Lidovky.cz

Únikům ze spisů musí zabrání policie a státní zástupci, řekl Sobotka před komisí

Česko

  9:36aktualizováno  14:16
PRAHA - Únikům z vyšetřovacích spisů musí zabránit hlavně policie a státní zastupitelství. Novinářům to v úterý řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po výslechu před sněmovní komisí, která se zabývá úniky ze spisů. Pokud komise dospěje k závěru, že bude potřeba změnit zákony, bude to podle Sobotky jeden z úkolů pro příští vládu. Před komisí vypovídal i olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan.

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci pro jadernou energetiku. foto: ČTK

Podle Sobotky byl jeho výslech krátký a stručný. „Nebylo tam žádné překvapení. Já jsem těžko mohl vypovídat o nějakých konkrétních záležitostech, protože s žádnými konkrétními záležitostmi nemám nic společného. Já nejsem spojen s žádnou kauzou jakéhokoliv zveřejňování informací z nějakých trestně právních spisů,“ řekl Sobotka.

Sobotku komise pozvala na návrh Radka Vondráčka (ANO), kterého zajímal uniklý e-mail někdejšího šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla. Sobotkovi v něm údajně píše, že nahlížel do živého spisu v kauze společnosti OKD. Sobotka označil záležitost za „úplný nesmysl“.

Premiér zdůraznil, že únik e-mailů byl způsoben trestnou činností a případ vyšetřuje policie na základě jeho trestního oznámení. „A v žádném případě se nic z toho nedotýká mé osoby a nic z toho se netýká čehokoli, co by souviselo s nějakými trestněprávními spisy,“ řekl Sobotka.

Uvedl také, že se členy komise probíral svoje pravomoci směrem ke Generální inspekci bezpečnostních sborů, která spadá pod úřad premiéra.

Ištvan: žalobci informace nepouštějí

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se domnívá, že je potřeba přijmout soubor opatření, aby se zamezilo únikům informací ze spisů. Státní zastupitelství podle něj nejsou slabým článkem systému. Řekl to dnes novinářům po výpovědi před sněmovní komisí, která se zabývá úniky informací z vyšetřovacích spisů policie.

Poslance podle Ištvana zajímalo, jak státní zastupitelství vnímá úniky, jak jsou vyšetřovány, kolik takových úniků Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje nebo zda se podařilo zjistit zdroje těchto úniků. Informoval je také o tom, jak státní zastupitelství nakládá s osobními údaji a že existuje několik kontrolních mechanismů. „Informace, které v minulosti zazněly, že státní zastupitelství má být slabým článkem, je zjevný nesmysl,“ řekl Ištvan.

Kromě potřeby kontrolních opatření by podle Ištvana měla vzniknout také analýza, která se týká zveřejňování různých informací ze spisů v médiích a práv či povinností novinářů. „Je třeba řešit nejen odkud informace uniká, kdo ji zprostředkovává nepovolaným osobám, ale je třeba se i podívat, za jakých okolností mohou být zveřejňovány v médiích,“ uvedl Ištvan. Dodal, že úniky mohou ohrozit třeba právo obviněných na spravedlivý proces.

Před poslanci mluvil také o blíže neuvedeném technickém opatření, které v jednom případě státní zástupci použili a podle Ištvana zjistili, že informace unikly od advokáta. Otázky, které od poslanců dostal, prý Ištvana nepřekvapily.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.