Lidovky.cz

Havlíček převezme ministerstvo průmyslu příští úterý. Odmítl Babišův návrh na odkup OKD

Česko

  15:25aktualizováno  16:09
PRAHA - Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po dnešní schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně na twitteru oznámil, že prezident dosavadního náměstka Havlíčka jmenuje do ministerské funkce v úterý 4. dubna před polednem. Budoucí ministr Havlíček zároveň v pondělí odmítl Babišům návrh, aby závaznou nabídku na koupi OKD podal státní podnik Prisko. Společnost Diamo má dle něj víc zkušeností

Novým ministrem průmyslu bude Jiří Havlíček. foto: ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá návrh, aby závaznou nabídku na koupi černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku, podal státní podnik Prisko. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem to v pondělí řekl budoucí ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD).

Prostřednictvím Priska chce těžební firmu koupit ministr financí Andrej Babiš (ANO). Právě ministerstvo financí vykonává v Prisku akcionářská práva, podnik má podle návrhu resortu zaplatit za firmu zhruba 80 milionů korun.

Zájem koupit OKD měl i státní podnik Diamo, ve kterém vykonává akcionářská práva ministerstvo průmyslu. Vláda ale v únoru záměr koupit firmu za korunu neschválila. Diamo má ale podle Havlíčka s útlumem těžby větší zkušenosti než Prisko, je tedy podle něj lepším a přirozenějším řešením.

„Pana prezidenta zaujal návrh na řešení situace v Bakalou vytunelovaném OKD,“ sdělil pak na twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zdeněk Bakala byl dříve spoluvlastníkem společnosti New World Resources (NWR), mateřské společnosti OKD.

Čeká jej také výběr kandidátů do rady ERÚ

Schůzka se podle Havlíčka nesla v přátelském duchu. „Pana prezidenta jsem seznámil se svými prioritami, které bych chtěl jako budoucí ministr průmyslu a obchodu v úřadu prosazovat,“ řekl novinářům.

Havlíček své priority představil už v pátek. V pondělí zopakoval, že za ně považuje dokončení schvalování zákona o elektrických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu nebo novely zákona o České obchodní inspekci.

Kromě schvalování zákonů chce také řešit situaci v OKD nebo problém s tureckou elektrárnou Yunus Emre společnosti Adularya. Na její stavbu poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a hrozí to, že kvůli problémům se spuštěním elektrárny by Česko mohlo o investici za víc než deset miliard korun přijít.

Nového ministra čeká také výběr kandidátů nově zřízené rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V pondělí potvrdil, že dodrží termín navržení členů rady na přelomu května a června, o kterém mluvil už jeho předchůdce Jan Mládek (ČSSD).

Rada ERÚ začne fungovat od 1. srpna, kdy končí mandát současné předsedkyni úřadu Aleně Vitáskové. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda právě na návrh ministra průmyslu a obchodu. Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden bude jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Vitásková dříve novou podobu řízení ERÚ několikrát kritizovala. Upozornila na to, že může dojít k politizaci instituce, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.

Místo ministra průmyslu a obchodu se uvolnilo po odvolání Mládka ke konci února. Resort od té doby dočasně řídí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Bude se moct vrátit na post náměstka

Budoucímu ministru průmyslu Jiřímu Havlíčkovi (ČSSD) se v den nástupu do funkce pozastaví výkon služby státního zaměstnance, který zastává jako dosavadní náměstek ministra. Po odchodu z vlády se vrátí na své původní místo. Sdělil to náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Prezident Miloš Zeman jmenuje Havlíčka ministrem v úterý 4. dubna.

„V případě jmenování stávajícího náměstka pro řízení sekce na MPO Mgr. Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu nastane prvním dnem výkonu funkce člena vlády pozastavení výkonu služby státního zaměstnance,“ uvedl Postránecký. Pozastavení výkonu služby, stejně jako návrat na původní místo, upravuje služební zákon.

Služební zákon upravuje i platy státních zaměstnanců. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) tento měsíc upozornila na to, že podle zákona jsou platy náměstků na některých ministerstvech vyšší než platy ministrů, a proto je otázkou, zda si Havlíček vstupem do vlády finančně nepohorší.

Platy náměstků ministra průmyslu se loni včetně odměn pohybovaly podle serveru iDnes.cz mezi 1,4 a 1,8 milionu korun ročně. To odpovídá průměrnému měsíčnímu platu mezi 116 tisíci a 150tisíci korunami včetně odměn. Plat ministra podle zákona loni činil 125 300 korun měsíčně, letos se zvýšil na 135 500 korun měsíčně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.