Lidovky.cz

V Brně se střetli příznivci pravice a levice, létaly petardy a kameny, zasahovali těžkooděnci

Česko

  13:32aktualizováno  18:44
PRAHA - Asi dvě stovky příznivců krajní pravice se sešly na náměstí Svobody v Brně k prvomájovému pochodu a dorazilo ještě více jejich odpůrců. Došlo k několika střetům, vzduchem začaly létat kameny a petardy a musela zasahovat policie na koních. Pochod organizátoři ukončili předčasně. V Praze se konal pochod organizovaný Blokem proti islamizaci, který se obešel bez incidentů.

Policie při zásahu na prvomájové demonstraci foto: Marie Stránská, MAFRA

Několik desítek příznivců hnutí Blok proti islámu se v pondělí vydalo na protestní pochod z Letenské pláně v Praze před úřad vlády. S sebou měli vlajky a transparenty. V průvodu jelo několik vozů polepených hesly. Součástí protestu byla podpisová akce na podporu kandidatury současného prezidenta Miloše Zemana i v druhém volebním období.

Podle dohlížejících policistů se na Letné sešlo šest až sedm desítek lidí. S sebou měli kromě transparentů s hesly jako „Plány islamistů zhatí naši vepři boubelatí“ nebo „Nejsem extremista, jen extrémně naštvaná máma“, také české vlajky. Na dalších praporech pak měli českého lva s nápisem Za naši kulturu a bezpečnost.

Svátek práce jako za komunistů. KSČM brojila proti kapitalismu, dorazil i Jakeš

Lidé rovněž podepisovali archy podporující kandidaturu Miloše Zeman pro další volební období. Zda jej podpořit, se účastníci akce ne vždy shodli. Jedni tvrdili, že Zeman je nejlepší prezident, druzí zase, že ho podpoří teprve tehdy, až sundá na Pražském hradě vlajku Evropské unie.

Pochod z Letenské pláně zamířil přes Špejchar Chotkovou ulicí před úřad vlády. Průvod byl nakonec ukončen v parku na Klárově. Tam si účastníci zazpívali hymnu a skandováním podpořili kandidátku na francouzskou prezidentku Marine Le Penovou. Pochod se obešel bez komplikací.

„Už ráno byli na Letné policisté. Těžkooděnci v antonech čekali v okolí parku i v ulicích,“ popsal situaci očitý svědek. Policisté a zábrany jsou také před sídlem vlády.

Zatímco pražský pochod byl bez problémů, v Brně policie zadržela několik lidí, přinejmenším dva kvůli napadení policie.

Asi dvě stovky příznivců krajní pravice se sešly na náměstí Svobody v Brně k prvomájovému pochodu. Dorazilo ještě více jejich odpůrců, kteří si přichystali taneční vystoupení nebo bubnování na bubny. Antifašisté umístili na brněnský časostroj plakát s nápisem „Co je absurdnější než tolerovat netoleranci“, který jim členové krajní pravice strhli a několikrát prořízli nožem. Na Moravském náměstí se později oba tábory napadly a museli je oddělit členové antikonfliktního týmu. Pak dorazili těžkooděnci.

Těžkooděnci v Brně před prvomájovým pochodem.

Před čtvrtou hodinou odpoledne začaly létat kameny a petardy. Obě skupiny od sebe oddělují policisté na koních, situaci monitoruje vrtulník. Odpůrci extremistů se snaží pochod blokovat, vytlačují je desítky těžkooděnců. Někteří jedou v dodávkách, jiní na koních, většina jde pěšky. Policie zadržela další lidi.

Příznivci krajní pravice se sešli na náměstí Svobody a poté vyrazili na Moravské náměstí. Na obou místech narazili na odpůrce, kteří postupně přibývali na síle a snažili se pochod blokovat. Na Moravském náměstí se dostali do potyčky, kterou policisté potlačili. Pravicoví extremisté na náměstí promluvili, ale přes pískot a bubnování jejich odpůrců je skoro nebylo slyšet.

Policie při zásahu na prvomájové demonstraci
Policie při zásahu na prvomájové demonstraci

Poté se průvod vydal přes Moravské náměstí k nádraží. Po cestě padlo do davu několik kamenů a petardy. V souvislosti s hozením kamenů a petard policisté zajistili jednoho muže. Už na Moravském náměstí podle jejich mluvčí Štěpánky Komárové zadrželi tři muže, dva za napadení policisty. „Na akci dorazilo asi 150 příznivců krajní pravice a 300 odpůrců,“ uvedla Komárová.

