Lidovky.cz

Osvítila La Scalu, dnes je z proslulé sklárny ruina. Zachránit ji chce absolventka

Česko

  6:00
KAMENICKÝ ŠENOV / PRAHA - Vrátit lesk kdysi světově proslulé továrně na výrobu lustrů značky Elias Palme by chtěla absolventka architektury. Výrobky z fabriky v Kamenickém Šenově na Liberecku svého času končívaly na těch nejprestižnějších adresách světa, z budovy však dnes zbývá jen ruina. Mladá architektka Tereza Šváchová má ale vizi, jak by objekt mohl opět získat smysl. Ráda by z něj vytvořila expozici lustrů, projekt se zamlouvá místní radnici, podporu mu vyjádřily i některé místní firmy a také liberecké hejtmanství.

Bývalá továrna Elias Palme je historicky patrně nejcennější budovou v Kamenickém Šenově. foto: MAFRA

„Mým cílem je vytvořit nové místo k setkání, sdílení a prožitku. Místo, které bude živoucí součástí města Kamenický Šenov. Návštěvníkovi má být průvodcem v Příběhu lustru, novodobé expozici lustrů a svítidel, která neexistuje zatím nikde ve městě,“ přiblížila serveru Lidovky.cz podstatu své myšlenky Šváchová. Vizi rozpracovala v diplomové práci, s níž loni absolvovala na ČVUT. Právě její diplomka se má stát základem, z něhož by měla obnovená budova s přezdívkou Eliáška vzejít.

Kyselka smutku a naděje. Zaniklý svět kdysi světoznámých lázní

Továrna firmy Elias Palme nesoucí jméno rakousko-českého podnikatele vyrostla v roce 1905, jednu dobu v ní pracovalo na pět set lidí. Fabrika se ze všeho nejvíce soustředila na produkci špičkových lustrů. Výrobky z tohoto závodu od 20. let minulého století postupně zdobily Královskou operu v Římě, budovy opery La Scala v Miláně, hotel Waldorf Astoria v New Yorku či proslulou operu v Sydney, lustr pro římskou operu byl se svými deseti metry v průměru ve své době největší na světě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.