Lidovky.cz

Krnáčová chce regulovat Airbnb. Obává se teroristů, kteří mohou bydlet v centru Prahy

Česko

  5:00
PRAHA - O webové službě Airbnb zprostředkující pronájem ubytování, dosud politici mluvili především kvůli ztrátě peněz z poplatků za ubytování. Teď se ale dostala do popředí zájmu kvůli bezpečnosti. Obavu z případných teroristů žijících v metropoli v bytech bez nahlašovací povinnosti nahlas vyslovila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ministerstva ovšem službu řeší zejména kvůli odvodům financí.

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku odvolat nepodařilo. foto:  Michal Šula, MAFRA

Firma Airbnb, která je založená na principu sdílené ekonomiky, se v Česku dostává, podobně jako služba Uber, pod čím dál větší tlak. Tentokrát kritika nezaznívá ze strany tradičních provozovatelů služeb, kterým vadí konkurence, ale od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO).

Jak služba funguje?

„Ať už máš srub na horách, nebo jen pokoj navíc, získej další příjem tím, že ho pronajmeš hostům,“ píše společnost na svém webu. Uživatelé se musí před využitím služeb zaregistrovat na webu Airbnb a vytvořit si osobní stránku s profilem. Každá nemovitost je spojena s hostitelem, jehož profil obsahuje doporučení od ostatních uživatelů, hodnocení od dřívějších hostů, hodnocení hostitelovy odezvy a systém osobních zpráv.

Služba Airbnb zprostředkovává pronájem ubytování u soukromníků, kteří jsou ochotni ubytovat zájemce ve svém bytě, či jiné nemovitosti. Podle Krnáčové to ale může představovat riziko v podobě nebezpečných osob ubytovaných v pražských bytech.

„Máme v centru dvě synagogy, mámě židovskou čtvrť, kterou potřebujeme ochránit. To je jeden z preferovaných cílů potenciálních teroristů. Potřebujeme z preventivního hlediska omezit pravděpodobnost, že by k něčemu takovému došlo,“ uvedla pro server Info.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová.

‚Lepší prevence, než hašení následků’

Na otázku, jestli má strach, že by se přes Airbnb mohl ubytovat někdo potenciálně nebezpečný, uvedla: „Určitě může. A my nemáme žádnou kontrolu. V hotelích je nahlašovací povinnost, kdežto v tomto případě vůbec. Nechci malovat čerta na zeď, jen se raději dívám na bezpečnost v Praze z hlediska prevence, než-li hašení následků.“

Posléze však své vyjádření v médiích zmírnila. Postěžovala si na údajné vytržení myšlenky z kontextu. „Já osobně nemám s Airbnb problém, ale musíme se na to podívat ze širší perspektivy. V Praze jsem právě teď byla v několika domech, kde jsou skoro všechny byty pronajaté přes Airbnb a je to seriózní byznys. Totéž se dělo v Berlíně nebo New Yorku, což způsobilo, že v těchto městech je teď regulace taková, že v podstatě znamená zákaz té služby. Já tak daleko ale pochopitelně zacházet nechci,“ napsala na svou oficiální webovou stránku poté, za na sociálních sítích začala zaznívat kritika na její adresu.

Služba Airbnb v Česku a zahraničí.

„Vzhledem k tomu, že se ten problém zdaleka netýká jen Prahy, myslím, že by bylo na místě, aby byla vytvořena taková legislativa, která městu rozváže ruce, a já proto kvituji aktivitu ministerstva pro místní rozvoj (to řeší připravovanou novelu zákona o místních poplatcích - pozn. red.), které takové kroky už činí. Prostě jako primátorka, a ne jako soukromá osoba, musím řešit to, že se s Airbnb stal reálný byznys a už to není jen hezká komunitní služba,“ podotkla.

Službu považuje Krnáčová za problematickou také kvůli sporům o odvádění poplatků za rekreační pobyt a kvůli údajně častým stížnostem lidí, kteří žijí vedle bytů pronajímaných přes Airbnb.

„Obvykle mají problém s častým hlukem, ale i s tím, že nevědí, kdo vlastně vedle nich bydlí. A s tím je spojena i bezpečnost, což samozřejmě nutně nemusí znamenat hrozbu terorismu. Potřebujeme vědět, kdo se po městě pohybuje a kde přebývá, a přestože ohlašovací povinnost platí i u Airbnb, nikdo nemůže kontrolovat, zda je dodržována,“ napsal dále serveru Lidovky.cz poradce primátorky Martin Vodička.

