Lidovky.cz

Kvůli Janouškovi sebrali důstojníkovi BIS prověrku. Soud se za něj postavil

Česko

  11:26
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) se musí znovu zabývat prověrkou bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka. Před lety mu úřad osvědčení pro stupeň Tajné odebral kvůli podezření, že z BIS vynesl citlivé nahrávky podnikatele Romana Janouška a exprimátora Pavla Béma a předal je tehdy vlivnému politikovi Vítu Bártovi. Odebrání prověrky potvrdil loni v srpnu Městský soud v Praze, nyní však verdikt zrušil Nejvyšší správní soud (NSS).

Roman Janoušek se chystá na golf, kterého se zúčastnili návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (léto 2010). foto:  František Vlček, Lidové noviny

Případ znovu dostane na stůl ředitel NBÚ, jímž je nyní Jiří Lang, bývalý šéf BIS. Měl by řešit Petržílkův rozklad proti úřednímu rozhodnutí, podle kterého u stíhaného muže existovalo bezpečnostní riziko. Podle NSS je nutné doplnit podklady a více zohlednit Petržílkovy připomínky, stejně jako jím předestřené alternativní možnosti úniku informací. Původní postup NBÚ podle správního soudu působí jednostranně a nevyváženě.

V rozhodnutí, se kterým se ČTK seznámila, ale NSS zároveň připomíná, že platnost prověrky by už v mezičase tak jako tak uplynula. Ředitel úřadu tak musí zvážit, zda jsou i nyní ještě splněny podmínky k projednání věci.

Policisté Petržílka zadrželi v roce 2013, nějaký čas byl i ve vazbě. Podnětem k odebrání prověrky se stal především samotný fakt, že Petržílek čelil stíhání, úřad se při tom seznámil s některými podklady z trestního spisu. Podle Petržílkovy žaloby je podobné uvažování v rozporu s ústavním principem presumpce neviny. Nelze prý předjímat závěr o vině, dokud není pravomocně rozhodnuto.

Městský soud ovšem původní rozhodnutí úřadu o prověrce potvrdil. „Účelem bezpečnostního řízení není posuzovat vinu, popřípadě trestat, účelem je posoudit, zda je účastník řízení schopen zajistit ochranu utajovaným informacím, k nimž již má či může mít v budoucnu přístup,“ rozhodl městský soud v nyní už neplatném verdiktu.

Trestní řízení s Petržílkem se vleče, trvá čtvrtým rokem. Muž čelí podezření z ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci. Vyšetřovatelé si podle zjištění ČTK vyžádali postupně několik expertiz, například z oboru kryptologie. Zkoumání nosičů informací od počátku naráželo na technické potíže spojené s dešifrováním a prolomením přístupových hesel k ohromnému množství dat.

Naposledy bylo k analýze dat a vypracování znaleckého posudku přibráno pracoviště Odboru kriminalistické techniky a expertiz Vojenské policie, jemuž poskytl prostory ke zpracování posudku Národní bezpečnostní úřad. Termín zpracování znaleckého posudku byl stanoven na 30. dubna 2017, zjistila ČTK z usnesení Ústavního soudu, který nedávno odmítl Petržílkovu stížnost na průtahy.

„Ústavní soud nezjistil nedůvodnou nečinnost státních zastupitelství a průtahy v řízení. Je zřejmé, že dlouhého trvání jsou si státní zástupci vědomi a objektivně se snaží dosáhnout účelu efektivního trestního řízení,“ stojí v usnesení ústavních soudců z konce letošního dubna.

Podle dřívějších informací médií souvisí Petržílkovo obvinění s odposlechnutými telefonickými hovory Janouška a Béma, které zveřejnila Mladá fronta Dnes a v nichž se oba muži vzájemně oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“. Odposlechy se z BIS dostaly do bezpečnostní agentury ABL. Agenturu tehdy vlastnil Vít Bárta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.