loni na Štědrý den na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, odkud přiletěl z amerického Los Angeles. Do letadla nasedl za dozoru Američanů na podnět od českého ministerstva spravedlnosti, frankfurtští policisté mu pak nasadili pouta na základě Evropského zatýkacího rozkazu. Jak už dříve uvedl server Lidovky.cz, zatykač vydal 22. prosince ústecký okresní soud kvůli obavě z Novákovy snahy uniknout vyšetřování.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za...
Alexandr Novák byl několik let starostou Chomutova, jedno volební období...

„Z určitých indicií bylo zřejmé, že nemá v úmyslu si vůbec převzít usnesení o zahájení trestního stíhání a že se bude skrývat,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz před časem soudce Martin Mihal, který zatykač vydal. Rozsáhlé zatýkání více než dvacítky podezřelých kriminalisté spustili loni 13. prosince, Novák se mu díky pracovnímu pobytu v USA vyhnul. Nicméně po zadržení na letišti pak Vrchní zemský soud ve Frankfurtu poslal exsenátora 3. ledna do vazby, naposledy mu v ní pobyt prodloužil podle mluvčího Nöhreho 22. února.

Na výsledek procesu směřujícího k doručení Nováka do ruku české justice čekají i na Okresním soudu v Chomutově, chtějí totiž posoudit jeho chování v podmínce. Novák kvůli jiné kauze spočívající v příjetí více než 40milionového úplatku strávil přes dva roky ve vězení, v květnu 2015 ho právě chomutovský soud podmíněné propustil po půlce odsezeného trestu. Od té doby mu běží zkušební lhůta, během níž se nesmí provinit.

Chování exsenátora po propuštění začne soud zkoumat až po verdiktu Němců

Zda exsenátor na svobodě skutečně jednal příkladně, začne soud prověřovat až po verdiktu Němců. „Máme k dispozici sdělení Vrchního státního zastupitelství v Praze, dle něhož poznatky k chování odsouzeného Alexandra Nováka ve zkušební době bude možno shromáždit a posoudit až v reakci na rozhodnutí německého soudu v extradičním řízení,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

První kmotrova kauza

Alexandr Novák proslul především díky své úplatkářské kauze, kdy jako starosta Chomutova v roce 1999 inkasoval za zprostředkování prodeje dvou městských energetických firem úplatek ve výši 42 milionů korun.
V prosinci 2010 za to dostal od chomutovského okresního soudu dvouletou podmínku, ale ústecký krajský soud mu po odvolání změnil trest ve čtyři roky „natvrdo“.
Novák se nástupu do vězení vyhýbal, policie ho tak musela v dubnu 2013 zatknout. Bývalého senátora pak soud v Chomutově v květnu 2015 podmíněně propustil, když se za něj zaručili motorkáři z Gryphons a státní zástupce Ladislav Kosán se proti tomu neodvolal.

Někdejšímu starostovi Chomutova může přitížit podezření, že se v aktuální kauze snažil před českými kriminalisty zmizet. V jeho prospěch naopak může hrát zpráva od motorkářského sdružení Gryphons, kteří za Nováka složili záruky při jeho propuštění. „Sdružení nás informovalo, že od svého propuštění Alexandr Novák vedl řádný život a účastnil se akcí pořádaných sdružením,“ podotkla mluvčí Chalupová s tím, že se s motorkáři naposledy potkal loni 15. listopadu.

Alexandr Novák měl spolu s jiným exčlenem ODS Danielem Ježkem řídit rozsáhlou skupinu, jejímž úkolem bylo podle vyšetřovatelů vyvést peníze z dotačního programu Severozápad ke spřáteleným podnikatelským, manažerským a politickým kruhům. Exsenátora hodlá policie stíhat kvůli šesti trestným činům včetně poškození finančních zájmů Evropské unie, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či organizátorství ke zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí až 13 let a 4 měsíce za mřížemi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.