Lidovky.cz

Babiš selhal, když lhal o neovlivňování obsahu. Redaktoři apelují na vedení Mafry

Česko

  16:44aktualizováno  21:22
PRAHA - Zveřejněný odposlech, na němž dnes již bývalý redaktor MF Dnes nabízí Andreji Babišovi kompromitující články na politickou konkurenci, vyústil ve čtvrtek ve dva důsledky.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Obsah nahrávky, na němž ministr financí a redaktor dalece překračují hranice novinářské etiky, přiměl část kolegů propuštěného Marka Přibila, aby dali výpověď také. Další pak vydali tiskové prohlášení, v němž odmítají, že by takové praktiky byly ve vydavatelství Mafra běžné. Naopak zdůrazňují, že redaktoři vydavatelství, kam patří i Lidové noviny, nepracují na ničí objednávku a vždycky se snaží o maximálně objektivní přístup. Prohlášení podepsalo více než 150 zaměstnanců. „Považujeme za nepřípustné, aby se jakýkoliv novinář scházel s politikem a nabízel mu kompromitující materiály. Stejně nepřípustná je podle nás pomoc média jakémukoliv politikovi v jeho činnosti. A těmito zásadami se bezvýhradně řídíme,“ napsali.

Nahrávka vznikala koncem loňského roku, Přibil na ní Babišovi vypráví, jaké likvidační materiály nasbíral na politiky z ČSSD a ladí s ním datum jejich vydání. Je slyšet Babiše, jak se přimlouvá za vydání až v čase před volbami, během kampaně.

Babiš selhal

„Selhal také Andrej Babiš, který opakovaně prohlásil, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu titulů společnosti Mafra. Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal,“ píšou zaměstnanci MF Dnes.

V prvním kroku reagovalo vydavatelství již ve středu, kdy okamžitě propustilo Marka Přibila. Tím se ale řeší jenom část problému. Protože zatím nikdo z vedení Mafry neprokázal, že šlo o trestuhodné morální selhání jedince.

Respektive dvou, protože na nahrávce hovoří dva lidé. V době, kdy odposlech vznikl, byl Babiš ještě majitelem celého holdingu Agrofert, od února je takzvaným obmyšleným, protože majetek vložil do svěřenského fondu a podle dikce zákona tak přestal být vlastníkem.

Zmiňuje se ještě jméno třetího, v nahrávce Přibil i Babiš hovoří o řediteli rozvoje Františkovi Nachtigallovi způsobem, který vyvolává podezření, že se na snaze o ovlivňování obsahu podílel.

Apelujeme na vedení vydavatelství

„Apelujeme na něj, na vedení vydavatelství, šéfredakci i majitele Andreje Babiše, aby všemi silami zabránili opakování podobné situace a vyloučili jakýkoliv politický vliv na naši práci a obsah novin a zpravodajského webu,“ stojí v prohlášení.

Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl v rozhovoru pro Seznam.cz řekl, že šlo o absolutní selhání jednotlivce. Přibil podle něj postupoval nad rámec svých povinností. O tom, že se sešel s­Babišem, podle něj nikdo z redakce ani z vedení, nevěděl. „Marek Přibil mi to neřekl. A s Babišem si nevoláme, s kým se z redakce schází. Ptal jsem se Františka Nachtigalla a ten mi řekl, že o těch schůzkách také nevěděl,“ uvedl Plesl.

Vicepremiér Babiš se zatím na všechny dotazy odmítá vyjádřit k obsahu nahrávky, řeší jenom okolnosti jejího vzniku. „Já to vůbec nebudu komentovat ty nahrávky. Je neuvěřitelné, že mě někdo sleduje, odposlouchává,“ uvedl.

Ve čtvrtek, a to je druhý důsledek, podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Považuji za skandální, že první místopředseda vlády a Bezpečnostní rady státu je odposloucháván,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Blesk. Dodal, že podobná událost by jindy znamenala svolání Bezpečnostní rady státu, ale teď se k tomu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá.

