Lidovky.cz

Babiš odhalil program: odmítá euro, chce zavření evropské hranice

Česko

  11:00aktualizováno  12:27
PRAHA - Hnutí ANO nechce za současných podmínek a situace v eurozóně přijímat euro. Zaměstnancům chce zrušit nynější tzv. superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma sazbami daně z příjmů 19 a 23,35 procenta z hrubé mzdy. ANO to uvádí ve svém volebním programu s heslem Teď, nebo nikdy, který v neděli novinářům představil předseda hnutí Andrej Babiš.

Andrej Babiš na tiskové konferenci hnutí ANO 3. září 2017 v Centru pohybové medicíny. foto:  Petr Topič, MAFRA

Babiše bych vydal, ať dostane příležitost se obhájit, říká europoslanec Telička

V současné době platí zaměstnanci daň z příjmů 15 procent vyměřené z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To odpovídá sazbám 20,1 a 23,35 procenta. Proto chce ANO zavést dvě nové sazby, které podle něj pokryjí i existující solidární přirážku. Pro zaměstnance chce zavést výdajový paušál ve formě slevy na pojistném, představovat by měl 500 korun měsíčně.

Tisková konference hnutí ANO 3. září 2017 v Centru pohybové medicíny.
Ministr financí Ivan Pilný sedí v publiku během představení nového volebního...

ANO chce také prosadit zákon o klíčových stavbách a slibuje, že do roku 2021, tedy do konce následujícího volebního období, postaví mimo jiné 170 kilometrů dálnic. Babiš také řekl, že chce kvůli zjednodušení pravidel pro výstavbu nový stavební zákon i nový zákon o veřejných zakázkách.

Daňový dopad návrhů ve volebním programu představuje podle Babiše 46 miliard korun. „Jsme přesvědčeni o tom, že to ustojíme,“ ujistil. Hnutí ve svém programu uvádí, že bude usilovat o vyrovnaný rozpočet. „Zároveň říkáme, že pokud budou na stole efektivní investice, tak samozřejmě vyrovnaný rozpočet není mantra,“ dodal.

V oblasti podnikání slíbil lídr liberecké kandidátky Jiří Bláha, že podnikatelé budou moci všechny záležitosti se státem vyřídit elektronickou komunikací na jednom místě. Také změny předpisů by měly vstupovat v účinnost k jednomu datu, nejlépe k 1. lednu. ANO chce vrátit do základních škol praktickou výuku a zavést mistrovské zkoušky. „Nastavíme jednoduchá pravidla a pak už necháme živnostníky, firmy a podnikatele pracovat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti bez zbytečné zátěže, omezování a nařizování,“ popsal.

„To co bylo zveřejněno, já osobně nepovažuji za ucelený ekonomický program. Jde o soubor jednotlivých opatření, z nichž mnohá v těch jednotlivostech by dávala smysl, ale chybí tomu ta nadstavba,“ komentoval pro ČTK ekonomickou část programu ANO hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Poukázal na to, že všechna opatření, která se dotýkají výdajů, jsou ve směru jejich zvýšení. Naproti tomu všechna navržená opatření týkající se rozpočtových příjmů znamenají jejich snížení.

Podle Sobíška nemohou daná opatření ve výsledku makroekonomicky fungovat, nebo budou účinná jen v případě dostatečně rychlého růstu ekonomiky. „Ale potom je zase problémem, že půjde o program, který je procyklický,“ poznamenal.

Babiš: Musíme bojovat za bezpečnost lidí

Hnutí ANO zároveň zdůrazňuje nutnost uzavření vnější evropské hranice a důslednou obranu proti nelegální migraci. Ministr obrany a předseda pražské organizace ANO Martin Stropnický vyzdvihl z hlediska obrany a bezpečnosti země její členství v NATO.

„Lidé se musí cítit bezpečně. Musíme bojovat za bezpečnost našich lidí, o bezpečnost Evropy,“ řekl Babiš. Upozornil, že ČR je šestou nejbezpečnější zemí na světě a že je prvořadým úkolem státu, aby to tak zůstalo.

