Lidovky.cz

Babiš má prý jasno o sedmi ministrech. Hledá odborníky na školství, průmysl a kulturu

Česko

  11:36aktualizováno  18:08
Praha - Širší vedení hnutí ANO ve středu vyzvalo své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si stejně jako Jaroslava Pokorná Jermanová ze středních Čech vybrali, kterou z funkcí budou zastávat. Po jednání to řekl předseda hnutí Andrej Babiš. Zároveň uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá.

Andrej Babiš. foto:  Petr Topič, MAFRA

Babiš uvedl, že hledá odborníky mimo jiné na ministerstvo školství, průmyslu a obchodu a kultury. „Na obranu máme vícero možných tipů. Vedeme nějaké konzultace,“ řekl. Ministrem obrany už podle některých informací nemá být Martin Stropnický (ANO), jenž by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničních věcí. „S panem Stropnickým se bavíme, není to ještě úplně jasné,“ podotkl Babiš. Stropnický byl mimo jiné velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu.

Babiš nabídl post ministra školství rektoru Bekovi. Ten návrh odmítl

Ministerstvo školství ve středu odmítl převzít rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Následně jménem všech rektorů navrhl, aby se ministrem stal současný náměstek na ministerstvu školství Robert Plaga, který měl doposud na starosti řízení vysokých škol.

Ve vládě by měli zůstat další nynější ministři za ANO Richard Brabec, Dan Ťok, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. V jejím případě údajně není úplně jasné, zda dál povede ministerstvo pro místní rozvoj.

Lidská práva pod ministerstvem spravedlnosti?

Babiš uvedl, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva, kterou nyní zastává Jan Chvojka (ČSSD). Problém je podle předsedy ANO ten, že v ministr musí stát ze zákona v čele legislativní rady vlády. „Asi to budeme chtít dát pod spravedlnost, tím bude o jednoho ministra méně,“ podotkl.

ČSSD plánuje podpořit návrh rozpočtu Babišovy vlády. Chce vyšší důchody

Menšinová vláda, která ale nyní nemá ve Sněmovně většinovou podporu, připraví podle Babiše programové prohlášení s vyznačením pasáží, které budou zahrnovat programy jiných stran. Na tomto základě je bude chtít Babiš přesvědčit o podpoře kabinetu.

Hejtmani Moravskoslezského, Karlovarského a Olomouckého kraje zatím neoznámili, zda zůstanou v čele regionu, nebo dají přednost poslaneckému mandátu. Chtějí čas na rozmyšlenou a jednání s vedením. Všichni tři se cítí zavázáni množstvím preferenčních hlasů, které dostali v říjnových sněmovních volbách, ale zároveň nechtějí opustit rozdělanou práci na hejtmanství.

ODS nechce menšinovou vládu ANO. Fiala v Lánech vyjádřil nesouhlas se Zemanem

Jermanová se už v úterý rozhodla, že složí poslanecký mandát a zůstane jen hejtmankou. Středeční výzva vedení míří na hejtmany Moravskoslezského, Karlovarského a Olomouckého kraje Ivo Vondráka, Janu Vildumetzovou a Ladislava Oklešťka. Babiš po středečním jednání stranických lídrů potvrdil, že nikdo z nich zatím neřekl, kterou funkci si ponechá.

Hejtmani reagují

Vondrák chce o souběhu funkcí hejtmana a poslance ještě jednat s vedením ANO. Pokud by se ale musel rozhodnout pro jednu z funkcí, vzdal by se poslaneckého křesla. „Já jsem od začátku jasně deklaroval, že jdu do těchto voleb se souběhem funkcí. Získal jsem poměrně velké množství preferenčních hlasů, takže já teď ještě budu chtít s naším výborem jednat, co je k tomuto rozhodnutí vedlo, protože si myslím, že efekt v té kumulaci funkcí je,“ řekl ve středu Vondrák. Hejtman dostal 15 592 preferenčních hlasů, nejvíce v kraji.

Šéf ANo chce vládu aktivní v EU

"Pokud se mi povede sestavit novou českou vládu a získám podporu nebo toleranci v Parlamentu, tak je pro nás velice důležité, abychom byli v Evropě aktivnější," prohlásil Babiš po schůze s lídrem frakce ALDE v Evropském parlamentu Verhofstadtem. 

Hlavním tématem pro budoucnost Evropy je podle obou politiků reforma EU. Shodli se na tom, že Česká republika má stejné právo se podílet na diskusi o budoucí podobě EU jako velké země. "Nemůže to být jen otázka pro Francii a Německo. Všechny ostatní země musí hrát důležitou roli," podotkl Verhofstadt. Je podle něj důležité, aby byla nová česká vláda proevropská.

Okleštěk uvedl, že výzvu širšího vedení ANO, aby nekumuloval funkce, bere na vědomí a bude o ni přemýšlet. V nejbližší době však neplánuje žádné kroky. Po svém zvolení řekl, že si zřejmě ponechá obě funkce. V rozhodnutí jej prý podporují mimo jiné preferenční hlasy, které získal. 

„Jde o preferenční hlasy, které jsem získal, a výhodu provázanosti obou činností, to stále platí. Nicméně výzvu vnímám a beru na vědomí. Nebudu však nyní dělat žádné kroky,“ prohlásil olomoucký hejtman. Poukázal i na to, že není dosud ustanovena vláda. Obě funkce zastával už do říjnových sněmovních voleb.

Vildumetzová se chce o přijetí poslaneckého mandátu rozhodnout do 20. listopadu, kdy má poprvé jednat nově zvolená Poslanecká sněmovna. Hejtmanka získala ve sněmovních volbách největší počet preferenčních hlasů v kraji, se 7000 kroužky přeskočila i lídra kandidátky, ministra dopravy Dana Ťoka. „Obě funkce v žádném případě vykonávat nebudu,“ řekla hejtmanka, která je i předsedkyní Rady Asociace krajů ČR. Nejdůležitější podle ní nyní je, aby se ustavila vláda.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.