V tom má Babiš pravdu, nahrávání člena vlády je velmi špatná a alarmující zpráva, která si zaslouží prošetření. Ale současně platí, že i méně závažné odposlechové kauzy vedly ke konci politických kariér těch, kdo na nich hovořili. Například takhle musel nedávno skončit hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, protože podle policejní nahrávky měl nabízet úplatek podnikateli Ivanu Kyselému.

Babiš nedokázal vyvrátit podezření

Babiš sám rezignovat odmítá, uvádí, že k tomu není důvod. Celá vládní krize původně nezačala kvůli uniklým nahrávkám, šlo o čtyři roky starý nákup jednokorunových dluhopisů, které si od Agrofertu pořídil Babiš. Koaliční i opoziční politici mají za to, že Babiš nedokázal vyvrátit podezření, že neměl dost peněz na jejich nákup a snažil se vyhnout placení daní.

Kvůli tomu na Babiše premiér a sněmovna původně apelovali, aby vyvodil osobní zodpovědnost, odposlechy se objevily až později. Na prvním záznamu vicepremiér častuje vulgárními výrazy ostatní členy vlády.

Prohlášení novinářů MF DNES a iDNES.cz

My, níže podepsaní, považujeme za nutné vyjádřit se k audionahrávkám nyní již bývalého komentátora MF DNES Marka Přibila pořízeným na schůzkách s ministrem financí a faktickým vlastníkem vydavatelství Mafra Andrejem Babišem.

Razantně se distancujeme od chování našeho kolegy, protože je neprofesionální a nemorální. Odmítáme, aby měl Andrej Babiš jakoukoliv možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah našich článků.

Považujeme za nepřípustné, aby se jakýkoliv novinář scházel s politikem a nabízel mu kompromitující materiály. Stejně nepřípustná je podle nás pomoc média jakémukoliv politikovi v jeho činnosti. A těmito zásadami se bezvýhradně řídíme.

Selhal také Andrej Babiš, který opakovaně prohlásil, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu titulů společnosti Mafra. Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal.

Jako redaktoři a editoři redakcí MF DNES a iDNES.cz čestně prohlašujeme, že jsme vždy pracovali a pracujeme v souladu s novinářskou ctí a etickým kodexem, k jehož znění jsme se zavázali. Velká část obou redakcí je tvořena lidmi, kteří v nich působili ještě před majetkovým vstupem Andreje Babiše.

Vždy jsme považovali žurnalistiku za svoje poslání. Navzdory kritice veřejnosti a kolegů z branže čestně prohlašujeme, že jsme články nikdy nepsali na zakázku a k novinářské práci přistupovali s maximální možnou objektivitou.

Na nahrávkách zaznívá i jméno ředitele rozvoje Františka Nachtigalla, který se měl na možném ovlivňování podílet. Apelujeme na něj, na vedení vydavatelství, šéfredakci i majitele Andreje Babiše, aby všemi silami zabránili opakování podobné situace a vyloučili jakýkoliv politický vliv na naši práci a obsah novin a zpravodajského webu.

Poznámka k nahrávce:
Marek Přibil nastoupil do MF DNES do domácí redakce v roce 2015, ale postupem doby byl z reportérského týmu převelen do rubriky Názory, která se nevěnuje zpravodajství. V roce 2017 nenapsal na zpravodajské stránky MF DNES ani jeden text. Neměl tedy vliv nejen na plánování a rozhodování o tom, jaké články a v jaké podobě v novinách vyjdou, ale ani prostor na vlastní zpravodajské texty.
Redakce MF DNES a iDNES.CZ má mnoho pojistek a kontrolních mechanismů sloužících k tomu, aby se do textů nedostávaly neověřené či zmanipulované informace ani PR texty sloužící zájmům třetích stran. Než vůbec redaktor začne text psát, konzultuje téma s vedoucím své rubriky, načež je podrobeno pozornosti na kolektivní poradě celé redakce. Samotný text pak prochází úpravou editora a kontrolou vedoucího vydání a šéfredakce.
Je tak vyloučené, aby jeden člen redakce měl na podobu novin zlomek vlivu, který Marek Přibil prezentuje před Andrejem Babišem. Takový vliv nemají nakonec ani nejvýše postavení členové v redakční hierarchii, neboť ani oni by s ohledem na kolektivní práci na vzniku článků nemohli bez povšimnutí ostatních členů redakce manipulovat s jejich obsahem, i kdyby jakkoli chtěli.