V oblasti bezpečnosti zmínil také boj proti terorismu. Písemná podoba volebního programu dodává, že EU musí čelit rovněž problému „extrémního islamismu“. „Plně sdílíme obavy našich lidí. Nechceme se podílet na vytváření atmosféry strachu, ale považujeme za jednoznačnou povinnost státu zajistit občanům bezpečí. V tomto ohledu bude ČR aktivně podporovat definitivní poražení tzv. Islámského státu,“ stojí v dokumentu.

Rozhodnutí o přijímání uprchlíků musí podle ANO zůstat v kompetenci jednotlivých států a migraci je nutné řešit mimo evropský kontinent v rámci mezinárodních operací EU a NATO. „To je nejen náš národní zájem, ale i zájem celé Evropy, za který musíme v Bruselu bojovat,“ píše se v programu, který má čtyři desítky stran.

Z dokumentu nazvaného „Teď, nebo nikdy“ také vyplývá, že ANO chce navyšovat peníze pro zpravodajské služby na dvě procenta HDP, protože právě zpravodajci mají podle hnutí hrát hlavní roli v odvrácení teroristických hrozeb. Cílem hnutí je mít 30 000 až 35 000 vojáků vybavených špičkovou technikou.

Ministr obrany Stropnický dodal, že aby Česko zůstalo bezpečné, musí se nadále opírat o spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. „Kdo zpochybňuje členství, nemůže to myslet s obranou naší země vážně,“ podotkl. Stropnický počítá s další přítomností českých vojáků v misích, vyzdvihl také důležitost aktivních záloh. V novele branného zákona je prostor pro dobrovolný jednorázový vojenský výcvik, který by trval pět týdnů. Do škol by chtěl znovu zavést brannou výchovu.

V EU je podle ministra potřeba usilovat o vytváření nových aliancí nad rámec formátu Visegrádské skupiny. Babiš ve vztahu k Evropské unii uvedl, že v Bruselu je třeba prosazovat českou národní identitu. Doplnil, že zavedení eura podle něj v současné době není pro ČR výhodné.

Klouzavý mandát pro poslance a senátory

ANO chce zavést klouzavý mandát pro poslance i senátory. Do Senátu by se mělo volit jen v jednom kole místo nynějších dvou. Také počet ministrů by se měl snížit ze 16 na 13. „Ministr má pracovat ve vládě, na úřadě, ne sedět ve sněmovně,“ prohlásil Babiš. Poslancům chce ANO na celé volební období zmrazit platy na současné výši.

Pokud se poslanec nebo senátor stane členem vlády, musí své místo přenechat náhradníkovi a věnovat se řízení svého resortu, stojí v programu. Podle dosavadní praxe si řada ministrů ponechává svůj poslanecký nebo senátorský mandát. Zatímco za poslance může nastoupit náhradník, který ve volbách skončil „pod čarou“ a do Sněmovny se nedostal, v senátních volbách skončí na druhém místě senátorův konkurent z druhého kola volby. Způsob hledání náhradníka za senátora ANO v materiálu nespecifikuje. Od zrušení druhého kola voleb do Senátu si ANO slibuje snížení nákladů a vyšší volební účast.

Poslancům a senátorům chce ANO zrušit paušální náhrady. Dostávat by měli jen prokázané a účelně vynaložené náklady, které se budou zveřejňovat na parlamentním webu.

Ve vládě chce zrušit například funkci ministra pro lidská práva a legislativu, kterou v současné době zastává sociální demokrat Jan Chvojka. Problematika by se měla přesunout pod ministerstvo spravedlnosti. Nyní ho vede Robert Pelikán z ANO. Spojit by se mělo také ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí.

„Ty agendy jsou hodně propojené. Jsou tam dneska věcné nesmysly. Spíše to dřív fungovalo tak, že kdo měl větší lokty, víc si utrhnul z toho společného,“ řekl novinářům ke spojení obou ministerstev nynější ministr životního prostředí Richard Brabec. „Já si umím velmi dobře představit, protože zemědělci jsou největší, nejzásadnější a nejvýznamnější hospodáři v krajině, že prostě pokud bude dobrý ministr, tak to může být zároveň velmi dobře ministr zemědělství i ministr životního prostředí,“ popsal.

Třetím členem vlády, jehož funkce by měla podle ANO zaniknout, je člen vlády zodpovědný za vědu a výzkum. Nyní tuto funkci zastává vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Jeho náplň práce by si měla rozdělit ministerstva průmyslu a školství.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.