Lidovky.cz

Rodiny dětí s rakovinou už nebudou ‚žít ve špitálu‘. Motol dal zelenou domu za peníze z charity

Česko

  5:00
PRAHA - Zatímco v komfortním mnichovském domě rodiny dlouhodobě nemocných dětí organizují společné popovídání u večeře, čeští rodiče přečkávají nelehkou situaci na stroze vybavené ubytovně. Nadační fond Ronalda McDonalda se přitom už patnáct let snaží prosadit vlastní záměr a postavit v areálu spádové nemocnice pro děti z celého Česka takto postiženým rodinám komfortnější dům. Boj o pomoc jeho zástupci s úřady dlouho prohrávali. Nyní už se čeká jen na podpis smlouvy, zjistil server Lidovky.cz.

Takhle vypadá standardní ubytování pro rodiny dlouhodobě nemocných dětí v Německu foto: Nadační dům Ronalda McDonalda

Náhradní domovy pro rodiny ve složité situaci mají pomoci především rodičům, aby mohli být dítěti, nejčastěji s onkologickým či srdečním onemocněním, co nejvíce nablízku a zároveň si nekomplikovali už tak dost narušený chod běžného života složitým cestováním po republice či nekomfortním ubytováním.

Domy Ronalda McDonalda

Po celém světě funguje aktuálně ve 43 zemích už 365 nadačních Domů Ronalda McDonalda. Každý rok síť takových domů pomůže více než šesti milionům dětí. První dům byl otevřen v roce 1974 ve Filadelfii v USA. V Evropě už stojí bezmála stovka těchto pomocných „center“.

Momentálně Motol nabízí rodinám zázemí v ubytovně kousek od dětského centra, za to ovšem musí rodiny platit a v případě naplněné kapacity sdílet pokoj i s jinými rodinami.

Jisté pohodlí tak rodiny sice mají, panelákový dům s nuzným vybavením jim ovšem nedovolí víc než přespat na posteli po nezbytně nutnou dobu. Vedle německých moderních domů, které nemají daleko k luxusním hotelům, však víc připomíná ubytovnu než náhradní domov.

Zatímco v Německu má každý moderně vybavený pokoj vlastní prosklenou koupelnu, v české ubytovně se musí rodiče smířit s obyčejným pokojem s výhledem na parkoviště a společnou koupelnou pro celé patro (viz fotogalerie).

Ubytovna pro rodiče dlouhodobě nemocných dětí v pražské motolské nemocnici.
Obývací pokoj v mnichovském domě.

A právě o prosazení německého standardu v českých podmínkách už patnáct let jedná nadační fond Dům Ronalda McDonalda, charitativní organizace založená fastfoodovým řetězcem McDonald’s, s motolskou nemocnicí v Praze. V areálu nemocnice by mohla za peníze z charity postavit komfortnější ubytovnu pro rodiny dlouhodobě hospitalizovaných vážně nemocných dětí s kapacitou 20 až 25 pokojů.

Na projekt má k dispozici zhruba 35 milionů korun, přičemž podle předběžných propočtů by se roční provoz takového domu blížil částce pěti milionů korun. Podstatnou částí přispěli do pokladny i v rámci charitativních akcí i samotní návštěvníci fastfoodového řetězce McDonald’s. Další podpora pochází od různých sponzorů a organizací.

Jasné spojení s červenožlutými restauracemi však přineslo české pobočce charitativní organizace spíše potíže. Její zástupci mají za to, že jim název spjatý s fastfoodovým retězcem při prosazování projektu uškodil, a proto dlouhá léta nedostal zelenou, ačkoliv fond funguje jako nezávislá organizace v nekomerční sféře.

Podle informací serveru Lidovky.cz je na obzoru zásadní zvrat, k podpisu smlouvy o výstavbě domu mezi nemocnicí v Motole a nadací by mělo dojít v řádu dní. „Projekt Nadačního fondu Ronalda McDonalda nemocnice Motol vítá a spolupráce se doufám ubírá správným směrem,“ sdělila redakci mluvčí nemocnice Pavlína Daňková s tím, že dům by měl vyrůst nedaleko dětského centra.

Na tomto pozemku by měl dům vyrůst.

Komfort pro rodiče i nemocného

Koncept moderního domu, postaveného přímo v areálu, stojí na jednoduché myšlence, která se osvědčila v zahraničí: rodiny žijí v náhradním, hezkém prostředí po dobu, kdy je dítě dlouhodobě hospitalizováno, a jsou při tom jen několik minut od lůžka svého dítěte, což je oboustranně prospěšné. Rodiče nemusí bydlet přímo v nemocnici, ať už na židli nebo na přistýlce přímo v pokoji pro těžce nemocné pacienty, mají možnost si odpočinout a sdílet své pocity v psychicky náročné situaci s dalšími rodiči.