Na místo dorazilo osm policistů na koních, aby dav odpůrců zatlačili. Činili tak i policejní dodávky, kterých bylo více než deset. Přesto si jeden z odpůrců sedl přímo před koně a museli ho odvést až pěší těžkooděnci. Dalšího z antifašistů museli zpacifikovat poté, co šplhal na policejní dodávku.

Příznivci krajní pravice ukončili pochod Brnem předčasně u nádraží. Měli jít až na Zelný trh. Blokovali je odpůrci. Policie jich několik zajistila.

Dopravní podnik města Brna podle potřeb odklání v centru tramvajovou dopravu.

Anarchisté proti dělníkům, komunisté proti kapitalismu

Komunisté se tradičně setkali na pražském Výstavišti, občanští demokraté se chystají sejít na Petříně a sociální demokraté na Střeleckém ostrově v Praze. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka bude slavit 1. máj na akcích strany v moravských městech, v Brně a ve Vyškově, společně s odboráři.

Na pražské náplavce oslavovali Svátek práce aktivisté poblíž lodi Nepomuk.

ANO si pronajalo loď Nepomuk na pražské náplavce. Jeho předseda a vicepremiér Andrej Babiš má být přítomen alespoň na plakátech i v recesistickém pochodu z náměstí Republiky na Staroměstské náměstí. Ten do centra Prahy přichystal spolek Politika a Svědomí spolu se soutěží v pojídání koblih.

Z Palackého náměstí na Střelecký ostrov odpoledne jdou anarchisté, kteří tam chtějí připomenout historické kořeny Svátku práce.

Senátor a člen platformy Idealisté.cz Jiří Dienstbier (ČSSD) v úvodním proslovu upozornil na to, že neplatí, že každý, kdo pracuje, za to dostane dobře zaplaceno. Není podle něj jisté, zda bude pro lidi v budoucnu dost práce. Varoval také před nástupem postfašistických hnutí a nacionalistů. Zástupkyně hnutí Ženy 365 vystoupily proti diskriminaci žen, a to nejen v práci.

Cestou na Střelecký ostrov, v jehož druhé části slaví 1. máj sociální demokracie, anarchisté skandovali hesla jako Za poctivou práci poctivou mzdu, Konec špatné práce, Babiše do koše nebo Špína hnus, kapitalismus. Na Střeleckém ostrově zástupci anarchistických federací vstoupili proti kapitalismu, vykořisťování pracujících a represím anarchistů. „Odpor žije, boje pokračují,“ zakončil svůj projev jeden z nich.

Jejich protivníci z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) si zabrali na stejnou dobu okolí hlavního nádraží, hlavní průvod si ale připravili na brněnské náměstí Svobody.

„Prasata náckovský“ byl jediný konflikt v Praze

Před pražským Hlavním nádražím měla Dělnická strana sociální spravedlnosti , která je řazena mezi radikální a nacionalistická uskupení. Před asi dvacítkou jejích příznivců mluvil místopředseda strany Svatopluk Černý o tom, že DSSS hodlá potrestat parazity nebo obnovit trest smrti. Strana v minulých sněmovních volbách dostala jen zhruba procento hlasů.

„Skoncujeme s rozkrádáním a korumpováním státu. Tvrdě potrestáme všechny korupčníky. Skoncujeme s prorůstáním zájmových skupin do politiky,“ hřímal Černý. Sliboval rovněž zrušení Senátu, snížení počtu poslanců z 200 na 150 a referendum o vystoupení ČR z NATO a Evropské unie. Zdůraznil boj proti imigraci a sliboval zrušení registrovaného partnerství a ochranu dětí „před zkažeností médií“.

Na shromáždění dohlížela policie a její antikonfliktní tým. Zasáhnout museli policisté v okamžiku, kdy jeden z kolemjdoucích na shromážděné začal volat „prasata náckovský“. U slovních konfliktů ale zůstalo. Hlavní prvomájovou akci měla v pondělí Dělnická strana v Brně.

Loni se oba tábory v Praze střetly. Vzduchem kromě urážek létaly lahve, kelímky, dlažební kostky a kameny. Zraněni byli tři policisté a dva účastníci akcí, jeden muž byl zadržen kvůli napadení policisty.

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Připomíná generální stávku amerických dělníků 1. května 1886, kteří bojovali za zkrácení pracovní doby na osm hodin denně, a následné násilné potlačení protestů. První máj je ale připomínán také jako svátek lásky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.