Lidovky.cz

‚Čínští šarlatáni‘ jako zdravotníci? To můžeme uzákonit i babky kořenářky, vadí lékařské komoře

Česko

  6:00
PRAHA - Tři roky studia na terapeuta tradiční čínské medicíny, pět let na specialistu tradiční čínské medicíny. Nebývale ostrou reakci vyvolal návrh úpravy zákona o vzdělávání zdravotníků z pera poslance a předsedy zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly. Ten hovoří o odborné způsobilosti k výkonu zmíněných povolání. „Čínskými šarlatány to začíná. Za chvíli budeme mít jako zdravotníka každou babku kořenářku nebo blázna, který točí virgulí,“ kritizuje návrh prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Baňkování - ilustrační foto: MAFRA

Novela zákona o nelékařských povoláních, kterou má sněmovna schvalovat na nynější schůzi, by měla uzákonit profesi terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. Takovou vizi má alespoň předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO).

Česká lékařská komora (ČLK) se proti jeho pozměňovacímu návrhu poslance ale staví velmi ostře a žádá členy dolní komory, aby jej odmítli. Kdyby poslanci verzi zákona v této podobě schválili, byl by totiž čínskému léčitelství přiřazen statut medicínského oboru.

Točení virgulí i babky kořenářky

„Byl by to nebezpečný precedens, kdyby stát se stát rozhodl zařadit jednu skupinu léčitelů či šarlatánů, chcete-li, mezi odborné zdravotnické pracovníky. Čínskými šarlatány to začíná. Pak ale máme řadu nejrůznějších jiných léčitelů, afrických a amerických či našich tradičních. Za chvíli budeme mít jako zdravotníka každou babku kořenářku nebo blázna, který točí virgulí. To je to největší nebezpečí,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Kdyby to stát povolil jedné skupině, neměl by pak argumenty, proč to nepovolit dalším skupinám léčitelům a šarlatánům. Vzbuzuje to v občanech dojem, že pokud je státem garantované vzdělání, tak jde o něco seriózního,“ doplnil.

S celkem čtyřiceti dalšími lékaři, povětšinou profesory, proto sepsal výzvu poslancům, v níž prezentuje důrazně odmítavé stanovisko k pozměňovacímu návrhu. „Tento návrh byl doporučen členy Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny, což považujeme za zásadní chybu,“ píše mimo jiné Česká lékařská komora zákonodárcům v otevřené výzvě.

Vědecká rada komory považuje takzvanou tradiční čínskou medicínu za „pouhé léčitelství“. „Tento návrh je nebezpečným průlomem, neboť legislativně přiznává čínskému léčitelství statut medicínského oboru, a tím zvýhodňuje čínské léčitelství oproti jiným léčitelským metodám. Vědecká rada ČLK trvá na stanovisku, že léčitelství, ať již vychází z jakýchkoliv tradic, není zdravotnickým povoláním,“ píší dále lékaři.

Akupunktura (ilustrační foto)

Jmenovitě jde například o Zdeňka Mrozka, Pavla Kubíčka, Miloše Adamce, Petra Arenbergera, Marka Babjuka, Svatopluka Býmu či třeba Martin Čihaře. Členové České lékařské komory se s doporučením Vědecké rady ČLK jednomyslně ztotožnili.

Vyzula: Chceme upozornit na erudované lidi

Předkladatel návrhu Vyzula však vidí záležitost jinak. „Jde o to, že tito lidé (čínští léčitelé - pozn. red.) v republice dávno jsou a provádějí svoji činnost. Chceme jen to, aby lidé, kteří k nim přijdou, měli jistotu, že jsou to skutečně erudovaní lidé. Co je na tom špatného? Nerozumím tomu, proč se proti tomu lékařská komora staví. Je otázka, zda vůbec plní svoji úlohu,“ řekl serveru Lidovky.cz.

S pozměňovacím návrhlem prý přišel kvůli tomu, aby zajistil bezpečnost pacientů. „Lidé například vůbec nevědí, co od nich kupují. Nikdo neví, jak jsou jejich přípravky spolehlivé. My chceme jen bezpečnou péči,“ dodal s tím, že komora zřejmě v tomto vystupuje proti pacientům.

Takzvaná tradiční čínská medicína podle něj navíc není novinkou, v Česku má již dlouhodobou tradici. „Roky jsem bojoval proti tomu, abychom nějakým způsobem legalizovali šarlatánské metody nebo alternativní medicínu,“ uvedl však již dříve pro server Zdravotnickydenik.cz.

„Co se týká tradiční čínské medicíny, tak to je něco jiného. Těmito pozměňovacími návrhy se snažíme o to, abychom jasným způsobem ukázali, co vlastně by to mělo obsahovat a jaké jsou vlastně pravomoci těchto lidí. Jsou tu totiž desítky, možná stovky lidí, kteří praktikují jakoby tradiční čínskou medicínu, a my vůbec nevíme, jaká je jejich kvalita a co nabízejí. Tímto způsobem by se to částečně, podle mě i dostatečně, specifikovalo,“ doplnil.

Alternativní centrum na půdě nemocnice

Není to poprvé, kdy se lékařská komora coby profesní sdružení postavilo proti alternativním metodám ve zdravotnictví. V první polovině minulého roku podala kvůli působení čínských lékařů dokonce i trestní oznámení. Podle členů organizace jim totiž chybí dostatečné vzdělání i kvalifikace, nejsou navíc způsobilí poskytovat léčbu v zařízeních „klasické“ zdravotní služby pacientům.

Na konci loňského roku server Lidovky.cz informoval také o tažení České lékařské komory proti Centru čínské medicíny na půdě fakultní nemocnice v Hradci Králové, které funguje od podzimu roku 2015. „Považuji to za neskutečný tunel, šizení, vykrádání veřejného zdravotního systému a naprostou debilizaci národa, šíření a tolerance hlouposti. Naše společnost se stává nevzdělanou, hloupou a přijímá takovéto blbosti. Přestaňte s tím, je to ostuda,“ uvedla tehdy předsedkyně etické komise lékařské komory Helena Stehlíková.

Bývalý šéf hradecké nemocnice Roman Prymula, který stál v době otevírání centra ve vedení nemocnice, se ale výtkám svých kolegů z oboru brání, ačkoli sám není největším fanouškem tradiční čínské medicíny. Některé metody, vyjma baňkování a moxování čili požehávání, podle něj mohou fungovat.

Tradiční čínská medicína

  • Tradiční čínská medicína (TCM) je souborné označení pro metody prevence, vyšetření a léčby, které vycházejí z tradičního čínského lékařství.
  • Mezi metody léčby TCM patří akupunktura, podpůrné podávání bylin, dietetika, čínská masáž tuina a cvičení qigong (čchikung).
  • TCM pohlíží na organismus jako na celek. Metody TCM kladou důraz na energetickou rovnováhu organismu a na předcházení nemocem.

zdroj: fnhk.cz

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.