Lidovky.cz

Zátěžový test boje s českým rasismem. Selhaly YouTube i policie, říká právnička

Česko

  6:00
PRAHA - Sociální síť YouTube nechává bez povšimnutí otevřeně rasistické příspěvky. Už roky například na této platformě visí video, které hanlivě tematizuje vyhlazování Romů. Síť je ani přes upozornění neodstranila. Laxní přístup YouTube vyplývá z monitoringu české neziskové organizace In Iustitia, která se zabývá podporou obětí trestných činů z nenávisti. Monitoring proběhl na základě přijatého opatření Evropské komise, které má sociální sítě zavazovat k odstraňování nenávistných příspěvků.

Střet mezi policií a příznivci lídra ultrapravicové Národní demokracie Adama A. Bartoše (březen 2016). foto:  Michal Šula, MAFRA

„Co nás překvapilo, byla absolutní nečinnost YouTube. To jsme vůbec nečekali, je to alarmující,“ přiblížila serveru Lidovky.cz nejsilnější zjištění z monitoringu právnička Klára Kalibová, která je ředitelkou zmíněné neziskové organizace In Iustitia. „Nezaznamenali jsme žádnou reakci na 26 ohlášených příspěvků umístěných na této platformě,“ upřesnila čísla právnička.

Zpráva o nenávisti v Česku: chtěli zapálit Roma, zastánci migrantů hrozili smrtí

Testování vycházelo z přijaté dohody pro potírání nenávistných projevů v kyberprostoru (Code of Conduct on Countering Illegal Hate Speech Online), na níž se v květnu 2016 domluvila Evropská komise s největšími provozovateli sociálních sítí Facebook, YouTube, Twitter a Microsoft. Uvedené platformy mají na základě opatření účinně potírat nenávistné příspěvky, které se mezi jejich uživateli objeví. První kolo testování dodržování dohody proběhlo loni, Česko se však zúčastnilo až druhého kola monitoringu uskutečněného letos na jaře.

„Radikalizace mladých lidí často probíhá na síti, Code of Conduct je tak příspěvkem v boji proti terorismu,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz smysl předpisu mluvčí Evropské komise pro spravedlnost, spotřebitele a rovná práva mužů a žen Christian Wigand. Zmíněný resort je v kompetenci Věry Jourové, která projekt iniciovala. „Chceme tím ujistit, že online svět není světem bez pravidel a zákonů,“ dodal Wigand.

Facebook odstranil dvě třetiny nahlášených příspěvků

Nenávist na evropské síti

Druhého kola monitoringu sociálních sítí na základě přijatého Code of Conduct se účastnilo 24 zemí Evropské unie včetně České republiky. Z testu vyplývají mimo jiné následující fakta:

  • Dohromady bylo nahlášeno téměř 2600 nenávistných příspěvků. Sociální sítě jich odstranily 1 522 (59,1 procent), Český republika s 47 procenty odstraněných komentářů skončila na 16. místě. První bylo Maďarsko s 94 procenty smazaných komentářů.
  • V rámci testu bylo policii oznámeno 212 příspěvků, zdaleka největší podíl na tom má s 97 podněty Česká republika.
  • Na českém Facebooku se nejméně odstraňovaly nenávistné příspěvky vůči Romům (zůstalo jich 13, na druhou stranu jich byl přes 20 smazáno) a migrantům (11).
  • Celkem 88 z 99 nahlášených českých příspěvků odpovídalo podle In Iustitia trestnému činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob, těchto komentářů byla smazána zhruba polovina.

V českém prostředí provedla monitoring právě In Iustitia. V období mezi březnem a květnem nahlásila správcům sociálních sítí Facebook a YouTube (Microsoft a Twitter vynechala) 99 vybraných příspěvků. Šlo o komentáře, které podle závěru organizace odpovídaly některému z trestných činů z nenávisti (nejvíce bylo zastoupené podněcování k nenávisti vůči skupině osob). Komentáře nejčastěji mířily na Romy, imigranty a jiná cizí etnika.

Výsledek? Facebook reagoval na všechny podněty Kalibové a jejich lidí, nejčastěji začal konat do dvou dnů od nahlášení příspěvku. Finální skóre Facebooku je, že po upozornění odstranil dvě třetiny nahlášených příspěvků. Nicméně některé otevřeně rasistické výkřiky posoudil jako nezávadné. Ve skupině Nechceme živit Romské obyvatelstvo tak třeba zůstal komentář „Mrtvý cigoš, dobrý cigoš....!!!!“.

