Lidovky.cz

Škoda za 753 milionů a evakuace tří tisíc lidí. Soud rozplete gigantický výbuch v Unipetrolu

Česko

  5:00
PRAHA / ZÁLUŽÍ U LITVÍNOVA - Největším případem svého druhu za posledních dvacet let se probírá mostecký okresní soud. Na stole má obžalobu dvou zaměstnanců petrochemické firmy Unipetrol, na nichž leží odpovědnost za škody způsobené masivním výbuchem v závodu firmy v Záluží u Litvínova. Podle státního zástupce včas nespustili bezpečnostní opatření, aby explozi předešli. K havárii došlo v srpnu 2015. Zaměstnanci v případě uznání viny mohou strávit až 8 let ve vězení.

Oblaka dýmu a oheň nad budovou Unipetrolu. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Podání obžaloby serveru Lidovky.cz potvrdila šéfová státních zástupců v Mostě Naďa Voláková, dvojice pracovníků se bude zodpovídat z obecného ohrožení z nedbalosti. „U zdejšího soudu od roku 1995, odkdy působím jako soudce, obdobná věc srovnatelná s touto věcí nenapadla,“ sdělila pak serveru Lidovky.cz soudkyně Okresního soudu v Mostě Bohumila Huňáčková, která kauzu vyřizuje.

Výbuch přišel Unipetrol na 14 miliard, své stíhané zaměstnance však brání

Exploze otřásla etylenovou jednotkou závodu Unipetrolu v Záluží u Litvínova 13. srpna 2015 dopoledne. Na počátku havárie vedoucí k výbuchu stála špatná komunikace uvnitř závodu, kvůli níž se dramaticky zvýšil tlak v potrubí. Pnutí následně uvolnilo těsnění u pojistného ventilu a jednotku začal ve velkém prostupovat propylen. Když se látka dostala do kotelny, vznítila se a v jednotce došlo k výbuchu. Po závodu se poté rozšířil požár.

Favorit 30 let

Podle státního zástupce dvojice obžalovaných zaměstnanců mohla explozi do značné míry předejít, kdyby se držela vnitřního havarijního plánu podniku. „Z nedostatečné opatrnosti nezajistili včas spuštění vodních a parních clon, a tím nezabránili výbuchu oblaku prostorem plující výbušné směsi uniklého propylenu se vzduchem,“ zní klíčová pasáž obžaloby, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Obžalovaní: šéf výrobny a dispečer havarijních služeb

Jeden ze dvou aktérů nadcházejícího líčení u soudu v době havárie působil přímo jako vedoucí výrobny etylenové jednotky, druhý zastával funkci dispečera havarijních služeb na velíně jednotky. Oba přitom podle obžaloby měli dost informací, aby k ochranným opatřením přistoupili. Na uniklý propylen je upozornil alarm a zároveň je o úniku informovali vysílačkou operátoři. Paradoxem zůstává, že operátory k prověření situace vyslali právě obžalovaní.

„Z nedbalosti ztížili odvrácení a zmírnění obecného nebezpečí, protože porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání a funkce, čímž způsobili škodu velkého rozsahu,“ zní klíčová pasáž obžaloby. Státní zástupce jim za jejich počínání vystavil následující účet: na strojním zařízení a budově jednotky zůstala škoda ve výši 753 milionů korun, z místa pak musel podnik evakuovat 3 132 zaměstnanců. Pokud se před soudem neobhájí, v krajním případě mohou skončit na 8 let ve vězení.

Vedení firmy Unipetrol vnímá kauzu opačně, za dvojicí svých obžalovaných pracovníků stojí. „Dle našeho názoru se naši kolegové nedopustili žádného pochybení a je tedy přirozené, že zůstávají i nadále v pracovním poměru,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Petr Kaidl. Zda oba zaměstnance Unipetrol nechal na jejich původních pozicích, odmítl mluvčí prozradit.

Záchranná služba potvrdila zatím jedno zranění, lékaři ošetřili čtyři hasiče.
Požár litvínovské chemičky Unipetrol.

Kauzu mají objasnit hlavně posudky

Petrochemický gigant posčítal celkové náklady spojené s explozí svého závodu v Záluží v mnohem vyšších řádech než žalobce. Havárie vyšla Unipetrol na 14 miliard korun. Rekonstrukce zničené jednotky si vyžádala 3,9 miliardy korun, zbytek firma určila jako ušlý zisk. Na zmíněné peníze by měla dosáhnout v podobě pojistného, ačkoliv dosud inkasovala jen část. „Jednání s pojistiteli stále probíhají. Dosud jsme zaúčtovali 10,7 miliard korun,“ upřesnil mluvčí Kaidl.

Nová jednotka

Následky výbuchu v Záluží zahladila masivní rekonstrukce poškozené jednotky, pracovalo se na ní 10 měsíců. Do plného provozu se dostala až 14 měsíců od exploze.
Součástí rekonstrukce byla výstavba čtyř nových pecí, oprava poškozeného komína či potrubních mostů.
Na opravách jednotky se dohromady odpracovalo více než milion hodin a denně se na ní podílela zhruba tisícovka zaměstnanců externích firem.

Výbuch a následný požár závodu v Záluží si vynutily nejvyšší stupeň pohotovosti hasičského záchranného sboru, na místo se sjelo přes 40 jeho jednotek. Na místě zasahovalo přes pět stovek členů sboru. Na největší havárii Unipetrolu po roce 1989 reagovala přilehlá města Most a Litvínov novým bezpečnostním opatřením, zavedla systém rozesílání varovných SMS pro případ podobných nehod.

Okolnosti výbuchu mají před soudem objasnit především poznatky ze znaleckých posudků, které pro vyšetřovatele zpracovaly Fakulta bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské, Technické univerzity Ostrava, Fakulta strojní ČVUT a hasičský záchranný sbor. Zda líčení odstartuje ještě letos, není jasné. „V současné době věc studuji, proto se k termínu hlavního líčení vyjádřit v tomto stádiu trestního řízení nemohu,“ vysvětlila soudkyně Huňáčková.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.