Lidovky.cz

Piráti koketují s radikální levicí, přihlásili se k hnutí řeckého marxisty Varufakise

Česko

  5:00
PRAHA - Když Česká pirátská strana ve sněmovních volbách vybojovala s více než deseti procenty třetí místo, přijímala gratulace ze spousty stran. Mezi blahopřáními se však objevilo jedno, které zapadlo. Na sociální síti Twitter kvitoval výsledek Pirátů bývalý řecký ministr financí z levicové síly Syriza Janis Varufakis, který sám sebe ve známé eseji v deníku Guardian vydané roku 2015 definoval jako nevyzpytatelného marxistu.

Pirátská strana - Ivan Bartoš. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jaká má být Evropa? Přečtěte si manifest Janise Varufakise, k němuž se přihlásili Piráti

Důvod jeho zdravice byl prostý. Dva z poslanců Pirátů přísluší do jím vedeného evropského hnutí Diem 25, které z radikálně levicových pozic usiluje o dramatickou reformu Evropské unie. „Smíšené pocity z českých voleb: dva zástupci Diem byli zvoleni, ale zvítězilo Babišovo pravicové populistické hnutí,“ napsal na Twitteru Varufakis (Diem 25 je zkratka z Democracy Movement in Europe 2025, pozn. aut).

24.října 2017 v 18:44, příspěvek archivován: 26.října 2017 v 17:59

Ανάμικτα συναισθήματα από τις εκλογές στην Τσεχία: Εκλέχτηκαν 2 DiEmers αλλά κέρδισε ο λαϊκιστής δεξιός Μπάμπιτς. https://t.co/DmHkLYrVY2 https://t.co/zT7OVYXf4V

Zmíněnými dvěma členy hnutí jsou zahraniční expert Pirátů Mikuláš Peksa a jeho poslanecký kolega Ondřej Profant. Jejich členství v tomto levicovém proudu přiživuje nejistotu, jaká je skutečná politická orientace České pirátské strany. Spekulace o jejím ukotvení jsou o to silnější, že se s manifestem Diem 25 ztotožnil její celorepublikový výbor.

Marihuana může nahradit část řepky a dát práci desetitisícům lidí, říká pirát Michálek

Piráti dokonce zvažují, zda s touto silou vstoupí na společnou kandidátku do klání o Evropský parlament. Piráti se přitom k Varufakisově hnutí veřejně příliš nehlásí. Debatu o možné spolupráci ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 posádka kolem předsedy Ivana Bartoše raději odsunula až na dobu po souboji o českou Poslaneckou sněmovnu.

Vize Diem 25 je utopická, míní politolog

„Jde o radikálně levicové hnutí. Je to reakce na politiku, co chtěla a prováděla EU hlavně ve státech jižního křídla integrace, to znamená politiku úsporných opatření. Hnutí je kriticky zaměřené vůči dnešní podobě integrace,“ vysvětluje serveru Lidovky.cz podstatu Diem 25 politolog Petr Kaniok z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity. Podle něj spočívá hlavní pozice v hnutí v přesvědčení, že vývoj Evropské unie neblaze podléhá vlivu velkých investičních skupin, bank a zájmu kapitálu.

Diem 25

K celoevropskému hnutí Diem 25 se hlásí zhruba 65 tisíc lidí, rodit se začalo roku 2015 a jeho definitivní vznik se datuje k 9. únoru 2016, kdy Janis Varufakis v Berlíně představil manifest hnutí (více o Diem 25 zde).
Proměny Evropské unie podle své představy chce hnutí dosáhnout do roku 2025, jako bezprostřední kroky k přeměně evropského společenství požadují přímé internetové přenosy z jednání Evropské rady, rychlé zveřejňování zápisů ze zasedání Evropské centrální banky či zavedení povinného registru lobbistů působících v Bruselu.

Hnutí se zformovalo kolem Varufakise v únoru 2016, kdy představilo veřejnosti svůj manifest. V něm se zavazuje mimo jiné k tomu, že bude bojovat proti byrokratickým strukturám EU, nadvládě korporátní moci či naopak za udržitelný rozvoj ve vztahu k životnímu prostředí.