S podstatně horší bilancí vyšla z monitorování sociální síť YouTube, která nejenže neodstranila žádný z nenávistných komentářů, ale všechny podněty In Iustitia nechala bez povšimnutí. Snadno si tak lze například na této platformě přehrát video, v němž objevuje text „Stoupá rom za romem – sieg heil sieg hail. Komínovým otvorem. Plynové komory na místo podpory jsou vaše poslední stanice. Kurvy černý spadla klec, čeká na vás všechny pec.“

Navzdory zjevnému excesu serveru YouTube a ne zcela důslednému počínání platformy Facebook si Evropská komise výsledky monitoringu v Česku pochvaluje. „Počet odstraněných příspěvků je jen lehce pod evropským průměrem. Jednotlivé společnosti se musí stále zlepšovat, ale jdou správným směrem,“ říká Wigand. Podle jeho mínění není cílem odstranit všechny nahlášené příspěvky, ale jen ty skutečné trestné. S dalším kolem monitoringu se počítá na začátku příštího roku.

Většinu oznámení hodila NCOZ do koše

Součástí testování sociálních sítí Facebook a YouTube v Česku bylo nahlášení téměř všech vybraných nenávistných příspěvků (celkem 97) elektronickou cestou policii. In Iustitia použila speciální Formulář pro hlášení závadového obsahu v síti internet, který policie za tímto účelem na svém webu zřídila. Formulář spravuje odbor kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Populárními transparenty byly: "V ČR imigranty nechceme" nebo "Stop invazi...
V řadě pohraničních oblastí, kde etnické menšiny pokračují v bojích proti...

Z téměř stovky nahlášených slovních útoků NCOZ vyhodnotila 60 z nich tak, že jsou nezávadné a skončí bez jakéhokoliv postihu, mimo jiné i nenávistný komentář „Kurva ta Evropa není nafukovací. Kdy už konečně začnou ty čmoudy střílet hned jak se k ní přiblíží.“ Kalibová tuto bilanci považuje za alarmující. „To je totální nesmysl, rozhodně tam byla spousta trestných činů. Je to pro mě naprosto šokující situace,“ podotkla právnička s tím, že neochota NCOZ postupovat podněty na příslušné oddělení je vážný problém.

Třicet podnětů na jednom oddělení

NCOZ reaguje na výtky Kalibové jednoduše. „Pracoviště, které obdrželo podněty od In Iustitia, je vyhodnotilo a ty, které mohly naplňovat skutkovou podstatu některého z trestných činů, postoupilo příslušnému policejnímu orgánu k přijetí dalších opatření,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. V rukou policie tak skončilo zhruba 30 podnětů, jimiž se vážně zabývá.

Co prošlo na NCOZ

Z 97 nahlášených nenávistných komentářů došla NCOZ k závěru, že 60 z nich jsou v pořádku a nezasluhují žádný postih. Jsou mezi ni mi i následující:

“VYHLADIT TEN CIGÁNSKEJ KSINDL....BEZCENÝ VYKURVENCI"

"Uříznout řediteli a tomu kozomrdovi hlavy, aby žáci viděli, co je to opravdu islám !!!“

"Kurva ta Evropa není nafukovací. Kdy už konečně začnou ty čmoudy střílet hned jak se k ní přiblíží."

"Zkurveny muslo psi!!!! Do plynu vsechny i s matkama a fotrama!!"

Nicméně v této souvislosti Kalibová upozorňuje, že předané podněty od NCOZ skončily na jednom a tom samém obvodním oddělení. Jinými slovy to může způsobit zahlcení zmíněného oddělení, což povede k ohrožení efektivního vyřešení případů. Podle Kalibové to jen ilustruje situaci, kdy si česká policie nevypracovala systematický a funkční přístup k boji s kriminalitou z nenávisti.

Osud zmíněného formuláře navíc není jistý, dost možná ze stránek policie zmizí. „V tuto chvíli probíhá vyhodnocení efektivity fungování zmíněného formuláře a o tom, jakým způsobem bude případně modifikován, není rozhodnuto,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. „Mnohem efektivnější je zřídit takovou hot line, která bude dle IP adresy oznamovatele, či jeho vlastní dobrovolné identifikace, ‚spravedlivě‘ distribuovat nápad trestné činnosti na jednotlivé policie,“ nabízí cestu právnička Kalibová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.