Lidovky.cz

Bývalý ředitel Finanční správy: Nahrávka může ukazovat na porušení mlčenlivosti

Česko

  15:14aktualizováno  18:06
PRAHA - Nahrávka, ve které hovoří bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) o firmě FAU může naznačovat porušení daňové mlčenlivosti. Vyplývá to z vyjádření daňového experta společnosti Apogeo Jiřího Žežulky. Pokud byla nahrávka pořízena před tím, než se firma FAU dostala do insolvence, tak je podle něj velice pravděpodobné, že někdo z Finanční správy porušil mlčenlivost.

Jiří Žežulka v roce 2014. foto:  František Vlček, MAFRA

Samotná kauza (více čtěte zde) podle Žežulky, který byl od května do října 2014 pověřen řízením Finanční správy, může souviset s jednáním a chováním společnosti ještě před příchodem Babiše do funkce ministra.

Finanční správa: Pracujeme na základě analýz, a ne zadání

Finanční správa pracuje samostatně na základě vlastní analytické činnosti, a nikoliv na základě zadání. V jednotlivých případech je vázána mlčenlivostí a žádné informace třetím osobám, tedy ani ministru financí neposkytuje. Správa to uvedla v pondělním vyjádření.

Reagovala na nahrávku, na níž předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad v areálu Prechezy, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil.

"Finanční správa je připravena svůj postup v daném případě v plném rozsahu obhájit a své důkazy a argumenty již také sdělila Nejvyššímu správnímu soudu. Abychom se mohli vyjádřit k podrobnostem daného případu, uvítali bychom, aby nás daňový subjekt zbavil mlčenlivosti," uvedla Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení správy.

„Bylo by zajímavé zjistit, ze kterého data ta nahrávka je. Bývalý ministr financí tam mluví celkem konkrétně o dluhu na DPH a dokonce se tam vyslovuje i k nějaké částce. A jestli to bylo ještě předtím, než ta informace prosákla na veřejnost, tedy než se firma dostala do insolvence, tak je velice pravděpodobné, že někdo z Finanční správy porušil mlčenlivost,“ uvedl Žežulka. Přitom k informacím z živých kauz by podle něj neměl mít přístup ani samotný ministr financí.

Babiš se na zveřejněné nahrávce zmiňuje o firmě FAU, která se dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. „Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 milionů korun,“ řekl mimo jiné Babiš na nahrávce. V pondělí uvedl, že během svého působení v čele ministerstva finanční a celní zprávu nijak nezneužíval (více čtěte zde).

Žežulka dále řekl, že společnost FAU obchodovala s pohonnými hmotami a obchodování s nimi bylo v hledáčku Finanční správy zhruba od roku 2011. „Z tohoto pohledu ta kauza může souviset ještě s jednáním a chováním společnosti před příchodem bývalého ministra Babiše,“ uvedl.

Zároveň řekl, že za jeho působení v čele Finanční správy se nikdy nestalo, že by správa byla úkolována ministrem financí. „A věřím, že tomu nebylo jinak ani po mém podchodu. Takže Babiše osobně nepodezírám, že by dal nějaký úkol nebo zadání Finanční správě a ta podle toho konala,“ dodal.

U soudu jsou dvě stížnosti spjaté s firmou FAU, hájí postup úřadů

U Nejvyššího správního soudu (NSS) momentálně čekají na rozhodnutí dvě kasační stížnosti spjaté s firmou FAU, o které bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) hovoří na nedávno zveřejněné nahrávce. Jednu stížnost podalo Odvolací finanční ředitelství, druhou Generální ředitelství cel.

Úřady ve stížnostech hájí svůj postup vůči firmě, která následně skončila v insolvenci a konkurzu. Krajský soud v Ostravě v minulosti rozhodl ve prospěch firmy a rozhodnutí finanční správy i celníků zrušil.

Jednu kasační stížnost obdržel NSS v červenci, druhou v srpnu, zatím podle mluvčí soudu Sylvy Dostálové nelze předjímat, kdy padne rozhodnutí.

Ve sporu s celníky jde o dodatečné platební výměry na spotřební daň z minerálních olejů za květen a červen 2013. Firma FAU oleje dovezla z Rakouska. Rozhodnutí krajského soudu označuje úřední postup za absurdní a formalistický.

Další větev sporu se odvíjí od zajišťovacích příkazů vydaných Speciálním finančním úřadem. Podle Hospodářských novin úředníci po firmě FAU v podstatě vymáhali DPH za jeden obchod dvakrát. Krajský soud posléze označil zajišťovací příkazy za nezákonné.

Odvolací finanční ředitelství spolu s kasační stížností podalo také žádost o přiznání odkladného účinku. Poukázalo na to, že po zrušení zajišťovacích příkazů krajským soudem je nutné peníze vrátit, hrozí také povinnost uhradit případnou škodu. Úřad se obává, že z firmy už později peníze nevymůže, i kdyby se ukázalo, že jeho postup byl správný.

Nejvyšší správní soud žádosti nevyhověl. "Přiznání odkladného účinku musí být vyhrazeno pro ojedinělé případy," stojí v usnesení.

FAU má sklad v areálu Prechezy, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již uvedl, že požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu finanční správy v souvislosti s kauzou.

Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup v případě firmy byl v souladu se zákonem a zda ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v rozporu se zákony.

Celou diskusi vyvolala nahrávka, kterou v neděli zveřejnil anonymní Twitterový účet Skupina Šuman, kde už se v minulosti objevilo několik nahrávek s Babišem. Někdejší ministr na novém záznamu hovoří o firmě FAU, která se loni v říjnu dostala do insolvence a o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na bezmála minutové nahrávce. Není jasné kdy a s kým mluví.

Obchodník s pohonnými hmotami FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert, který donedávna patřil Babišovi a teď je součástí jeho svěřenských fondů. Nahrávka podle některých politiků vyvolává dojem, že Finanční správa jednala v Babišovu zájmu. Podle ministra vnitra a úřadujícího šéfa ČSSD Milana Chovance nahrávka jen potvrzuje správnost Babišova odvolání z vlády. Policie by měla říct, jestli je nahrávka pravdivá nebo ne, uvedl Chovanec.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby o prověrce daňové správy byla informována vláda, případně i veřejnost. Z nahrávky podle něj vyplývá, že Babiš měl k dispozici informace z živých případů dozorových orgánů.

Podobně se ke kauze vyjádřil i ministr zahraničí a lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten řekl, že je velké podezření, že v případě insolvence firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta.

„Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak Andrej Babiš si počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň,“ myslí si Zaorálek.

Věc by podle něj měly prošetřit policie a státní zastupitelství, protože existuje podezření ze spáchání trestného činu. „Já doufám, že policie a státní zástupci budou jednat řádně a tak, jak mají, a nenechají se zmást nebo ovlivnit výroky některých politiků. Mám na mysli třeba některé velice nešťastné výroky ministra spravedlnosti pana (Roberta) Pelikána (ANO),“ řekl. Pelikán tento měsíc v rozhovoru v týdeníku Respekt řekl, že policejní žádost o vydání Babiše ke stíhání kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo má ovlivnit volby.

Ke kritice se připojil i šéf ODS Petr Fiala. „Babišovo ‚naši klekli na‘ zní jak ze žargonu podsvětí. Alespoň před volbami víme, co znamená jeho heslo ‚řídit stát jako firmu‘“, napsal Fiala na Twitteru. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje případ FAU jen za špičku ledovce. „Náhrady škod zaplatíme všichni. Ti, co jsou za škody odpovědní, však musí být potrestáni,“ uvedl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.