Děti, které nejsou upoutané na lůžko, ale zároveň musí například dlouhodobě docházet na chemoterapii, pak v takovém domě mohou trávit čas se svými rodinnými příslušníky - v příjemnějším prostředí než v nemocničních pokojích. Právě to oceňují lékaři nejvíce.

Zahraniční studie už ukazují jasné výsledky - rodiny, které bydlely v komfortněji zařízeném domě, netrpěly tak silným posttraumatickým stresem jako ty, které těžkou životní situaci musely zvládat samy. Stálá přítomnost členů rodiny u dítěte totiž není prospěšná ani pacientovi ani jeho nejbližším, jak si mnozí myslí. Pro lékaře a další zdravotnický personál má takový dům i další výhody. Umožňuje jim co nejklidnější léčbu dětského pacienta, u nějž je nutný zvláště citlivý přístup, v brzkých ranních a večerních hodinách, aniž by nějak zvlášť zasáhla do jeho denního režimu.

Jedním ze silných zastánců tohoto řešení je německý lékař specializující se na dětskou kardiologii Peter Ewert, s nímž měl server Lidovky.cz možnost mluvit přímo v mnichovském domě u kliniky zaměřující se na srdeční potíže pacientů.

„Dům má tu výhodu, že rodiče mohou být kdykoli u svého dítěte do několika minut. Vidí jak na nemocnici, což je pro ně důležité, tak z druhé strany na zeleň,“ popisuje. Proč Česko ještě nemá takové možnosti, nechápe. „Skutečně nerozumím tomu, co je překážkou. Vždyť Praha není od Mnichova tak daleko,“ kroutí hlavou. 

Rodiče nemocných jako komunita

Podle Marka Šedivého, ředitele nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, by měla mít v chystaném objektu v areálu Motola každá rodina svůj vlastní pokoj s koupelnou. K dispozici by měla společnou kuchyň, kde bude mít každý svou lednici a skříňku na potraviny. K odpočinku by jim sloužil též obývací pokoj či hrací koutek pro děti. Pokoje jsou podle Šedivého až pro čtyři osoby.

Šedivý vyzdvihuje i komunitní aspekt celého projektu: „O provoz domu se bude starat správce s dobrovolníky, kteří se pokusí vytvořit domácí atmosféru. Bývá zvykem, že kromě starostí o dům dobrovolníci v některých dnech připravují snídani nebo večeři pro všechny,“ vysvětluje.

Podobné domy fungují například v Německu, Rakousku, Maďarsku a Polsku. „Věříme, že i čeští úředníci umožní takový dům postavit. Rodiny nemusí za pobyt platit, ale mohou fungování podpořit finančním darem, pokud to jejich sociální situace dovolí,“ představuje plány Šedivý.

Již v minulosti nadace několikrát jednala o možnostech výstavby domu na pozemku Motola. „Vždy jsme věřili, že k dohodě dojde a my budeme moci začít na Motole rozvíjet oblast péče orientované na rodinu, tak jak je to ve světě běžné. Zatím se tak nestalo,“ popisuje zádrhely šéf nadace.

Průtahy kvůli legislativě

V minulosti ovšem došlo k velkým administrativním průtahům kvůli převodu pozemku, protože vybraný pozemek nebyl v majetku nemocnice a probíhala výměna mezi magistrátem a fakultní nemocnicí. Poté se čekalo na následný zápis do katastru.

„V nedávné době právníci z advokátní kanceláře, která naši činnost podporuje, připravili další návrh, jenž zohledňuje současnou legislativu a ošetřuje aktivity našeho nadačního fondu v rámci nemocnice. Jednání v současnosti probíhají, my stále věříme, že se podaří najít řešení, jak v motolské nemocnici otevřít dům Ronalda McDonalda,“ vysvětlil Šedivý.

To by mohlo celý projekt rozhýbat i podle Motola. „V tuto chvíli je na stole jiný návrh ze strany nadačního fondu, který by celý administrativní proces velmi urychlil a po doladění některých právních detailů myslím dojde k dohodě velmi brzy,“ potvrdila mluvčí nemocnice Daňková.

A významném posunu v jednání mezi Nadačním fondem Ronalda McDonalda a Fakultní nemocnicí Motol potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví, které je od začátku o celé záležitosti informováno. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.