Lidovky.cz

Tak rozsáhlý požár v Česku ještě nebyl, reaguje na Londýn šéf pražských hasičů

Česko

  13:31
PRAHA - Problémem je vůbec se k hořícímu domu dostat, komentuje požár výškového bytového domu v Londýně, kde zasahovalo 200 hasičů a 40 hasičských vozů, šéf pražských hasičů Roman Hlinovský. Podle něj je také důležité, aby lidé nečekali pasivně na pomoc, ale sami se snažili z domu dostat.

Podle Výškový bytový dům v londýnské čtvrti White City v noci na středu zachvátil rozsáhlý požár. foto: ČTK

Lidovky.cz: Jaká technika se využívá v případě výškových budov, pokud se něco takového stane?
Standardně se využívá výškový automobilový žebřík nebo plošina.

Lidovky.cz: Můžete popsat, jak se hasiči dostanou do patra, jak zachrání lidi ve vysokých patrech?
Primárně vnitřními prostory. Dostanou se tam přes chráněné únikové cesty, které v případě ohrožení využívají i obyvatelé domu. Také je důležité, aby se lidi sami aktivně pokusili dostat pryč. Jinak se k uhašení využívá hadicového vedení.

Lidovky.cz: Jaká mohla být příčina požáru londýnské výškové budovy?
To je předčasná záležitost. Z obrázků a videí, které máme k dispozici, je patrné, že byl postižen celý objekt. Řeknu vám nejčastější příčinu tady u nás v České republice – je to buď to technická závada, nebo nedbalost.

Hasiči zachránili mnoho lidí z různých poschodí 24podlažní budovy.
Bytový dům po rozsáhlém požáru, který měl oběti na životech.

Lidovky.cz: Jaké by takové domy měly mít bezpečnostní prvky?
Jednak je to samotná konstrukce, která má být odolná vůči požáru. Dále jsou to požární úseky, do kterých se objekt dělí.

Lidovky.cz: Když přejdu do České republiky, jaký je stav pražských výškových budov?
Tyto budovy jsou konstruovány podle soudobých moderních norem. Problém nám však dělá dostat se k zásahu, protože v cestě brání zaparkovaná auta nebo tramvajové pásy. Takže problém v samotné konstrukci není.

Prošlé hasicí přístroje, jeden východ. Obyvatelé domu varovali, že je nebezpečný

Lidovky.cz: Postupovali by pražští hasiči podobně v takovéto situaci?
Důležitý je začátek, tedy jakou prvotní informaci dostaneme od operačního střediska. V Praze je oproti dalším městům deset hasičských stanic, kdy každá je vybavena automobilovou výškovou technikou.

Lidovky.cz: Šli by i naši hasiči zachraňovat do budovy, nebo by se pokusili dostat k lidem zvenku?
Určitě zevnitř. Podívejte, máte omezené množství času a vy musíte dostat co nejvyšší počet lidí ven. Samozřejmě se používá hasební látka, kterou je nutné dát zevnitř. Další komplikací je kouř, proti kterému máme speciální vyváděcí masky.

Lidovky.cz: Zažil jste osobně nějaký podobný požár?
Tak rozsáhlý požár v Praze určitě nebyl, asi ani v České republice. Jedinou trošku podobnou situaci shledávám u požáru pražského hotelu Olympik v 90. letech.

Požár bytového domu v Londýně

Nejméně šest lidí zahynulo při mohutném požáru, který v noci na středu zachvátil výškovou obytnou budovu v západní části Londýna. Oznámila to dnes londýnská policie s tím, že bilance počtu mrtvých zřejmě ještě poroste. Více než 50 lidí bylo při požáru zraněno.

"V tuto chvíli můžeme potvrdit šest obětí na životech v důsledku požáru v Severním Kensingtonu," uvedla londýnská policie na twitteru. "Toto je velmi raná fáze vývoje a očekáváme, že toto číslo poroste," uvedla policie.

Hasiči požár ještě před polednem stále neměli zcela pod kontrolou. Jeho příčina zůstává neznámá a mluvčí londýnských hasičů vyzvala, aby se o ní nespekulovalo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.