Lidovky.cz

Kalousek nabídl stranám plán proti Babišovi. Nekonečná schůze poslanců ale nebude

Česko

  11:58aktualizováno  14:21
PRAHA - Vzniku menšinové vlády v čele s předsedou vítězného hnutí ANO Andrejem Babišem může podle TOP 09 zabránit jen to, že nebude zvolen předseda nové sněmovny. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek po úterním jednání stranického předsednictva novinářům řekl, že jde s takovým plánem do povolebních vyjednávání s dalšími sněmovními stranami. Řada stran ale už jeho plán odmítla.

Konec ve vedení TOP 09. Miroslav Kalousek oznamuje, že končí v čele strany, kterou zakládal. foto:  Dan Materna, MAFRA

TOP 09, která ve volbách propadla a získala jen sedm poslanců, se podle Kalouska obává toho, že menšinový kabinet by mohl vládnout bez důvěry velmi dlouho. Kalousek uvedl, že by to bylo na hranici zvůle. „Podle nás je to velmi neférová a silová hra dvou politiků, (prezidenta Miloše) Zemana a Babiše,“ řekl.

Bez zvolení předsedy, na kterého by měli kandidovat Radek Vondráček (ANO) a předseda ODS Petr Fiala, nemůže ustavující schůze skončit. Až po ní přitom může podat demisi současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Zeman může jmenovat nový kabinet. Podle Kalouska by schůze neměla skončit do doby, než Babiš vrátí pověření k jednání o sestavení nové vlády, jež mu dá Zeman dnes, nebo nepřijde s jiným řešením vládnutí.

TOP 09 nepodpoří ANO do čela Sněmovny, řekl Kalousek po schůzce se zástupci strany

„Jdeme jednat se všemi politickými frakcemi, které řekly, že si jednobarevnou menšinovou vládu Andreje Babiše nepřejí,“ řekl Kalousek. Vyloučil jen ANO a KSČM, které mají společně 93 z 200 poslanců. Předseda komunistické strany Vojtěch Filip v pondělí připustil, že KSČM by mohla za určitých okolností Babišovu menšinovou vládu tolerovat. Dnes ČTK řekl, že Kalouskův návrh je mimo realitu, poslankyně KSČM Miloslava Vostrá ho doplnila, že jde o akt zoufalství. Kalousek poukazuje na to, že frakce, kterým se plán takového kabinetu nelíbí, mají podle něho ve Sněmovně nadpoloviční většinu poslanců.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš chce s Kalouskem o jeho návrhu mluvit. „Chtěl bych se pana Kalouska zeptat na ty důvody, jestli to není jen nějaká mediální vějička,“ řekl. K zablokování ustavující schůze Sněmovny je ale skeptický. „Je potřeba, aby Sněmovna začala fungovat, aby nebylo rozpočtové provizorium,“ řekl.

Ustavující schůze dolní komory by měla začít 20. listopadu. K plánu TOP 09 je spíše skeptický předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle něho je sice takové „žonglování“ možné, pokud ale bude existovat společná vůle ANO, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) a Pirátů, ustavení Sněmovny zabránit nelze. Zástupci SPD a Pirátů už dřív uvedli, že do čela dolní komory podpoří Vondráčka. Dohromady to představuje pohodlnou většinu 121 z celkových 200 hlasů v případě, že by Vondráček v tajné volbě nevolil sám sebe.

KDU-ČSL by dala podle svého předsedy přednost většinové vládě, tedy aby Babiš měl podpisy nadpoloviční většiny poslanců. Bělobrádek ale zároveň zopakoval, že lidovci nechtějí podpořit jakoukoli vládu, kterou by vedl člověk čelící obvinění. Stejné hlasy znějí i z dalších stran. Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je třeba myslet na to, že Sněmovna by měla co nejdříve začít projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. Kalousek ale tvrdí, že jde o Babišovu a Zemanu odpovědnost. Pokud nebudou chtít paralyzovat Sněmovnu, musí přijít s jinou variantou vlády, dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.