Lidovky.cz

Chtěl protestovat proti Prague Pride, ale policie ho zavřela. Totalitní postup, řekl soud

Česko

  6:00
PRAHA - Finanční zadostiučinění se od soudu dočkal Pavel M. za to, že mu policie zabránila projevit nesouhlas s pochodem hrdosti, jenž je součástí každoročního festivalu Prague Pride. Kriminalisté muže posadili do cely, jelikož měli vážné podezření, že se chystá průvod násilím narušit. Podle soudu však policie na takový postup neměla právo, její konání přirovnal k totalitním praktikám.

Prague Pride (ilustrační foto). foto:  František Vlček, Lidové noviny

Pavel M. strávil v cele více než čtyři hodiny. Policie ho sebrala ještě předtím, než se průvod vydal v centru Prahy na svou trasu. Za mřížemi jej policisté nechali do doby, než se účastníci pochodu rozešli. Incident se odehrál v roce 2014 v rámci každoročního festivalu Prague Pride, jenž tematizuje život sexuálních menšin. Obvodní soud pro Prahu 7 kauzu vypořádal v říjnu letošního roku, rozsudek doručil Pavlu M. uplynulý týden.

Nechceme toleranci, ale respekt, tvrdí organizátorka 'zbytečného festivalu' Prague Pride

Jeho příběh se začal odvíjet 6. srpna 2014 dopoledne. Policie ho v půl dvanácté v horní části Václavského náměstí požádala, aby se prokázal občanským průkazem. V tu dobu už měla poznatky, že předtím ve Vrchlického sadech u Hlavního nádraží uspořádal sraz odpůrců pochodu. Z Václavského náměstí měli příslušníci sexuálních menšin a jejich příznivci vyrazit na trasu. Pavel M. spolu s dalšími jim podle zjištění kriminalistů chtěli vstoupit do cesty.

„Úmysl napadnout pochod avizoval na internetu. Na srazu ve Vrchlického sadech u Hlavního nádraží měl předávat instrukce jednotlivým zúčastněným skupinám, které se měly podílet na narušení veřejného pořádku,“ sdělila serveru Lidovky.cz Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra, pod které policie spadá. Kriminalisté nechali Pavla M. po lustraci preventivně eskortovat do cely předběžného zadržení.

Organizátor protiromských demonstrací

Policie při tomto rozhodnutí vycházela z několika indicií. V první řadě u jednoho společníka Pavla M. zajistila čtyři kusy dělobuchů či samolepky s nápisem „Good Night Gay Pride.“ Celkem se měl Pavel M. domlouvat na vpádu mezi účastníky průvodu s pětadvaceti lidmi. Kriminalisté vycházeli i z informací, že je aktivistou neonacistické scény, příznivcem ultrapravicového hnutí Národní odpor a že o rok předtím organizoval nenávistné pochody proti Romům.

Pavel M. si po uplynutí pochodu a následném propuštění z cely nenechal zákrok policie líbit. V únoru 2015 ji požádal o odškodnění ve výši 45 tisíc, jeho podnět policie zamítla. Případ nakonec doputoval k soudu, protože muž podal na ministerstvo vnitra žalobu.

Spolu s ním se na soud obrátilo dalších sedm lidí, jichž se policejní zákrok v den průvodu rovněž týkal. V jejich případě ale policie tak zásadní podezření jako u Pavla M. neměla, po kontrole občanských průkazů jim „jen“ zakázala po dobu průvodu přibližovat se k jeho trase.

Symbolem průvodu jsou barvy.
Krojovaný jezdec na jednorožci v čele průvodu

V soudní síni si Pavel M. prosadil svou verzi, podle soudce Jana Kobera to policie se svou horlivostí přehnala. Prý zasáhla příliš brzy, bezprostřední nebezpečí účastníkům akce od něj nehrozilo.

„Pakliže policie sledovala pohyb žalobce od ranních hodin, nic jí nebránilo v této činnosti pokračovat a podobně výrazným způsobem zasáhnout do práv žalobce až v momentě, kdy podmínky pro služební zákrok budou bez pochybností naplněny,“ uvedl soudce v rozsudku, do něhož Lidovky.cz nahlédly.

‚Praktiky vlastní totalitním a autoritářským režimům‘

Uvězněním Pavla M. si podle soudce policie jen ulehčila práci. Její zákrok označil za nezákonný, navíc ho ostře zkritizoval. „Současně nelze než souhlasit s žalobou v tom smyslu, že takové praktiky jsou vlastní spíše režimům autoritativním či totalitním,“ uvedl Kobera. Policie tak marně vysvětlovala, že později by její zákrok nebyl účinný a vzhledem k mase pochodující ulicemi těžko proveditelný.

Pochody hrdosti

Historie světových LGBT festivalů sahá až do roku 1969, kdy se v reakci na policejní razii v americkém baru Stonewall Inn v newyorské Greenwich Village objevily první velké protesty tamní LGBT komunity. Stonewall Inn byl tehdy jedním z mála 'úkrytů' pro tamní gaye, lesby, bisexuály a transgender osoby, kteří se koncem 60. let ocitali na okraji společnosti.
V Evropě se první festival konal v roce 1972 v Londýně, do Prahy dorazil roku 2011. Pravidelně probíhá v srpnu, součástí programy jsou přednášky, besedy či filmové projekce s LGBT tematikou. Akce vrcholí karnevalovým průvodem.

Soud přiznal Pavlu M. odškodné ve výši 5 tisíc korun, což je částka vycházející z hodinové taxy určené Nejvyšším soudem za nezákonný pobyt ve vazbě. K tomu soudce Kobera stanovil roční úrok ve výši osmi procent z uvedené částky od 10. srpna 2015, kdy policii vypršela oficiální lhůta pro vyřízení žádosti Pavla M. o odškodnění. Žalobu ostatních soud zamítl, protože jejich vykázání vyhodnotil jako legitimní opatření.

Pavla M. i ostatní zastupoval advokát Robert Cholenský. Argumentaci soudu zčásti uznává, se všemi svými klienty zváží odvolání. „Pokud jde o toho úspěšného žalobce, tak jsem byl příjemně překvapený způsobem, jakým ho soud odůvodnil,“ řekl serveru Lidovky.cz Cholenský.

Porážku v případě Pavla M. podle všeho však ministerstvo vnitra nepřijme. „Jelikož se domníváme, že zákonné podmínky pro jeho zajištění splněny byly, zvažujeme možnost podání opravného prostředku,“ řekla mluvčí resortu Malá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.