Lidovky.cz

Pod ochranným pláštěm Panny Marie. Kardinál Vlk ‚odešel připraven a smířen’

Česko

  6:30
PRAHA - Kardinál Miloslav Vlk věděl, že na těžkou nemoc umírá. „Je dobře známo, že odešel připraven a smířen s Bohem i s lidmi, a ­tedy jistě i sám se sebou,“ pronese o něm jeho nástupce v čele českých katolíků Dominik Duka. Pražský arcibiskup bude v sobotu kolem poledne sloužit smuteční mši za zesnulého duchovního.

Lidé vzpomínají na kardinála Vlka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve své úvodní vzpomínkové řeči se zaměří na Vlkovu snahu o­ obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989: „V nové situaci svobody musel vybudovat celý úřad Arcibiskupství pražského, pomáhat při budování církevního školství, ale především položit základy Arcidiecézní charity.“

Lidé nosí květiny a věnce.
Kardinál Miloslav Vlk zemřel 18. března.

Po současném pražském arcibiskupovi promluví emeritní biskup plzeňský František Radkovský. Zavzpomíná hlavně na dobu reálného socialismu, během níž Vlk nesměl kázat a živil se například jako umývač oken nebo archivář: „Léta totality byla pro něho stálou zkouškou, protože se svou přímou a energickou povahou byl pro tehdejší režim a jeho strážce velkým nepřítelem a oni mu to dávali velmi pocítit.“

Před smrtí zašeptal ‚nejkrásnější král‘. Odchod kardinála Vlka byl klidný, říká jeho přítel

V největším českém chrámu promluví i další smuteční hosté. Emeritní rektor Karlovy univerzity profesor Ivan Wilhelm se s Vlkem rozloučí jménem české veřejnosti. Přímluvné modlitby přednesou přátelé zesnulého duchovního Lenka a Jiří Hájkovi. Manželé připomenou Vlkova oblíbená místa: Lažiště, Soběšice, Železnou Rudu, Rožmitál i celou Šumavu. Obětní dary přinese kardinálův synovec Pavel Lívanec s rodinou.

Zvláštní roli bude mít olomoucký arcibiskup Jan Graubner, povede totiž smuteční rozloučení před přenesením rakve do hrobky arcibiskupů, která se také nachází ve svatovítském chrámu. Během něj zazní Biblická píseň Antonína Dvořáka Pozdvihuji svých očí k ­horám.

19 let v 19 minutách

Pohřeb významného katolického duchovního, který za života poznal hnědou i rudou diktaturu, začne v 11 hodin dopoledne. Církevní průvod vyjde z Arcibiskupského paláce, projde hlavní branou Pražského hradu na třetí nádvoří a do chrámu svatého Víta. Před zádušní mší zazní vstupní zpěv Petra Ebena Odpočinutí věčné dej mu, Pane, a světlo věčné ať mu svítí.

Hodinu před smutečním rozloučením začnou vyzvánět zvony katedrály, aby daly symbolické sbohem zesnulému kardinálovi. Prvním z nich bude Josef, který zazvoní umíráček. Vystřídá ho zvon Jan Křtitel. Bude znít 19 minut, aby vyjádřil 19 let Vlkova působení v úřadu arcibiskupa.

Ve tři čtvrtě na jedenáct se z­ velké jižní věže katedrály rozezvučí i další zvony horní zvonice. Všechny náhle zmlknou v 11 hodin, kdy začne smuteční obřad.

Zeman nepůjde na Vlkův pohřeb, pošle jen věnec. Není pokrytec, řekl Ovčáček

Čas zvonů přijde opět na konci. Při odnášení rakve s Vlkovým tělem se ozve majestátní zvuk největšího českého zvonu Zikmunda. Na závěr všech obřadů, kdy budou církevní hosté odcházet opět do Arcibiskupského paláce, se ozve neobvykle laděné smuteční zvonění zvonů Dominik, Jan Křtitel a Václav.

Mezi smutečními hosty budou kromě zástupců náboženských společností i někteří politici a další činovníci. Na mši přijde například místopředsedkyně Senátu Miluše Horská spolu s místopředsedou Poslanecké sněmovny Janem Bartoškem (oba KDU-ČSL). Ve svatém Vítu bude také náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. Kromě známých osobností může na poslední rozloučení s Vlkem přijít i veřejnost.

Pro ni budou na Hradě sice platit bezpečnostní prohlídky, smuteční hosté ale budou moci projít zvláštními vchody. V katedrále je pro ně vyhrazeno místo. Obřad budou moci sledovat na obrazovce přímo v chrámu, stejně jako na dalších televizních displejích, které budou stát na třetím nádvoří Pražského hradu.

V průběhu rozloučení dojde i­ na přečtení úryvku z Vlkovy poslední vůle. V ní děkuje kněžím, od nichž čerpal sílu v éře komunismu. „Do Božích rukou a pod ochranný plášť Panny Marie poroučím celý svůj život (...) Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiným,“ napsal Vlk.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.