Lidovky.cz

Soud opět zrušil osvobozující verdikt nad bývalými manažery Čepra

Česko

  11:17
PRAHA - Letitá kauza bývalých manažerů státního podniku Čepro Tomáše Kadlece a Alexandra Houšky nekončí. Pražský městský soud znovu zrušil osvobozující verdikt obvodního soudu. Vyplývá to z informací v justiční databázi. Obžaloba viní oba muže z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli nevýhodným transakcím z roku 2005, kterými údajně způsobili škodu 156 milionů korun.

Soud opět zrušil osvobození bývalých manažerů Čepra - ilustrační foto: Mero.cz

Justice dvojici v minulosti pravomocně osvobodila, po dovolání nejvyššího státního zástupce se však soudní proces vrátil na začátek.

„Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo v úterním neveřejném zasedání zrušeno a věc byla vrácena k novému projednání,“ potvrdila mluvčí městského soudu Markéta Puci. K odůvodnění usnesení se zatím nemohla vyjádřit.

Krejčíř se odvolal proti 15 letům vězení v kauze tunelování Čepra

Prozatím tak není jasné ani to, zda odvolací senát nenařídil výměnu soudkyně. V kauze opakovaně rozhodovala Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1, která po vrácení věci Nejvyšším soudem dvojici částečně osvobodila a částečně kvůli promlčení zastavila její stíhání, a to jak v prosinci 2015, tak v září 2016. Oba její verdikty pražský městský soud zrušil - ten první s odůvodněním, že hlavní líčení v podání Králové provázely podstatné vady a také porušení trestního zákoníku.

Loni v září Králová znovu dospěla k závěru, že žalované skutky nejsou trestnými činy. Státní zástupce, který pro oba muže požadoval šestileté vězení, peněžité tresty a uložení povinnosti nahradit způsobenou škodu, se proti rozsudku okamžitě odvolal. Kadlec s Houškou podle něj vyváděli z Čepra peníze prostřednictvím společnosti Czech Energospace. Obchody údajně vypadaly převážně tak, že firma levně prodávala palivo a draze ho kupovala zpátky. Kvůli promlčení soud už dříve zastavil stíhání za obdobné činy z let 2003 a 2004.

Bývalý generální ředitel Čepra Kadlec, který dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a působil také v Bezpečnostní informační službě, i někdejší obchodní ředitel Houška vinu odmítají. Hájí se tím, že ve firmě plnili úkol, který vyplynul ze vstupu Česka do EU - tedy obměnu paliv.

Soudkyně Králová se s odvolacím soudem neshodla také v další mediálně sledované kauze, která se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství současnou manželkou expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou. Poté, co aktéry případu opakovaně zprostila viny, zpochybnil senát pražského městského soudu její nestrannost a vytkl jí nelogické hodnocení důkazů. Věc jí proto odebral a přidělil ji nové soudkyni.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.