Krnáčová navíc chce znát postoj úřadů. Ministerstvu průmyslu a obchodu dokonce prý již zaslala dopis, aby se dozvěděla, jakým způsobem chce resort údajný problém řešit. „Stejně tak se můj tým snaží oslovit Airbnb, abychom sedli k jednomu stolu a zkusili najít řešení, které bude dobré pro všechny strany,“ vzkázala veřejnosti.

Redakce již vyjádření společnosti v reakci na slova primátorky obdržela. Podle zástupce firmy Andrewa Verbitského, který řeší fungování služby ve střední a východně Evropě, není otázka bezpečnosti ponechána náhodě. „Žádáme všechny hosty, aby potvrdili, že se seznámili a budou dodržovat pravidla dané lokalitou, kterou si vybrali. Chceme být pro Prahu dobrým partnerem a těšíme se na spolupráci s politiky nad pravidly podporující lidi, kteří sdílí své domovy. Stejně jako podporujeme takovou aktivitu v nespočet městech po celém světě,“ uvedl.

Pokud jde o řešení na úřední úrovni, resort nově vedený Jiřím Havlíčkem (ČSSD) její připomínky bere v potaz. „Ministerstvo průmyslu a obchodu si je vědomo pozitivních a negativních aspektů, které rozvoj nových obchodních modelů přináší. Jedním z potenciálním negativ, které může rozvoj sdílené ekonomiky v oblasti ubytování přinést, je i absence dat uživatelů těchto služeb, což může mít dopad od výběru daní a turistických poplatků až po bezpečnost,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí resortu František Kotrba.

Také již zmiňovaný resort pro místní rozvoj ministryně Karly Šlechtové se zabývá legislativou vztahující se ke službě Airbnb. To ovšem v poněkud jiné rovině. Řeší zejména připravovanou novelu zákona o místních poplatcích.

O službě:

Airbnb je webová služba zprostředkující pronájem ubytování. K 7. lednu 2015 inzerovala přes milion nabídek z 34 tisíc měst a 190 zemí. Soukromá společnost provozující stránku, Airbnb Inc., byla založena v srpnu 2008 a sídlí v San Franciscu.

„V současné době probíhá hodnocení dopadů regulace, tedy zvažují se různé varianty regulace. Zvažována je varianta sloučení poplatku za ubytování a takzvaného vzdušného, zvýšení poplatku a rozšíření poplatku i na další osoby, které dosud poplatku nepodléhaly,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Právě rozšíření okruhu povinných osob by se vztáhlo i na poskytovatele ubytování v rámci Airbnb. „Nicméně, tento návrh primárně neřeší Airbnb a ostatní podobné služby sdílené ekonomiky,“ dodal.

Dobré nastavení, zní z resortu financí

Zato ministerstvo financí v současnosti nepřipravuje žádnou novelu daňových předpisů, ani zákona o daních z příjmů či zákona o místních poplatcích ve vztahu ke sdílené ekonomice. „Domníváme, že jsou zákony v této oblasti nastaveny dobře,“ uvedla mluvčí resortu Kateřina Vaidišová.

Babišovým účtenkám se nevyhnou ani hoteliéři-amatéři. EET dopadne i na Airbnb

Služba Airbnb nicméně podle jejích informací blíže zajímá Úřad vlády, který se momentálně zabývá přípravou materiálu s názvem Sdílená ekonomika a digitální platformy. „Ten usiluje o komplexní přístup k problematice sdílené ekonomiky. Tato analýza je v současné době stále v pracovní verzi a zahrnuje mimo jiné varianty, jak sdílenou ekonomiku v právní řádu uchopit,“ vysvětluje blíže Vaidišová.

Materiál nově definuje pojem podnikání, řeší mimo jiné i nový samostatný zákon pro sdílenou ekonomiku či regulaci v jednotlivých zákonech. „Jednání na toto téma se na Úřadu vlády účastní rovněž zástupci ministerstva financí a podle toho, jaký bude výstup z uvedené analýzy, je připraveno následně vyhodnotit dopady na předpisy v jeho gesci,“ sdělila Vaidišová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.