PODPISY:

Celostátní redakce domácího zpravodajství MF DNES
Pavel Švec, Petr Suchomel, Adéla Paclíková, Vojtěch Srnka, Artur Janoušek, Václav Janouš, Ondřej Leinert, Lukáš Valášek, Jakub Pokorný, Radka Hrdinová, Ivana Karásková, Iva Bezděková, Kamil Struha, Vojtěch Janda

Ekonomická redakce MF DNES
Zuzana Kubátová, Jan Sůra, Martin Petříček, Aleš Černý, Veronika Němcová, Tomáš Pohanka, Michal Strnad, Jitka Vlková

Redakce iDNES.cz
Naděžda Petrová, Jan Jiřička, Zuzana Fojčíková, Jan Vaca, Oldřich Mánert, Jakub Kotalík, Jan Havlíček, Michaela Černá, Jan Nevyhoštěný, Michal Hron, Pavla Kubištová, Pavel Kočička, Aleš Horáček, Václav Ferebauer, Adam Němec, Jan Hammer, Sabina Netrvalová, Čeněk Třeček, Jan Matura, Marek Dvořáček, Petr Pravda, Šárka Pálková, Filip Horáček, Tomáš Cetkovský, Vladimír Vokál, Zdeněk Rejšek, Matyáš Kaiser, Jiří Čihák, Denisa Dvořáková, Karolína Salvetto, Lucie Heizlová, Jaroslav Beránek, Tomáš Ventura, Jana Fikotová, Ivo Helikar,

Zahraniční redakce MF DNES
Dagmar Langová

Redakce magazínů a komentářů MF DNES
Jana Blažková, Jana Ciglerová, Alena Bartošová, Lenka Vichnarová, Magdalena Nová, Jolana Nováková, Jan Vávra, Roman Švidrnoch, Lucie Martínková, Dita Kučerová, Josef Repka, Alena Bartošová, Miroslav Korecký

Regionální redakce MF DNES
Jan Veselý, Monika Gordíková, Ondřej Bičiště, Jiří Kratochvíl, Vladimír Vacula, Michaela Rambousková, David Štverka, Lukáš Marek, Jana Ustohalová, Petr Kubát, Robin Krutil, Jakub Štos, Dominika Hromková, Markéta Machačová, Darek Štalmach, Miroslava Strnadová, Stanislav Souček, Pavel Grossmann, Roman Šperňák, Michal Šverdík, Jan Dočkal, Ivana Solaříková, Miloslav Jančík, Ivana Lesková, Michal Poláček, Martin Vokáč,
Tomáš Gaudek, Andrea Angermannová, Alexandr Satinský, Veronika Horáková, Jana Fuksová, Vladimír Onderka, Petr Wojnar, Petra Klimková, Stanislav Kamenský, Kryštof Ženatý, Ladislav Pošmura, Tomáš Hejtmánek, Petr Záleský, Štěpánka Tůmová, Radek Latislav, Milan Zlinský, Gabriela Gregorová, Radomír Machek, Markéta Dušková, Zuzana Mendlová, Ladislav Vaindl, Josef Gabzdyl, Petr Lemberk, Michaela Bůnová, Tomáš Železník, Martina Malá, Petr Skácel, Ondřej Holubec, Radek Štěrba, Petr Fojtík, Petra Procházková, Petr Škarda, Milada Prokopová, Jiří Nýdrle, Viktor Votruba, Tomáš Lánský, Pavel Svačina, Žaneta Motlová, Halka Horká, Ivana Faryová, Martin Filip, Kateřina Havlická, Martin Bajtler, Jakub Heller, Viktor Votruba, Roman Šafhauser, Tereza Blažková, Hana Jakubcová

Sportovní redakce MF DNES
Karel Knap, Ondřej Bílek, Tomáš Macek, Tomáš Zatloukal, Ondřej Trunečka, Matěj Tomíček, Tomáš Franěk, Petr Šedivý, Matěj Hejda.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.