„Podle nich bychom měli vytvořit federaci, v níž by veškerá moc pocházela od evropského lidu. Chtějí potlačit zájmy členských států ve prospěch Evropského parlamentu, který by měl být posílen, a zároveň by si přáli zvětšení vlivu přímé demokracie,“ říká Kaniok.

Vizi hnutí politolog považuje za utopickou, protože podle něj selhává ve své základní myšlence. „Vychází z přesvědčení, že v EU máme společný lid a že ten chce reflektovat to, co se v unii děje. Jenže my žádný jednotný evropský lid nemáme,“ míní Kaniok.

Důležité osobnosti hnutí? Chomsky, Žižek nebo Assange

Punc radikálně levicového hnutí dodává mix osobností, které v Diem 25 obsadily klíčové posty. Jeho nejvýraznější figury vedle Varufakise představují například americký lingvista, filozof a historik Noam Chomsky, slovinský filozof Slavoj Žižek nebo australský aktivista stojící za platformou WikiLeaks Julian Assange. Speciálně prvním dvěma jmenovaným je společný kritický postoj k současné podobě kapitalismu, jejž v mnoha rovinách považují za nespravedlivý. 

Čeští Piráti podporu manifestu Diem 25 nepřeceňují. Předseda strany Ivan Bartoš zdůrazňuje, že přihlášení se k provolání Varufakisova hnutí není pro jeho lidi závazné. Dotaz, jak by se mladí městští liberálové, kteří k Pirátům zběhli třeba od TOP 09, dívali na jejich sepětí s hnutím kritizujícím banky, kapitál či průmyslové konglomeráty, zase odráží šéf poslanců strany Jakub Michálek protiotázkou: „A co je na tom neliberálního?“

Noam Chomsky.
Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.

Piráti odmítají, že by z nich podpora Diem 25 dělala radikální levičáky. Podle předsedy Bartoše jeho strana v provolání vnímá jako stěžejní ty body, které kladou důraz na transparentnost rozhodování orgánů EU, překonání rostoucího nacionalismu uvnitř některých členských států či ochranu spotřebitelů.

„Manifest je důležitý v momentě, kdy my jako Piráti máme v sobě zakotvené prvky subsidiarity (rozdělení pravomocí; pozn. red.), které jsou v rámci EU žádoucí. Takže pojďme společně řešit obranu, migraci či vzdělávání, tedy to, k čemu je Evropa důležitá. Zároveň zachovejme subsidiaritu národních států, nedělejme z toho šílený byrokratický nesvobodný celek,“ přiblížil serveru Lidovky.cz Bartoš.

Do eurovoleb půjdeme asi jako Piráti, říká šéf poslanců

Šéf pirátských poslanců Michálek v diskusi o Diem 25 klasické dělení politických proudů na levici a pravici respektuje. Jeho strana tuto osu politického střetu vztahuje především k tomu, v jaké míře stát přerozděluje veřejné prostředky. „V tomto ohledu jsme středová strana,“ přibližuje ideovou pozici Pirátů Michálek.

Žena lídra strany Ivana Bartoše Lydie se přitom krátce před volbami do sněmovny na webovém fóru Pirátů snažila vyvolat diskusi, jak by se měla strana postavit ke vznikající myšlence společné celoevropské kandidátky Diem 25 do souboje o Evropský parlament v roce 2019. Zahraniční expert strany Mikuláš Peksa reagoval, že by tuto debatu nechal až po rozdání karet do dolní komory parlamentu, protože téma je mediálně citlivé (diskuse zde).

„Nebyl čas, naši členové pracovali na kampani, nemohli jsme po nich chtít řešení složitých ideových otázek,“ vysvětlil nyní pro server Lidovky.cz Peksa, jinak člen předsednictva strany, co na internetovém fóru mínil onou mediální citlivostí. Finální výměna názorů o případném společném postupu s Diem 25 v evropských volbách tedy Piráty teprve čeká, ale zatím se k této možnosti staví velmi rezervovaně. „Nevím, jestli je to relevantní. Piráti do toho asi budou muset vstoupit sami za sebe,“ sdělil k evropským volbám šéf poslanců Michálek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.